Сыныбы: 5
|
Пәні: Информатика
|
Пән мұғалімі: Аймурзина А.К
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ақпаратты жазу және санау.Ақпаратты тасымалдаушылар.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушыларға ақпаратты іздеу, жазу, жалпы жұмыс жасай білу , ақпаратты тасымалдаушылар туралы түсінік беру.
|
Табыс критерийлері
|
Оқушылардың теориялық білімдерін практикамен ұштастыру. АКТ-мен жұмыс істеу барысында оқушылардың компьютермен жұмыс істей білулері. Ақпаратты тасымалдай білуі.
|
Нәтижені бағалау
|
Ақпараттарды жаза алады;
Ақпараттарды санайды;
Ақпараттарды тасымалдай біледі;
|
Сабақтың типі
|
Жаңа тақырыпты меңгерту сабағы
|
Сабақта қолданылатын модулдер
|
1.СТО
2.Оқытудағы басқару және көшбасшылық. Диалог
3.АКТ
4.Жас ерекшеліктеріне қарайдеңгейлік тапсырмалар беру
5.Оқыту мен оқудағы жаңа әдістер
6.талантты және дарынды балаларды оқыту
7.Оқуды бағалау
|
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Ой қозғау
Постермен жұмыс
Ойлан, жұптас, бөліс
Өрмекші торы сұрақ-жауап
|
Сабақтың көрнекілігі
|
Интерактивті тақта, компьютер, бағалау парағы, оқулық, постерлер, стикерлер, жұмыс дәптері
|
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
|
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Амандасу. Көңіл-күйлерін сұрау. Оқушыларды түгендеу, зейіндерін сабаққа аудару.
Мұғалім жазбасы:
І кезең.Ұйымдастыру
Сағат тілі бойынша достар.Оқушыларға сағаттың суретін тарқатып беріп достарының атын жазғызып әртүрлі әдістер бойынша ынтымақтастыру атмосферасын құру.
Оқушыларды 2 топқа бөлемін.
|
Амандасады. Тамаша, жақсы. Кезекші сабақта жоқ оқушыларды айтады.
|
Білу
1-қадам
Үй жұмысын тексеру
|
Өрмекші» ойыны арқылы үй тапсырмасын тексеремін.
Жұмбақ шешу
Үй тапсырмасын қорытындылау
|
Берілген сұрақтарға оқушылар жауап беру арқылы балл жинайды.Миға шабуыл әдісі қолданылып оқушылар жауап беру кезінде сыни тұрғыдан ойланады.
Тақтада берілген жұмбақтың жауабын қазақша, орысша, ағылшынша үш тілде тауып айтып шығу
|
Жаңа тақырыпты меңгерту
2 қадам: "Түсіну"
|
Ақпаратты жазу және санау.Ақпаратты тасымалдаушылар тақырыбына байланысты бейне жазба көрсету.
а)топпен жұмыс
Ақпаратты жазу және санау.Ақпаратты тасымалдаушылар тақырыбында постермен жұмыс.Бұл тапсырма бойынша оқушылар арасындағы көшбасшылықты анықтаймын.
|
http://bilimland.kz/kk/content/lesson/16322-aqparat_tasymaldaushylar
http://bilimland.kz/kk/content/lesson/16323-aqparat_tasymaldaushylar_mindeti_zhazu_zhane_oqu
Оқушылар диалогқа түседі.Әр топ оқушылары өз топтарын қорғап шығады. Постермен жұмыс жасайды.
|
Компьютердегі тәжірибелік жұмыс
3-қадам: "Қолдану"
|
Сергіту сәті
а) Сұрақ-жауап
Шеңбер боймен әңгімелесу
ә) Өлең, тақпақ құрастыру Оқушылар арасынан дарынды және қабілетті оқушылар анықталады
«Деңгейлік тапсырмалар» жаңа тақырыпты түсіндіріп, жас ерекшеліктеріне қарай деңгейлік тапсырмалар беремін. Бұл тапсырма бойынша оқушылардың АКТ-ны меңгерулерін байқаймын.
|
Оқушылар шеңбер бойымен сұрақтарға жауап береді
Оқушылар компьютерде отырып орындайды. Берілген уақыт ішінде деңгейлеріне қарай үш тапсырманың біреуін, екеуін немесе толығымен орындайды.Оқыту үшін бағалау модулі бойынша оқушы өзін-өзі бағалайды.
|
4-қадам "Жинақтау"
|
1.Компьютер жады нешеге бөлінеді?
А) 2 Б) 3 В) 4
Ақпараттың ең үлкен өлшем бірлігі –
А) Кбайт Б) Мбайт В) Гбайт
Ішкі жад компьютердің қай құрылғысының ішінде орналасқан?
А) Мониторда Б) Жүйелік блокта
В) Жеке орнатылған
Қай дискке қайталап жазуға болады?
А) CD-RW Б) CD-R В) DVD -R
Ақпаратты қысқа уақытқа сақтайтын құрылғы қайсы?
А) Тұрақты жад Б) Жедел жад
В) DVD -R
Ақпаратты ұзақ уақытқа сақтайтын құрылғы қайсы?
А) Тұрақты жад Б) Жедел жад
В) Жүйелік блок
Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі -
А) Байт Б) Кбайт В) бит
Жеңіл қорабпен қапталған микросхема қалай аталады?
А) Флешка Б) Диск В) Иілгіш диск
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
а
|
с
|
б
|
а
|
б
|
а
|
с
|
а
|
|
Оқушылар тест сұрақтарының жауаптарын дәптерлеріне жазады.
|
5-қадам: "Бағалау"
|
Берілген бағалау парағындағы оқушылардың бағаларын қорыту
|
Бағалау парағындағы ұпайлар есептелінеді
|
Үй тапсырмасын беру
|
Тапсырмалар тақтаға жазылады.
"Өзіңді тексер" тесті орындап келу
|
Күнделікке жазады
|