Сабақ: Ежелгі Қазақстан тарихы Мектеп: 262 мектеп гимназия Күні



жүктеу 1,91 Mb.
Дата21.05.2018
өлшемі1,91 Mb.
#15609
түріСабақ


Сабақ жоспары

Сабақ: Ежелгі Қазақстан тарихы

Мектеп: 262 мектеп – гимназия

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сексенбаева Әсемгүл

Сынып:6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:

Рулық қауымның шығуы

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушылар сабақ соңына қарай не үйренгенін қалайсыз?

Рулық қауымның пайда болуын танып білу.

Туыстық ұжымның пайда болуы, аналар үстемдігі жалпы жиналыс, көсемдердің рөліне баға беру.


Сабақтың мақсаттары


Барлық оқушылар істей алады:

Рулық – туыстық байланыстар негізінде ұйымдасқан адамдар тобын біледі.

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

Аналық рудың қалай қалыптасқанын, көсемдердің руларды басқаруымен танысады.

Кейбір оқушылар істей алады:

Қазіргі кездегі рулық бөлінумен салыстырмалы талдау жасайды.

Бағалау критерийлері

Рулық қауымның ұйымдасқан адамдар тобын біледі

Аналық рудың қалай қалыптасқанын, көсемдердің руларын басқаруымен танысады.

Қазіргі кездегі рулық бөлінумен салыстырмалы талдау жасайды.



Пәнаралық байланыстар

Дүние тарихы 5 сынып «Алғашқы адамдардың өмірі»



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Не істей алады?

Рулық қауымның пайда болуын оқып біледі. Туыстық ұжымның рулық қауымға айналуында тарихи ой-түйіндерін қалыптастырады.


Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

Ру, көсем,экзогамия,үңгір.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Қалай ойлайсыз адамдарды топтастырған не? 

  • Адамдар бірте-бірте туысқандардың ұжымына– рулық қауымға айналды. Бұл шамамен қандай адамның шығу уақытына сәйкес келеді? 

  • Әр руда бірнеше ондаған рулас адам болды? Алғашында ұжымдағы барлық жұмыстарды кімдер атқарды? 

  • Рулық бөлініс кімдердің үстемдігімен анықталды? 

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Неліктен ру ішіндегі тіршілік пен іс - әрекетке қатысты мәселелерді ақсақалдар шешті?

Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:

Термин сөздердің мағынасын ашып жазу

Алдыңғы оқу

Ежелгі дүние жүзі тарихы 5 сынып «Алғашқы адамдардың өмірі»

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз

Ресурстар

Басы

Ұйымдастыру кезеңі



2 мин


7 мин


Сабақта оқушылармен амандасып, түгелдеу басталады.

«Тарихи меню» әдісі арқылы қағаз қиындыларын біріктіруде (аналық ру, көсемдер, экзогамия) топқа бөліп отырғызып аламын. «Сен–маған, мен - саған әдісі» Оқушылар қарсылас топтағы оқушыға сұрақтарын қояды. Кейінгі тас ғасырында, б.з.б. 40-12 мың жылдықта адам баласы дамуының қандай кезеңі басталды? Адамдардың ұжымдасып еңбек ету барысында қарым қатынасы ненің дамуына ықпал етті? 

Қазіргі адамға ұқсас адамдар ғылымда қалай аталғаннын түсіндіріп бере аласыз ба?  «Саналы адам» сүйегі алғаш рет қай жерден табылды?  Неліктен «Саналы адамды» не себепті кроманьондық деп те атады? 



Бағалау: «Бағдаршам»

Қағаз қиындылары





Ортасы

15 мин


10мин


Жұптық жұмыс. «Оқы, бірік, бөліс» әдісі

І қатар Аналық ру

ІІ қатар Көсемдер

ІІІ қатар «Рулық қауымның шығуы» талқылау сұрақтарын дайындайды.



Жұпаралық бағалау арқылы бағалау

Жеке жұмыс: Кеңейтілген тапсырма

1 - тапсырма. Рулық қауым шығуына сипаттама беріңіз


Рулық бөліну

Аналық ру

Көсемдер









2 – тапсырма. Терминдердің мағынасын жазыңыз

Аналық ру –

Көсемдер –

Экзогамия –



3 - тапсырма. Оқулықтағы «үңгірдегі өмір», «рулық қауым» суреттеріне мәтін құрастырады.

Дескриптор арқылы бағалау

  1. Рулық қауым шығуына сипаттама бере отырып, кестені толтырады.

  2. Термин сөздердің мағынасын жазады.

  3. Оқулықпен жұмыс. «үңгірдегі өмір», «рулық қауым» суреттеріне мәтін құрастырады.

үлестірмелі қағаздар

үлестірмелі қағаздар


Соңы



3 мин


Рефлексия «Бес саусақ» әдісі


  1. Бүгінгі сабақ бойынша не үйрендім

  2. Неден қиналдым?

  3. Сабақта кімге көмектестім

  4. Бүгінгі сабақтан алған әсерім

  5. Сабақта менің көңіл күйім


Үй тапсырмасы: Рулық қауымның шығуы

Тест құрастыру


Стикерлер

Плакат


Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

Жұптық , жеке жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. Оқушылар рулық қауымның пайда болуын оқып,туыстық ұжымның рулық қауымға айналуында тарихи ой-түйіндерін түсініп, көпшілігі аналық рудың қалай қалыптасқанын, көсемдердің руларды басқаруымен танысады. Кейбірі қазіргі кездегі рулық бөлінумен салыстырып айтады.

Бағдаршам арқылы бағалау, жұпаралық бағалау және дескриптор арқылы бағалау.



Сергіту сәті

«Жүректен жүрекке»

оқу қабинетінде қауіпсіздік ережесін сақтау


Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



Оқушылар үй тапсырмасында «Сен–маған, мен - саған әдісі» бойынша қарсыластарына сұрақ қойып, белсенділікпен қатысты. Жаңа сабақ бойынша жұптық жұмыс жасауда оқушылар рулық қауымның шығуы, ондағы аналық рудың қалыптасуы мен көсемдердің руларын басқаруын білді. Жұптық жұмысты жасауда оқушылар бірлесе отырып жұмыс жасады, бір – бірін бағалай білді.

Кеңейтілген тапсырманы орындау барысында оқушылар шапшаң қимылдап, өз ойларын жеткізуге тырысты. Топтық жұмыстың орнына жұптық жұмысты енгіздім. Топтық жұмыс жасауда мінез – құлқында ауытқуы бар, сабақта қиындық келтіретін оқушылардың сұрауы бойынша алдым.



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?


  1. «Сен–маған, мен - саған әдісі» Оқушылар қарсылас топтағы оқушыға сұрақтарын қойып сабаққа белсене қатысты. Бір-бірлерін тыңдай білді.

  2. Рефлексия. «Бес саусақ» әдісі арқылы оқушылар өз іс-әрекеттеріне баға беруі


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?


  1. Топтық жұмыстың жұптық жұмыспен алмастырылуы, белсенділігі төмен оқушылар жауапкершілікті сезінді, сабаққа деген қызығушылығын арттырды.

  2. Оқулықтағы «үңгірдегі өмір», «рулық қауым» суреттеріне қарап мәтін құрастыру оқушылардың жылдам ойлау, өз ойларын ашық жеткізу дағдыларын дамытты.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

  1. А деңгейіндегі оқушыларға күрделенген жеке тапсырмалар беру арқылы дарынды балалардың қабілететерін дамыту.

  2. С деңгейіндегі оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру арқылы білім деңгейін көтеру.

жүктеу 1,91 Mb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау