Сыныбы:9»а»
Сабақ тақырыбы:Бисермен жұмыс.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:Бисермен жұмыстануда шығармашылық жоба жұмысы туралы білім қалыптастыру.Моншақ тоқудағы білімін жүйелендіру, шеберлік деңгейін арттыру арқылы әсемдік пен сұлулықты бағалай білуге үйрету.
Дамытушылығы: Оқушылардың жұмысты орындаудағы ептілігін, ынта-ықыласын, шығармашылық қиялын дамыту, жобаны талқылау мен қорғау іскерліктерін дамыту.
Тәрбиелілігі: төзімділкке, ұқыптылыққа, әсемдікке эстетикалық талғамын арттыру.
Көрнекілігі: моншақтан жасалған бұйымдар үлгілері, сатылап көрсетілген нұсқаулық суреттер, моншақтар, леска №18-8, қайшы, жібек жіп.көрме жұмыстары.т.б.
Сабақтың түрі: аралас сабақ,сарамандық жұмыс.
Сабақ өткізу әдістері:
а) түсіндіру-иллюстрациялық (әңгімелесу, дидактикалық материалмен жұмыс, көрнекілік);
ә) жеке іздестірушілік;
б) нұсқама, сарамандық жұмыс, өздігінен орындалатын жұмыс.
Оқу құралдары:
а) пәндік-табиғи объектілер, көрнекті құралдар;көрме жұмысы, сарамандық-еңбек қызметі;фарнитура ,Буклет.т.б.
Сабақтың барысы
ТРЕНИНГ»СЕН ҚАНДАЙСЫҢ?»Қызыл,жасыл моншақ болып топқа бөлу.
I.Қызығушылығын ояту:
Дәптерге күннің жадын жазу.Тақырып:Бисермен жұмыс.
Сабақтың ұраны:»Алғыр еңбек терең ой,нағыз досың ойлап қой»
Оқушыларды түгелдеп, сабаққа дайындығын тексеру.
Бисер
«Бисер»талдау-жинақтау.Ассоциация.
Бисерді қайда қолдануға болады?
* Көрмеге саяхат.»Моншақтар әлемі»
II.Мағынаны тану:
Барлық қолөнер сияқты бисердің де өз тарихы бар.
Ертеде Фин саудагерлері Жерорте теңізі арқылы Африкаға табиғи тұз апара жатып, жолда теңіз жағасына түнеген екен. Олар түнде от жағып, тамақ дайындап, отты үлкен ас содасымен қоршап ұйықтайды. Таңертең күлін жинаса, олар әдемі, қатты, күннің көзіндей оттай жанған, мөлдір су сияқты бұйым көріп таң қалады. Бұл кәдімгі әйнек еді. Әрине халық тез арада осы әйнектен бірнеше, әр түрлі моншақ, бисер, стеклярус алған. Бұл байлықты , соның ішінде бисерді дүние жүзінде барлық елдер мәдениетінде көруге болады. Біздің қазақстан өнерінде де көп тарайды. Киім- кешек, әшекейлер, білезік, сыр-
ға, сақина, тіпті ерлердің сауыт саймандарында да кездескен.
Бисерді әр халық өзінше атаған. Бисердің отаны Ежелгі Египет, бұл жерде түрлі- түсті шыныдан үлкен моншақтар жасаған. Бисер сөзі Араб сөзі «бусра» сөзінен шыққан.
Бусер- жалған меруерт (жемчуг). Бисер кіші, үлкеніне қарай бірнеше түрге және түстерге бөлінеді.
Моншақ- үлкендеу бисер, диаметрі 2 см.
Бисер- ұсақ, домалақ келген, диаметрі 2 мм- ден көп болмайды.
Стеклярус- ұзын таяқшалар, домалақ және көп қырлы.
Рубка- қысқа таяқшалар.
Шығармашылық жобаны таңдау.
Бүгінгі сабақтың мақсаты - шығармашылық жобада бұйымды таңдай білуге үйрену және бисермен тоқу техникасын жетілдіру. Жұмысты шығармашылықты түрде ұйымдастыру үшін сынып шағын топтарға бөлінеді, әрбір топ жұмыстың өздеріне бөлінген кезеңін атқарады, әрбібір топтың өз жұмыс орны, қажетті құралдары болады және мұғалімнің кеңесін ала алады.
I-топ»Қызыл моншақ»
II-топ»Жасыл моншақ»
Жоба бойынша жұмыс. «Бақыт ағашы»,»Түйреуіш көбелек»
Жобаның көкейтестілігі.
2 топ жобаны жіктеу мен талқылау барысында іс-әрекеттер жоспары жасалады, проблемаға талдау жүргізіледі.
Қазір қолда не барын және нені істеу керек?
Деген сұрақ төңірегінде пікір алмасады.
(Жұмыс барысында мұғалім мақсат коюға көмектеседі, жұмысқа түзету енгізеді).
Зерттеу.
Жоба нұсқалары суреттермен, сұлбалармен, қысқаша сипатталармен қатар беріледі.
Тақырып бойынша ақпарат жиналып, талқыланады. Бірлесіп талқыланғаннан кейін негізгі нұсқаны таңдап алады.
Мұғалім іс-әрекеттер жоспарын жасауға көмектеседі.
Жобаны дайындаудың технологиялық картасын құрастырады, құрал –саймандар,(сым,қайшы,моншақ.композиция ,т.б)материалдар іріктеліп алынады. Оқушылар көрсетілген дайын жобаларға талдау жасайды, болашақ бұйымға қажетті заттардың тізімін құрастырады.
Жоба тақырыбын таңдап алуды негіздеу, идеяларды дайындау мен үздіктерін таңдап алу.
Оқушылар мұғаліммен бірге алға қойылған мәселелерді талқылайды. Өз жобалары үшін қажетті ақпаратты іріктеп алады.
Қауіпсіздік техникалық ережесі:
* Моншақтарды араластырма.
* Моншақтар шашылып кетпес үшін оларды бөлек жайпақ ыдыстарда немесе қорапшада ұстаған жөн.
* Сым темірмен ойнама.
* Сымды қайшымен қияды.
*Сымды көзге жақын ұстамайды.
* Жұмыс орныңды таза ұста.
Керекті құрал – жабдықтар:
• Бисер түрлері;
•қайшы; жіңішке сым;
.фарнитуралар(түйреуіш,т..б)
.ермексаз
*Сарамандық жұмыс
1. Қауіпсіздік ережесін үнемі есте сақтау керек;
2. Жұмыс киімін кию;
3. Құралдарды тексеру;
4. Шұңғылдау бір ыдысқа керекті бисерлерді алып дайындаймыз;
5. жұқа сымды аламыз;
6. Сымның бір шетін түйіндеп, екінші шетінен бисер өткіземіз;
7. Сымның бір шетінен бастап бисерлерді 1-2-3 түйірден бастап ораймыз, ара қашықтығы 1-1,5 см болу керек;
8. Осындай бұтақтық 16 данасын жасауымыз керек;
9. Дайын бұтақтардың 5 данасын бір-біріне біріктіріп жіппен орап, ораймыз да талдың бір бұтағын дайындаймыз
10. Дайын болған бұтақтарды қалың сымға біріктіріп, изолентпен ораймыз;
11. Дайын ағашты арнайы ыдысқа саламыз, ол үшін бізге ермексаз жұмсарту, үстіне ағашты саламыз;;
12. Эстетикалық талғаммен ағашымызды түрлендіреміз.
Сергіту сәті. Көзімізді демалтамыз
|
Жданов әдісі бойынша көзге арналған жаттығулар жасау. 3 мин Жаттығу жасау реті:
Көзді алақанмен жауып тұру.
1 жаттығу “төртбұрыш сызу” және керісінше,3 рет көзді жыпылықтату
2 жаттығу “сағат тілі” және керісінше, 3 рет
көзді жыпылықтату
3 жаттығу “жылан” және керісінше, 3 рет
|
Нәтижелер мен қорытындылар:
Оқушылар дайындаудың оңтайлы технологияларын таңдап алып, болашақ жобалардың эскиздерін көрсетеді, жиналған ақпаратты нақтылайды,талдайды, қорытындылар жасайды. (Барлық жұмыс мұғалімнің бақылауымен жүргізіледі.)
Жоба таңдағанда қойылатын талаптар.
1.Таңдаған заттың өзіңе жақсы таныс, түсінікті, қызықты болуы керек.
2.Таңдаған зат сенің шығармашылығыңды көрсете ала ма?
Осының барлығын ойластыру керек.
3.Таңдаған жобаның күрделілігін, қанша еңбекті қажет ететінін білу керек. Жұмыс орындарын жинастыру.
Жаңа материалды бекіту: Жоба жазу, дайын жұмысты сәндеу , жобаны қорғауға дайындау.
Ой толғаныс:
*Бисер дегеніміз не?)ұсақ моншақтар.)
*Бисердің қандай түрлері болады?(стеклярус,моншақ.)
*Бисерден стеклярустың айырмашылығы неде? (ол ұзындығы 3мм түтікше тәріздес болып келеді)
* Шығармашылық жоба дегеніміз не?
Оқушы жұмысының нәтижесіне қарай бағалау.
«Инсерт»арқылы қызыл түсті фишка- «5»,жасыл түсті- «4»бағалау.
Көңіл-күй»ойыны
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерінді бейнелеңіз.
Ақ қағазды пайдалана отырып білдіру.Ойын шарты : қарындаш,қаламсап,қайшының көмегінсіз.
Сабақ аяқталды .Сау болыңыздар.
Достарыңызбен бөлісу: |