Сабақтың тақырыбы: Химия -заттар туралы жаратылыстану ғылымдарының бір саласы. Химия ғылымының пайда болуы



жүктеу 1,56 Mb.
бет1/12
Дата29.05.2018
өлшемі1,56 Mb.
#18303
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

Бекітемін:

Мектеп басшысының

оқу ісі жөніндегі орынбасары------------------



Мұғалімнің аты-жөні




--------- орта  мектебі

Сыныбы

8

1 сабақ

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Химия –заттар туралы жаратылыстану ғылымдарының бір саласы. Химия ғылымының пайда болуы


Сілтеме

Білім стандарты,   пән бағдарламасы,  «Химия» оқулығы ,Н. Нұрахметов, К.Сарманова, К.Жексембина. 8 сынып оқулығы. Алматы «Мектеп» 2012 жыл.


Жалпы мақсаты

Химия - заттар туралы жаратылыстану ғылымдарының бір саласы екенін біледі.

Химия ғылымының пайда болуы туралы түсінік қалыптастыру



Күтілетін нәтиже

Оқушылар Химия ғылымы туралы, оның қолдану аясын біледі. Химия пәнінің өзіне тән ерекшеліктерін ұғынады.

Негізгі идеялар

Химия пәні –заттарды, олардың қасиеттерін, басқа заттарға айналып түрлендіруін қарастырады.

Құрал-жабдықтар:

Интерактивті тақта, маркер, қарындаш, плакаттар, слайдтар. 8-сынып электронды оқулық.


Сабақтың түрі

Жаңа білімді игеру сабағы.

Әдіс-тәсілдер

АКТ-ны пайдаланып, жас ерекшеліктеріне сай сұрақтар мен тапсырмалар, ББү кестесі


Сабақ бойынша мұғалім жазбалары

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару, сыныптағы оқушыларды топқа бөлу.

Сынып құрамын түгелдеу, тақтаға күн ретін жазу.

-сабақта қалыпты жұмыс істеуге мүмкіндік жасау ;

- сабақтың өткізу жоспарын көрсету.
Кіріспе бөлім

Оқушыларға ББү кестесі беріледі



Білемін

Білгім келеді?

Білдім










Негізгі бөлім

-Тақтаға сабақтың тақырыбы жазылады.

-Сабақтың мақсаты таныстырылады

-Мәтінмен жұмыс жасау тапсырылады

-Әр топқа суреттер беріледі. Суретті пайдалана отырып химия ғылымы туралы ақпарат береді

І-топ: Химия ғылымы

ІІ-топ: Химия ғылымының пайда болуы

ІІІ-топ:Химия ғылымының басқа ғылымдармен байланысы


Қорытынды бөлім

1.ББҮ кестесін береді

2.Химия пәні нені зерттейді?

3. «Химия біздің өмірімізде» тақырыбында эссе жазу



Сабақ рефлексиясы

Үйге тапсырма беру: Химия –заттар туралы жаратылыстану ғылымдарының бір саласы. Химия ғылымының пайда болуы. Химия кабинетіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерімен танысу

Оқушылардың іс-әрекеті

Оқушылар топқа бөлінеді.

Тақтадан күн ретін жазып алады.

сабақтың жалпы мақсатымен және өткізу жоспарымен танысады

Оқушылар ББҮ кестесін толтырады.

Толтырылған кестені топ ішінде оқып, барлық ақпаратты түсіріп, топ атынан баяндамашы оқиды.


Химия пәні туралы өз ойларын ортаға салып бөліседі. Суреттерді біріктіріп, химия ғылымы туралы өз ойларын ортаға салады.

Топ атынан баяндамашы қорғайды. Қорғалған жұмысты «екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалайды


Оқушылар жеке жұмысты орындап, бүгінгі сабақтан не түсінгенінне анализ жасайды. Оқушылар «Химия біздің өмірімізде» тақырыбында эссе жазады. ББҮ кестесін толтырады

Сабақ соңында сабақ реф жазады

Тексерілді:



Сабақтың тақырыбы:

Лабораториялық құрал жабдықтармен танысу және жұмыс істеу. Қауіпсіздік ережелерімен танысу №3


Мұғалімнің аты- жөні:




Сыныбы




Күні




Күтілетін нәтиже

Химия кабинеттерінде жұмыс жасағанда құрал жабдықтарды тани біледі, қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, олармен жұмыс жасай алады

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға қауіпсіздік ережелері мен химиялық құрал жабдықтармен жұмыс жасай алуға, оларды танып білуге үйрету

