лім. ГЕОГРАФИЯЛЫҚ ЗЕРТТЕУ ӘДІСТЕРІ
1.1 Жалпыгеографиялық әдістер
|
Мектеп №3М.Ломоносов атындағы жом
|
Сынып 10 «Ә»
Күні:2.09.2021ж
|
Пән мұғалімі:Айтбаева Г.К
|
Сабақтың тақырыбы
|
1-2. Географиялық мониторинг әдісі
|
Сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)
|
10.1.1.1 Зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг элементтерін қолдану
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Географиялық мониторинг элементтерін зерттейді.
Оқушылардың көпшілігі: Мониторинг саласын анықтауда әртүрлі тұрғыда бағалау және әртүрлі сала мамандарын тарту қажеттілігін түсіндіреді.
Кейбір оқушылар: Қалада жерге түскен жапырақтарды қолдану туралы бағдарлама құрастырады.
|
Бағалау өлшемдері
|
- Географиялық мониторинг элементтерін түсінеді.
- Мониторинг саласын анықтауда әртүрлі тұрғыда бағалау және әртүрлі сала мамандарын тарту қажеттілігін түсінеді. - Экологиялық зерттеулердегі географияның рөлі туралы өз көзқарасын біледі.
|
Тілдік мақсаттары
|
Оқу дағдысы: Тақырып мазмұнынан негізгісін белгілеп алып оқу
Жазу дағдысы: «Географиялық мониторинг әдісін» сызба түрінде көрсету
Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселелерді талқылау
Негізгі тірек сөздер тізбегі: мониторинг, қоршаған ортаның және табиғат ресурстарын мониторингілеудің ортақ мемлекеттік жүйесі, биоэкологиялық мониторинг, геожүйелік мониторинг,
биосфералық мониторинг, қоршаған ортаның
жаһандық мониторингілеу жүйесі
|
Құндылықтарды қалыптастыру
|
Экологиялық тәрбие (табиғат ресурстары және қоршаған ортаны қорғау).
Ынтымақтастық – тыңдай білу дағдыларын қалыптастыру арқылы қарсыластарының көзқарасын қабылдау.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Биология
|
Тақырып бойынша
алған білімдері
|
Географиялық зерттеу әдістері
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
|
Көрнекілік
|
|
|
|
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру. Сыныпта қолайлы ахуал
қалыптастыру. «Тор» әдісі
Оқушылар айнала тұрып, жіп орамын бір-біріне береді, барлық оқушы жіптен ұстауы қажет. Орамды бергенде: «Бүгінгі сабақта саған ... тілеймін», – дейді.
Тірек етістіктер көмегімен мақсатты қалыптастыру.
Мұғалім сабақтың тақырыбын айтады және оқушыларға тірек етістіктердің көмегімен мақсатты қалыптастыруды ұсынады: оқу, білу, білік, анықтау, жалпылау, бекіту, дәлелдеу, салыстыру, талдау, қорытынды шығару, жүйелеу, т.б.
|
Тірек етістіктерімен слайд
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа материалды меңгеру.
1-тапсырма
(Ж) Тақырып мазмұнынан негізгісін белгілеп алып оқу
|
Достарыңызбен бөлісу: |