Сабақтың тақырыбы: Отбасы мүшелерінің мамандықтары.Өткен грамматикалық тақырыптарды пысықтау.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылардың сөздік қорларын молайту, сөз тіркестерін құру, суретпен жұмыс істеуге үйрету. Өткен грамматикалық тақырыптарды пысықтау.
Дамытушылық: Шығармашылықтарын дамытып, ауызша сөйлеуге дағдыландыру
Тәрбиелік: Отбасын сүйюге, құрметтеуге баулу
Сабақтың әдісі: сұрақ –жауап, көрнекілік, талдау, мәтінмен жұмыс
Көрнекіліктер: мамандықтар мен отбасы мүшелерінің суреттері, айна, әріптер, кеспелер
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі
Сұраққа белгілі әріппен жауап бер - ж
-Сенің атың кім?
- Фамилияң кім?
- Қал қалай?
- Бүгін неше сабақ?
- Бүгін аптаның қай күні?
Жаңа сабақ
Фотожұмбақ арқылы сабақтың тақырыбын ашу.
- Мынау кімнің қолы?
- егінші, дәрігер, суретші оларды бір сөзбен не дейміз?
- Балалар, бүгінгі сабағымыздың мақсаты отбасы мүшелерінің мамандықтары туралы айта білу.
- Тақтада қате жазылған сөздерді дұрыс оқып, дұрыс жазылу емлесін түсіндірейік
Сөздік
Мамандықтер, етікшы, ғарышкер, сатушы, мұғалім(Үндестік заңы)
Фонетикалық жаттығу
- ғарышкер, мұғалім сөздерінде кездескен «ғ» дыбысын дыбыстайық (айнамен) «ғ» произносится твердо, образуется путем приближения задней части языка к заднему небу, но не смыкается
Отбасы мүшелерінде «ғ» дыбысы бар кім?
Оқулықпен жұмыс 19 бет 1-тапсырма
- Суретте кімдер бар? Ана, ата, ... немесе сатушы, ғарышкер...
- Әке, ана... бір сөзбен не дейміз?
- Отбасы сөзінің синонимі не?
- Жанұя, Ж қандай дыбыс? А қандай дыбыс? т. с. с (әр әріп А4 форматында) – Бірінші буын қандай? Неге?
- Екпін қайда түседі? Неге? (фонетика, буын, екпін)
Суретке қатысты мақал-мәтел, жаңылтпаш, жұмбақ айту
- шеше туралы кім жаңылтпаш біледі?
- ата-ана туралы кім мақал-мәтел біледі?
Сурет бойынша мәтін құру
Отбасы мүшелерінің мамандықтары
Мамандық көп. Олар: дәрігер, жүргізуші, тігінші. Менің
Әкем - инженер
етікші зейнеткер жұмыс істемейді ғарышкер
- Ана, әке, ата, әже, әпке, аға сөздері қандай сұраққа жауап береді?
- Олар қандай сөз табы?
Дәптерде «аға» сөзін талдау (Валерия тақтада ) (аға - кім?, зат есім, жанды, жалпы) (зат есім )
Рифма құру отбасы мүшесі+мамандық
- В казахском языке названия профессий образуются в основном при помощи суффиксов -гер –кер
-шы - ші
Бекіту:
Қарапайым деңгей А1 (Паша)
Сұрақтарға жауап бер:
Мәтінде қандай мамандықтар бар?
Ата кім болып жұмыс істейді?
Аға кім болып жұмыс істейді?
Негізгі деңгей А2 (Саша)
Қазақ тіліне аудар:
Мой дедушка – сапожник
Моя мама – учительница
Моя сестра – не работает
Мой дядя – космонавт
Моя бабушка - пенсионер
Орта деңгей В1 (Евгений, Артем, Анастасия)
Буын үндестігіне және үндестік заңына бағынбайтын сөздер етіп екі бағанға жаз.
Дәрігер, жүргізуші, мұғалім, инженер, етікші, сатушы, ғарышкер
Буын үндестігі
|
үндестік заңына бағынбайтын сөздер
|
|
|
|
|
Ортадан жоғары деңгей В2 (Денис, Меруерт, Валерия, Виктория П., Сауле, Андрей, Виктория Н., Влад)
Мәтінді «Қарлы кесек» ойыны арқылы мазмұндау
Қорытынды:
Мәтінде қандай мамандықтар бар? Мой дедушка сапожник
Ата кім болып жұмыс істейді? Моя мама – учительница
Аға кім болып жұмыс істейді? Моя сестра – не работает
Мой дядя – космонавт
Моя бабушка - пенсионер
Өз маманын тап
Стрижет, торгует, водит, поет, танцует, шьет, варит, учит, строит, пашет
Үй жұмысы: 19 б. 1-тапсырма
Қарапайым деңгей А1 сурет бойынша сұрақ құру
Негізгі деңгей А2 диалог құру
Орта деңгей В1 әр суретке 2 сын есім жазу
Ортадан жоғары деңгей В2 суреттегі 1 мамандыққа мәлімет
Бағалау:
«Тәрбие және дамыту мәселелері жөніндегі базалық № 23 орта мектеп» ММ
Ашық сабақ
«Отбасы мүшелерінің мамандықтары»
Мұғалім: Махмұтова С.С.
Петропавл қаласы, 2011 жыл
Достарыңызбен бөлісу: |