Оқу мақсаттары: - Оқу мақсаттары:
- 5.Т/А4. Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.
- 5.Ж.2 Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу.
- Сабақ мақсаттары:
- Барлық оқушылар орындай алады: А. Мәтінді оқып, талдай алады.
- Оқушылардың көпшілігі орындай алады: В. Жарнамалау барысында өз ойларын ашық, шебер жеткізе алады.
- Кейбір оқушылар: С. Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жаза алады.
- Тілдік мақсат: Оқушылар орындай алады:
- Жанрлық ерекшеліктеріне сай хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазады.
- Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
- Алақанмен сипағанда, көлдің майда толқынындай, қол созғаны көзге ұрмайтын, бұлақтай таза, құрақтай майысқан қылықты, құлашын кең жайған.
- Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
- Мұрақ, “Хандар киер мұрақты, қараша киер құрақты”.
Бағалау критерийлері - Критерийлер
- Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы мәтін мазмұнын оқып, талдайды.
- Ресімделу мен құрылымын сақтап хат, жарнама, хабарландыру құрастарып жазады.
- Берілген ақпарат бойынша мәтінді талдайды.
- Дескриптор
- - мәтін мазмұнын анықтайды;
- - өз пікірін айтады;
- - ресімдеу мен құрылымын сақтап хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазады;
- - кейіпкердің (хан) киімін талдайды;
- - мәтін құрастырады.
- Алдыңғы оқу.
- “Cұрақтар қобдишасы” әдісі
- (Үй тапсырмасы тексеріледі.)
- Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі. (Ұлттық киімдерді құрастырады.)
- “Миға шабуыл” әдісі. (Ұлттық киімдердің суреті көрсетіледі.)
- 1-тапсырма
- «Дөңгелек үстел» әдісі
- Қазақ шайы көзді, көңілді тойғызуымен ерекше. Айсұлу ақ сүлгіге азкем орап, бұқтырып алған шайды кесеге құюға қам жасады. Адамның адамға деген қызметі қымбат. Кісінің кісіге де- ген ықыласы ерекше. Айсұлудың сұлулығы қимылында болып шықты. Кешкі самал желпігендей, сары сағым жүзіп өткендей, алақанмен сипағандай, көлдің майда толқынындай, қол созғаны көзге ұрмайтын, оқыс қимылы сезілмейтін, бұлақтай таза, құрақтай майысқан қылықты қимыл көз алдынан көпке дейін жуылмас-ау! Қазақ шайының салт- дәстүрі ұмытылмас-ау! – Шырағым, қылықты қызметіңе ризамын, талабың жансын! Перзентті бол! – деп Елбасы ризалық сезімін білдіріп, алғыс айтты. Ислам-ака қалыспай өз жосығын жасауға асықты. Дастарқан басынан тұра салып, есік сыртында аңдысын аңдып тұрған көмекшісін шақырды. Қол сөмкесін ашқызды. Ішінен лағыл түсті жібек орамал шашылды. Бір шетінен шымши ұстап көтерген Ислам-ака: – Мынау қалыңдыққа арнап тоқылған Хиуа жібегі, Хиуаның жібек орамалы! – деп құлашын кең жайған кезде, біраз жерді алып кеткен лағыл орамалды «Кел, қарағым», – деп, жақын келген келіншектің иығына жапты.
- 2-тапсырма
- «Дара диаграмма» әдісі
- Адамның адамға деген қызмет қымбат. Кісінің кісіге деген ықыласы ерекше
- 2-тапсырма
- «Дара диаграмма» әдісі
Мұрақ – лауазымды адамдар киетін екі жағы қошқар мүйізденіп келетін, сән-салтанатқа киілетін қалпақ. Жай уақытта киюге қолайсыз. Мұрақ жайында мақал-мәтелдер көп. Мысалы: «Хандар киер мұрақты, қараша киер құрақты». Мұраққа қарап, халық мансапты адамды айырады. Мұрақ қалпағын ел- басы, төре, билер киген. Мұрақты оюлап, өрнектеп, әртүрлі алтын-күмістелген жіптермен тігеді. Ою-өрнек жібіне қарай мұрақтар жылтырап көрінеді. Мұрақты көбіне той-домалақ, сән-салтанатқа киеді. - Мұрақ – лауазымды адамдар киетін екі жағы қошқар мүйізденіп келетін, сән-салтанатқа киілетін қалпақ. Жай уақытта киюге қолайсыз. Мұрақ жайында мақал-мәтелдер көп. Мысалы: «Хандар киер мұрақты, қараша киер құрақты». Мұраққа қарап, халық мансапты адамды айырады. Мұрақ қалпағын ел- басы, төре, билер киген. Мұрақты оюлап, өрнектеп, әртүрлі алтын-күмістелген жіптермен тігеді. Ою-өрнек жібіне қарай мұрақтар жылтырап көрінеді. Мұрақты көбіне той-домалақ, сән-салтанатқа киеді.
- 4-тапсырма. “Аяқталмаған сөйлем” әдісі.
- 5-тапсырма. “Өкіл” әдісі.
- Мәтін үзіндісін пайдаланып, қазақ халқының сырт кимдері жайлы толық мағлұмат береді. Топтар тапсырмаларды орындап болғаннан кейін топтың бір адамы “елші” болып сайланады да, зерделеген материалдарды түсіндіру, жинақтау. Одан кейін елші өз тобына қайтып оралып, білгендерін айтады.
- Сергіту сәті. Ұлттық киімдер киіп «Қара жорға» биін билейді.
Бағалау парақшасы - Үй тапсырмасы. «Сыйлық – халық кәдесі» тақырыбына эссе жазу.
- Рефлексия
- 1) Бүгін не үйрендім?
- 2) Тақырып бойынша қандай сұрақтардың бар?
- 3) Келесі сабаққа қандай мәселелерге баса назар аудару керек?
- «5» - 20-25
- «4» - 15-19
- «3» - 10-14
- Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
| - Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
| - Пәнаралық байланыс
- Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
- АКТ-мен байланыс
- Құндылықтардағы байланыс.
| - Мәтіннің өзіндік ерекшеліктерін ашып айта алады.
- Өз киімдерін талғаммен киінеді.
- Сән әлемінің құпиясын түсінеді
| - «Бас бармақ» әдісі, смайликтер арқылы.
- Критерийлер арқылы бағалау;
-
-
| - Тарих, бейнелеу өнері мен музыка
| - Рефлексия
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
| - Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
| | | - Сабақ шынайы болды. Сыныптағы ахуал жоғары деңгейде.
- Берілген уақыт аралығында сабақ толық қамтылды.
- Әдіс-тәсілдер тиімді болды.
- Өздерінің сәнге талғамдарының ерекшеліктерін көрсете білді.
| | - Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
- Сыни тұрғыдан ойлай отырып, мысалдар келтіру
- Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
- 1.Оқушылардың белсінділігін жандандыру
- 2.Өз бетінше жұмыс жасауды жолға қою
- Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім? Деңгейлік тапсырма беру.
| | |
Достарыңызбен бөлісу: |