Пәндік сауаттылық (ғылыми тілді қолдану)

Пробирка, стакан, шыны таяқша сүзгі, кәрлен табақшалар, тамшуыр т.б

Меңгерілген білім дағдылары (осы тақырып туралы бұған дейін не білуі тиіс )

Заттар, денелер, күнделікті тұрмыстағы заттардың физикалық, химиялық қасиеттерін ажырата алуы

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту ресурстары

Кіріспе

2минут

Сабақтағы оқушыны түгелдеу,топқа бөлу, зейінін сабаққа аудару

Кітап дәптерлерін дайындап,сабаққа зейін салу

Деңгейлік жаттығулар, жеке карточкалар, АКТ, құрал жабдықтар

Негізгі бөлім


Еске түсіру (Білу, түсіну) жеке жұмыс

  1. Химия пәні нені зерттейді

  2. Заттар дегеніміз не ?

  3. Физикалық, химиялық құбылысқа жататын мысалдаркелтіріп, оларды салыстырыңдар




Жеке жұvыс (А)

Берілген сұрақтарға жауап жазады, мысалдар келтіреді, өздері тексереді





Жаңа сабаққа дайындық кезеңі 15 минут

15 минут

Блум таксономиясы. Түсіну

Оқушылар топ бойынша алдарына тасталынған арнайы сызбалар арқылы қауіпсіздік ережелерін өздері жазып, талқылап, қорытындылайды.

Демонстрациялық құрал жабдықтардың суретін сала отырып аттарын ажыратады, қай эксперименттік жұмыста қолданылатынын талқылап, есте сақтайды.


Жеке жұмыс

Берілген құрал жабдықтардың суретін салып аттарын тани отырып жазыңдар.



Эксперимент құралдары

Қолдану (жеке жұмыс)

Жеке жұмыс дәптерінен тарауға арналған сұрақтарды толық орындайды, суреттерін салып, қолдану ретін жазады



Жеке және топтық жұмыстар орындау

Формативті деңгейлік жаттығулар орындау (жұмыс дәптерінен)


Оқулық , есептер жинағы





Рефлексия

Бағалау

3 минут


Үйге тапсырма беру:

Кестені толтыру



Бағалау парақтарына өздерін бағалап,қорытындылайды, күнделіктеріне қойғызады


Рефлексия жазатын дәптері, стикерлер



Тексерілді:

Сабақтың тақырыбы:

Таза заттар, қоспалар №2


Мұғалімнің аты- жөні:




Сыныбы




Күні




Күтілетін нәтиже

Химиялық қосылыстар құрамын ажырата алады, қоспалардың түрі, құрамы мен оларды тазарту жолдарын біледі. Эксперимент жасау арқылы қоспаны бөле алады

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға қосылыс құрамындағы қоспаның түрін, оның бөлу әдістерін біледі, эксперимент түрінде жұмыс жасай алады

Пәндік сауаттылық (ғылыми тілді қолдану)

Зат, қоспа, таза зат, тұндыру, сүзу, магнитпен тарту, айдау, қайта кристалдау

Меңгерілген білім дағдылары (осы тақырып туралы бұған дейін не білуі тиіс )

Қосылыстар, таза және қоспа заттар, сүзу, тұндыру, қайта кристалдау

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту ресурстары

Кіріспе

2минут

Сабақтағы оқушыны түгелдеу,топқа бөлу, зейінін сабаққа аудару

Кітап дәптерлерін дайындап,сабаққа зейін салу

Деңгейлік жаттығулар, жеке карточкалар, АКТ, периодтық жүйе

Негізгі бөлім


Еске түсіру (Білу, түсіну) жеке жұмыс

  1. Қышқыл денеге тиген кезде көрсетілетін алғашқы көмек

  2. Химия кабинетінде жұмыс жасау ережесі қандай?

  3. Реактивтің түсі мен иісін қалай анықтайды?

  4. Жұмыс аяқталған соң сенің іс- әрекетің?

  5. Қоспаны бөлу құралдары қандай, атын ата




Жеке жұvыс (А)

Берілген сұрақтарға ауызша жауап береді?




Критерилері бар жеке тапсырмалар



Жаңа сабаққа дайындық кезеңі 15 минут

15 минут

Блум таксономиясы. Түсіну

Қоспа екі немесе одан да көп заттардан трады. Қоспаның түрлері: біртекті қоспа

әртекті қоспа

Біртекті қоспаны: қайта кристалдау, айдау әдістері арқылы бөлінеді.

Әртекті қоспаны: сүзу, тұндыру, магнитпен тарту арқылы бөледі

Табиғатта таза заттар көп кездеспейді? Керісінше қоспа өте көп.





Жеке жұмыс

Құдықтан алынған лай суды қалай тазартасыңдар?


Құм мен тұзды қалай бөлуге болады?
Ағаш ұнтағы мен топырақты қалай бөлуге болады

Эксперимент құралдары

Қолдану (жеке жұмыс)

Жеке жұмыс дәптерінен тарауға арналған сұрақтарды толық орындау



Жеке және топтық жұмыстар орындау

Формативті деңгейлік жаттығулар орындау


Оқулық , есептер жинағы




Рефлексия
Бағалау

3 минут



Үйге тапсырма беру:

Кестені толтыру



Бағалау парақтарына өздерін бағалап,қорытындылайды, күнделіктеріне қойғызады

Рефлексия жазатын дәптері, стикерлер

Тексерілді:

Сабақтың тақырыбы:

Ластанған мыс купаросы мен ас тұзын тазалау №4

Мұғалімнің аты- жөні:




Сыныбы




Күні




Күтілетін нәтиже

Химиялық қауіпсіздік ережесі мен құрылғыларды тани отырып, олармен жұмыс жасап, берілген ас тұзын басқа қоспалардан тазарта алады

Сабақтың мақсаты

Оқушылар қауіпсіздік ережесін сақтап отырып нұсқаулықтағы берілген жұмыс барысын оқып, талқылап жұппен ксперименттік жұмыс жасайды

Пәндік сауаттылық (ғылыми тілді қолдану)

Химиялық құрал жабдықтар, қауіпсіздік ережелері, қоспа, ерітінді, қайта кристалдау,тазалау,сүзу

Меңгерілген білім дағдылары (осы тақырып туралы бұған дейін не білуі тиіс )

Қосылыстар, ерітінділер, таза және қоспа заттар, сүзу, тұндыру, қайта кристалдау

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту ресурстары

Кіріспе

2минут

Сабақтағы оқушыны түгелдеу,топқа бөлу, зейінін сабаққа аудару

Кітап дәптерлерін дайындап,сабаққа зейін салу

Деңгейлік жаттығулар, жеке карточкалар, АКТ, периодтық жүйе

Негізгі бөлім


Еске түсіру (Білу, түсіну) жеке жұмыс

  1. Қышқыл денеге тиген кезде көрсетілетін алғашқы көмек

  2. Химия кабинетінде жұмыс жасау ережесі қандай?

  3. Реактивтің түсі мен иісін қалай анықтайды?

  4. Жұмыс аяқталған соң сенің іс- әрекетің?

  5. Қоспаны бөлу құралдары қандай, атын ата




Жеке жұvыс (А)

Қауіпсіздік ережесін оқып, танысып, қол қояды




Критерилері бар жеке тапсырмалар



Жаңа сабаққа дайындық кезеңі 15 минут

15 минут

Блум таксономиясы. ( Білу. Түсіну)

Нұсқаулықта берілген жұмыс барысын оқып, жұппен бірге талқылайды. Құрылғыларды жинап, ерітінділер мен қоспаларды дайындайды.



  1. Ас тұзының 10г мен құмның сонша бөлігін араластырып 50мл су құйыңдар. Еруді тездету үшін стаканның ішіндегісін шыны таяқшамен араластырыңдар. Тұз ерімесе, толық ерігенге дейін аздап су қосыңдар.

  2. Ерітіндіні тұндырып, сүзіп тазарту

  3. Ерітіндіні суалту

Жеке жұмыс

Құдықтан алынған лай суды қалай тазартасыңдар?


Құм мен тұзды қалай бөлуге болады?
Ағаш ұнтағы мен топырақты қалай бөлуге болады.

Эксперимент құралдары

Қолдану (жеке жұмыс)

Жасалған эксперименттік тәжірибенің әрбәір қадамы мен байқалған іс әрекетті дәптерлеріне түсіреді, жасалған іс әрекетті жазып, суретін салып, қорытынды жасайды.



Жеке және жұптық жұмыстар орындай отырып қорытынды жасайды.

Формативті деңгейлік жаттығулар орындау





Рефлексия
Бағалау

3 минут



Үйге тапсырма беру:

Кестені толтыру



Бағалау парақтарына өздерін бағалап,қорытындылайды, күнделіктеріне қойғызады

Рефлексия жазатын дәптері, стикерлер

жүктеу 1,56 Mb.

Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау