Лтеме жасалѓан



жүктеу 7,21 Mb.
бет1/34
Дата28.11.2017
өлшемі7,21 Mb.
#2381
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   34

Оқу ісінің меңгерушісі_________Пәні биология сынып 8 күні
Сабактытыңтакырыбы: :Жасушаның химиялык кұрамы.

Сабақтың мақсаты:

1. Оқушыларды жасушаның құрамыидағы бейорганикалык. органикалық заттармен таныстыру.

2. клетка кұрамындағы химиялық заттарды есте сактау,олардың жасуша үшін атқаратын қызметін білу.

З.¥йымшылдықка тазалыққа тэрбиелеу. Сабақтың типі: Жаңа сабақ Сабақтын түрі: ұжымдық ойлау Сабақтың көрнекІлІгІ: тірек-сьізба, ДНҚ-моделі. Сабақтың пәнаралық байланысы: Химия. Сабақтын эдісі: Сұрақ жауап,топтастыру, кесте толтыру.

Сабақтын барысы: I. ¥йымдастыру бөлімі.

П. Жаңа сабақты түсіндіру.

III. Бекіту

IV. Үйге тапсырма беру.

V. Үй татгсырмасын тексеру

1. Амандасу,окушыларды түгелдеу,сабак мақсатымен танысу.

II. 1. Макроэлементтер деп нег атаймыз,оларға қай элементтер жатады.? (O,H,C,N - мөлшері 98%)

2. Қай элементтерді био элементтер дейміз неліктен ?( p,s)

3. Жасуда қандай иондар кездеседі,олардың мөлшері қандай,қандай қызметтер атқарады.(К, Na,Ca, Mg,Fe,CI сиқты- 1%

4. Мироэлементтерге қайсы жатады олардың клеткадағы атқаратын қызметіқандай?

5. Жасушадағы судың мөлшері?



6. Судың қасиеттері.

7.Нэруыз құрамы касиеттері кандай?

8. Майлар құрамы атқаратын қызметі қандай?

9. Көмірсулар құрамы атқаратын қызметі қандай?

Ш. Бекіту. Қосымша материалдар : 1 .ДНҚ туралы ақпарттар беру. ., 2. Бейорганикалық заттар туралы акпарттар беру.

IV. Үйге § 7. кесте толтыру. . Кестені дөптерлеріңе толтырыңдар.



Химиялык косылыстар

Олардың жасушадағы қызметтері







Жасушадағы су қызметін атаңдар:

а) құрылыстық;

в) қорғаныштық

ә) еріткіш;

г) тасымалдау;

б) катализдік;

ғ) жасушаға серпімділік береді.

V. Биологиялық диктант. «Жасушының тіршілік қасиеттері.»


Биология. 8-сынып. .2009.

Сабақтың тақырыбы: Ұлпалардың құрылысы мен қызметтері

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларды ұлпалардың түрлерімен құрылысымен таныстыру .

2. Оқушылардың ұлпа құрылысын ажырату

3.Оқушыларды еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу

Сабақтың типі:Жаңа сабақ

Сабақтың түрі:Интерактивті

Сабақтың әдісі: сұбхат, топтастыру, жоба құру.

Сабақтың пән аралық байланысы: Информатика

Сабақтың көрнекілігі: тірек-сызбалар. ДНК -моделі.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.

ІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.

ІІІ. Бекіту.

ІV. Үйге тапсырма беру.

V. Үй тапсырмасын сұрау §4.

І. Амандасу. Сабаққа әзірлеу. Түгелдеу, Сабақ мақсатымен таныстыру.



Жасушалар мен жасушалар аралығын толтыратын жасушааралық заттардан ұлпалар түзіледі. Ұлпа дегеніміз — құрылысы, түзілуі және атқаратын кызметтері бойынша ұқсас жасушалар мен жасушааралық. заттардың жиынтығы. Адам организмінде ұлпалардың жүйкелік дейтін төрт типін ажыратады.

Эпителий ұлпалары терінің беткі қабатын, ішкі мүшелердің (ас қорыту жолы, тыныс жөне несеп жолдары) сілемейлі қабығын жөне көптеген бездерді түзеді

Терінің, кездің қасаң кабығының (роговица) эпителийі оларды колайсыз сыртқы өсерлерден корғайды, ал асқазан, ішек эпителийі олардың кабырраларын ас корыту сөлінің қорыту әсерінен сақтайды. Ішек эпителийі арқылы қоректік заттар қанға сіңіріледі, ал өкпеде эпителий жасушалары арқылы газ алмасу іске асырылады.



ұлпа

Көп қабатты эпителий

Эпителий


ұлпаларыныд

Тыңыс жолының эпителийі Қарын безінін шығару өзегі


Асказан әпителийі Несепағар эпителийі

Көп

турлері
б


жүктеу 7,21 Mb.

Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   34




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау