Сабақ тақырыбы Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері Оқу мақсаттары



жүктеу 258,5 Kb.
Дата29.04.2022
өлшемі258,5 Kb.
#38364
түріСабақ
қмж ашық сабақ


6.4С.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері

«№26 жалпы орта білім беретін мектебі» КММ




Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: А.С. Мақұлжанова




Сынып: 6 А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері




Оқу мақсаттары

6.2.2.19. теңдеулер жүйелерін қосу, графиктік және алмастыру тәсілі арқылы шешу




Сабақтың мақсаты

Барлығы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілі арқылы шешіп үйренеді

Басым көпшілігі: тура теңдікке айналдыруды қажет ететін екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімін табады

Кейбірі: түрлендіруді қажет ететін (жақша ашу, ұқсас мүшелерді біріктіру) екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімін алмастыру тәсілімен шешеді.




Бағалау критерийлері 

1.Теңдеудің біреуіндегі бір айнымалыны екінші арқылы өрнектей алады.

2.Сөзді есептер шешуде теңдеулер жүйесінің алмастыру тәсілін қолданады.

3. Теңдеулер жүйесінің шешімін алмастыру тәсілі арқылы табады





Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • Математикалық терминология мен символиканы бөлімнің тапсырмаларын орындаған кезде қолданатын болады.




Құндылыққа баулу


Оқушылардың өз бетімен , топпен жұмыс істеу біліктіліктерін дамыта отырып, жауапкершілікке, еңбектене білуге баулу.




Пәнаралық байланыс

Информатика, геометрия




Бастапқы білім


Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешу





Сабақ барысы




Уақыт

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар




Сабақтың басы
14:50-14:57

(7 min)


14:57-15:00

(7 min)




Ұйымдастыру кезеңі «Көңіл күй фигуралары» әдісі

Оқушылармен амандасып, түгендеу, көңіл-күйлерін анықтау.

Алдын-ала оқушылар үстелінде тұрған геометриялық фигуралар арқылы оқушылардың көңіл күйін, сабаққа дайындығын анықтау.


Топқа бөлу : «Қағаз қиындылары» арқылы 3 топқа бөлу.

І топ «X» тобы

ІІ топ «Y» тобы

ІІІ топ «Z» тобы
Бағалау парағы түсіндіріледі .Оқушылар өздерін өздері дескрипторлар бойынша бағалайды

Үй тапсырмасын тексеру «Өзіңді тексер!» әдісі

№1398 есеп


3х+у-6=0 (0:6)

-3x+2y-4=0 (0:2)

2,5x+y-5=0 (0:5)

4x+3y-12=0 (0:4)

-3x+5y-15=0 (0:3)

x+2y+4=0 (0:-2)


Бағалау: Бағдаршам түстері арқылы

Кеспе қағаздар

Қима қағаз


Бағалау парағы

Интербелсенді тақта






Сабақтың барысы
15:00-15:03

(3 min)


8:10-8:17

(7 min)


8:17-8:25

(8 min)


8:25-8:26

(1 min)

8:26-8:36

(10 min)


Жаңа сабақ «Миға шабуыл...» әдісі

Өткен сабақты еске түсіру үшін әр топқа сұрақ қойылады:



  1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не?

  2. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі дегеніміз не?

  3. Қандай жағдайда екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі түзу сызық болады?

Осы кезде тақтадан сабақ тақырыбы мен оқу мақсаты айқындалып, мақсатқа жетудің маңыздылығы сынып арасында талқыланады.

Жаңа сабақты түсіндіру бейнеролик арқылы жүзеге асады және мысалдар қарастырылады.
Жеке жұмыс «Таңдау еркі сенде!» әдісі
«Таңдау еркі сенде!» әдісі арқылы әрқайсысында дейгейлік 9 есеп таратылады. 3 блоктан 1 есептен таңдап, оңайынан қиынына қарай ретімен шығарады.

Блок 1


1. 2. 3.
Блок 2

1. 2. 3.

Блок 3 1. 2. 3.
Оқушылар өзін-өзі бағалау арқылы өз жұмысын талдайды




Сергіту сәті «Айна» әдісі

Оқушылар орындарынан тұрып, бір-біріне қарап қылығы мен қимылын айна сияқты қайталайды.


Топтасу «Бұрыштар» әдісі

Балалар, кабинет бұрыштарына мән бердіңіздер ме? Не байқадыңыздар? Иә, әрине есептер ілініп тұр. Өзіңіз қай есепті шығара аламын деп ойласаңыз, сол есептің қасына шоғырланыңыз. Қане, уақыт кетті!



Топтық жұмыс.

1-бұрышта

2-бұрышта

3-бұрышта

Оқушылар бұрыштағы есепті барлығы бірлесе шығарады да сол бойынша топтасады. Әр топ «Әткеншек» әдісі арқылы әр топтың есебін талдап, ұсыныс айтады.

Сосын, топтарға бірдей 3 есептен беріледі.















- түрлендіруді орындайды; (қосымша дескриптор)

- қосу тәсілін қолданады;

- бір айнымалысы бар теңдеу алады;

- теңдеуді шешеді;

- теңдеудің шешімін қолданады;

- екінші айнымалыны табады;

- жүйенің шешімін жазады.

Қосымша тапсырма

Екі санның арифметикалық ортасы 19-ға тең, айырмасы 4-ке тең. Бұл қандай сандар?



  • Есеп шарты бойынша теңдеулер жүйесін құрастырады

  • Теңдеулер жүйесін қосу тәсілін пайдаланып шешеді

  • Теңдеулер жүйесінің түбірлерін жазады.

Дескрипторлар бойынша топтар бір-бірін өзара бағалайды


«Математика 2-бөлім» 6-сынып

Т.А.Алдамұратова

Т.С.Байшоланов

www.http//youtube.com//watch/

Үлестірме материал


«Математика 2-бөлім» 6-сынып

Т.А.Алдамұратова

Т.С.Байшоланов, Е.Т.Байшоланов

«өзіндік бағалау» парақшасы

«Математика 2-бөлім» 6-сынып

Т.А.Алдамұратова

Т.С.Байшоланов, Е.Т.Байшоланов

Қалыптастырушы бағалауға арналған

тапсырмалар жинағы

Математика 6-сынып






Сабақтың соңы
4 min


Кері байланыс «Өз-өзіне психолог» әдісі

«Өз-өзіне психолог» кестесін белгілейік.



Үйге тапсырма: Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін құрастырып, қосу тәсілімен шығару


Психологиялық кесте






Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Топтық жұмыста

-Саралау тапсырмасын орындау барысында қолдау көрсетуді аз қажет ететін оқушыларға қосымша сұрақтар қою және басқа оқушыларға көмектестіру;

-Орташа қолдау қажет ететін оқушыларға есеп шығаруда түрткі болатын,алға жетелейтін сұрақтар қою.

-Барынша қолдау көрсететін оқушыларға қосымша уақыт беру және басқа оқушылармен бірлесіп шығаруына мүмкіндік беру;




  1. Өткенді бекітуде «Қолдау көрсету» қалыптастырушы бағалауы

  2. Жеке жұмыста «өзін-өзі» дескрипторлар арқылы бағалау

  3. Топтық жұмыста «Өзара» дескриптормен бағалау




Құрал-жабдықтарды пайдалануда қауіпсіздікке көңіл бөлу, оқушылардың партаға дұрыс отыруын қадағалау.






















Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ жоспарын құрғанда оқу мақсаты өте айқын болды. Оқу мақсаты барлық оқушы қолжетімді болды.Жеңілден қиынға өту арқылы саралай отырып, тапсырмаларды орындай алатындай құрастырдым.Сабақ құрылымына қарай уақытты тиімді пайдалана алдым деген сенімдемін.Сабақ соңында қорытындылау кезінде оқушылардан кері байланыс кезінде оқушылардан таңдалған смайликтер бойынша оқушылардың ойын білу маңызды болды.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

жүктеу 258,5 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау