Сабақтың тақырыбы: Адам өз өміріне қажетті жағдайлар



жүктеу 0,78 Mb.
бет1/5
Дата05.02.2018
өлшемі0,78 Mb.
#8688
түріСабақ
  1   2   3   4   5

І тоқсан Дүниетану №1 сабақ

  1. Сабақтың тақырыбы: Адам өз өміріне қажетті жағдайлар

Мақсаты: 1. Адам өмір сүру үшін қажетті шараларды біліп, оқушыларға адамға өмір сүру үшін қажетті сұраныстарды анықтатып, түсіндіру;

2. Сабаққа деген қызығушылықтарын арттыра отырып, оқушылар сұраныстарды тілектерден бөліп қарау қабілеттерін жетілдіру;

3. Жұптасып өмір сүруге баули отырып, үлкенді сыйлай білуге тәрбиелеу.

Сабақ түрі : жаңа сабақ

Көрнекіліктер: суреттер

Әдіс-тәсілдер: түсіндірмелі, талдау, сұрақ-жауап,ой қозғау т.б.

Сабақ барысы

1.Психологиялық икем: Алда тұрған жұмыстарға жақсы икемдеп, оқу материалын қабылдауға арналған жаттығулар жасату;

  1. Дүниетану пәнімен, оның авторларымен, шартты белгілерімен таныстыру;

3.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру: Кіріспе әңгіме:

- Балалар, сендер өмір деген сөзді қалай түсінесіңдер? (балалар өз ойларын айтады)

- Дәптерлеріңе «ӨМІР» деген сөзді естігенде ойларыңа не келеді, соны жазыңдар. (жазғандарын оқытып, саралау)

- Біз қай елде тұрамыз? Біздің елде адамдар жақсы өмір сүру үшін қандай жағдайлар жасалған?



Кітаппен жұмыс:

Садықбек Хангелдин «Бәрі – менің өмірім, сен сыйлаған» өлеңін оқып талдау:

- Балалар, осы өлең жолдарынан нені ұқтыңдар?

- Өлең қандай мағынада жазылған? Бәрі –менің өмірім Сен сыйлаған дегенді қалай түсінесіңдер?



Жаңа материалмен жұмыс:

Мәтінді оқып, талдау жүргізу:



  • Ал осы мәтінге сүйеніп айтып көріңдерші, сендерге өмір сүру үшін не қажет?

  • Мәтіндегі белгілер сызығындағы сөзді табайықшы:

  • «Шөлдедің. Саған не керек? Әрине СУ іздейміз.

  • Кәне адам қатты шөлдеп, су ішкеннен кейін қандай сезімде болады?

  • Қаймақ, сүт, айранды бір тілім нанмен жұтып алғың келеді. Яғни саған не керек? Әрине НАН қажет еттің. Яғни адамға су мен бірге не қажет екен? (су, тамақ)

Мәтінді оқушыларға тізбектеп оқыту, бөліктерге бөліп оқыту.

Дәптермен жұмыс:

Пробл.ситуация: « Егер мен шөлдалада жүрсем...» , «Егер мен бірнеше күн тамақсыз отырсам...» Жазған жұмыстарын оқытып, талдау

Сергіту сәті:

3.Жаңа білімді бекіту:

а) Интеллектуалды ойын ұйымдастыру:

Көкпар (сұрақ-жауап) Бәйге (Ұйқасын тап) Мәре (Жұмбақтар)

ә) Мәтінмен жұмыс : тауып оқыту

- Сонымен бүгін адам өміріне қажетті қандай заттармен таныстық?

Бұл қызық! Бөлігін оқытып сұрақтарға жауап алу:

- Сонда адам өміріне су мен тамақтан басқа ең бастысы не қажет екен?



Сусыз бес күн, Ауасыз бірнеше минут – салыстырып, дәлелдету,

Мысалы сендер сабаққа келгеннен бастап, үйлеріңе қайтқанша сусыз отыра бере аласыңдар.

Ал, ауа жұтпай отыра аласыңдар ма? кәне тексерейік: (оқушыларға мұрындарын жапқызып, қанша минут шыдайтындарын бақылау)

4. Қорытынды:

Жұптық жұмыс: - Балалар адам өміріне қажетсіз заттар да болады екен. сол туралы өздерің білетін заттарды жұптаса отырып жазып шығыңдар (жазғандарын оқытып, дәлелдету, пікірталас)


  • Сонымен адам өміріне ең бастысы не қажет екен? өз өмірлеріңе не қажет?

Әр балаға осындай «қажеттілік-тілек»

жазылған карточка таратып, толтырту;


5. Үйге тапсырма: мәтінді оқып, «Қажеттілік –Тілек» тақырыбына өз ойларында жүрген суретті салу

6. Бағалау;


Күні: №2

  1. Сабақтың тақырыбы: Адам өз өміріне қажетті жағдайлар

Мақсаты: 1. Адам өмір сүру үшін қажетті шараларды біліп, табиғаттың адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру;

2. Белгілер картасын дұрыс сөздермен толтыра білу дағдыларын қалыптастыра отырып, өмір сүруге деген құлшыныстарын арттыру, ой өрістерін дамыту;

3. Табиғат құбылыстарын ажырата білуге үйрете отырып, табиғи заттарды тиімді пайдалана білуге тәрбиелеу;

Сабақ түрі : жаңа сабақ

Көрнекіліктер: суреттер

Әдіс-тәсілдер: әңгімелеу, түсіндірмелі, талдау, сұрақ-жауап,ой қозғау т.б.

Сабақ барысы

1.Психологиялық икем: Алда тұрған жұмыстарға жақсы икемдеп, оқу материалын қабылдауға арналған жаттығулар жасату;

2. Үй тапсырмасын тексеру: қажеттілік сызба тірегі бойынша тексеріп өту;

3. Бақылау күнделігімен жұмыс:

3.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру: Жұмбақтар шешу:

1. Ақ сандығым ашылды, Ішінен жібек шашылды (Күн)



2. Таза мөлдір су емес, Көзіңе әсте көрінбес (Ауа)

Суреттермен жұмыс:



  • Осы суреттерден адам өміріне не қажет, не қажет емес екенін табайықшы.

  • Күн не үшін керек? Бұлттан бізге қандай пайда бар? Үйдің адам өміріндегі маңызы қандай? адам тағам мен сусындарсыз өмір сүре ала ма? ағаштардың ауаға, адамға қандай пайдасы бар?

жүктеу 0,78 Mb.

Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау