Еңбекші орта мектебінің
І(ілгері) деңгейлі сертификатталған жоғары санатты
қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі , филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы
Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі» коучинг - сессия
Тақырыбы:
|
«Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
|
Мақсаты:
|
«Lesson Study» тәсілі арқылы оқытуға көңіл аудара отырып, оқытуды жетілдіру және оның сапасын арттыру құралы ретінде мұғалімдерге Lesson Studyді ұсыну. Практиканы жетілдіру құралы ретінде Lesson Studyді қалай пайдалануға болатынын мұғалімдер топтарының арасында көрсету.
|
Оқыту нәтижесі:
|
Lesson Study үдерісін оқытуды жетілдіру және оның сапасын арттыру құралы ретінде мектептерде Lesson Studyді пайдалану үшін әріптестер мен қалай ынтымақтастық орнатуға болатынын;
Lesson Study кезінде әріптестерге қалай қолдау көрсетуге болатынын түсінуді үйренеді; мұғалім әрбір жеке оқушының оқуына қатысты өзінің оқыту тәжірибесі туралы ойлануға мүмкіндік алады;
Lesson Study циклінде сабақтың оқушылар қажеттілігіне сәйкес келуі мақсатында мұғалімдер инновациялық
педагогикалық тәсілдерін жетілдіруге немесе оның сапасын арттыруға мүмкіндік алады.
|
Сілтеме:
|
Мұғалімдерге арналған нұсқаулық (Бірінші (ілгері) деңгей)
(46-48 бет), Пит Дадли, Lesson Study: Нұсқаулық, www.cpm.kz
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Жеке жұмыс, топтық жұмыс, жұптық жұмыс, диалог
|
Ресурстар мен жабдықтар:
|
Интербелсенді тақта, флипчартқа арналған қағаздар, презентация, маркерлер, стикерлер, бейнежазбалар, ноутбук
|
Тапсырмалар:
|
Постер қорғау; презентация жасау,
бағалау; бейнежазбалар көру
|
Коучтың іс-әрекеті. Сәлемдесу .
Коуч коучингтің тақырыбы және мақсатымен таныстырады.
|
Мұғалімдердің іс-әрекеті
|
Психологиялық ахуал тудыру. Сергіту Ұшақ жасату – жұппен
|
Ұшақ жасату – жұппын
|
Топқа бөлу
Стикер түрлерімен топтасады, «Өзгергіңіз келе ме?» иә-жоқ деп жазып тақтаға жапсырады.
|
Стикер түрлерімен топтасады
|
Тақырыпқа шығу:
«Lesson Study» таныстырылым-2 көрсетілім
|
Презентацияны көреді, пікірлерімен бөліседі
|
Тапсырма:
1топ - ОҚУШЫ СИПАТТАМАСЫ: ҚОРҒАНАТЫН Дархан
2топ- ОҚУШЫНЫҢ СИПАТТАМАСЫ: ДӘРМЕНСІЗ ХАМАРИЯ
3 топ- ОҚУШЫНЫҢ СИПАТТАМАСЫ: ӨТЕ САҚ САМАТ
4 топ- ОҚУШЫНЫҢ СИПАТТАМАСЫ: МАЗАСЫЗ АЛМА
5 топ –ОҚУШЫ СИПАТТАМАСЫ: КӨҢІЛІ ТОҚ САМАЛ
|
Ауызша өз кейіпкерлерін қорғайды ,АВС оқушының қайсысына сай екендігін ұғынады.Тақырыппен байланыстыра қорғайды
|
1 топ – «Lesson Study» дегеніміз не? (постермен) - «Мінсіз оқушы»
2 топ-«Lesson Study» қалай түсінесіз (презентациямен)- «Мінсіз ұстаз»
3 топ- «Lesson Study» - ді қандай мақсатпен жүргізу қажет-деп есептейсіз ? «Мінсіз мектеп»
4 топ-«Lesson Study» біздің мектебімізде жүргізу керек пе , қандай сыныптарға?- «Мінсіз сабақ»
5 топ «Ашық сабақ пен Лессон стади» айырмасы - Мінсіз ата –ана
|
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісімен жұмыс істейді
Постермен жұмыс жасайды
Жұлдыз беру арқылы бағалау
|
Қорғау: Топтар «Аквариум» әдісін пайдаланып жұмыстарын қорғайды
|
Жұмыстарын қорғайды
бір-бірлерінің жұмысын бармақпен бағалайды
|
«Lesson Study» тәсілін практикадағы қолдануы
|
Утеулиева Нұржамал өз сабағын қорғайды «Құлын» Лессон стади
|
Бағалау
|
Стикерлерге жазу арқылы коучинг барысын бағалау.
|
Кері байланыс парағын толтырту арқылы кері байланыс алу
|
Кофе- брейк арқылы мараппаттау
«Мұғалімнің 13 белгісі » таныстырылыммен қорытындылау
|
Қысқа мерзімді жоспар
Пән мұғалімі :Амирханова Сара Бекетовна
Пәні: қазақ әдебиет Сыныбы:9 б
Сабақтың тақырыбы
|
Ақтамберді жырау
«Күлдір , күлдір кісінетіп»
|
|
Сабақтың
танымдық мақсаты
|
Ақтамберді жырау өмірі, шығармашылығы жайлы білімдері толығады
Ақтамберді шығармаларын ажыратып, талдау жасай біледі
«Күлдір , күлдір кісінетіп» толғауының мазмұнын толық ұғына біледі
|
|
Сілтеме
|
Қазақ әдебиеті 9 –сынып
МАН
|
|
Дереккөздер мен жабдықтар
|
Ғаламтор материалдары
Стикер постер, әдебиеттер ,тақта , АКТ
|
|
Күтілетін нәтиже
|
Өлеңдерінің құрылымын ұғына білу, өлең құрылысына талдау жасау
|
|
Кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Тапсырмалар
|
Оқу үшін бағалау және
оқуды бағалау
|
|
Мотивациялық кезең
|
5 мин
|
Ұйымдастыру
Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен,
Бізге келген қуаныш нұр іздеген.
Шуақ толған жанымыз,жүрегіміз,
Үлгі алсын көрген жан мына бізден
Сергіту «Жер бөлу»
Тренинг шарттарын таныстыру
4 топқа бөлу Мұра, Өнеге , Өсиет, Ұлағат сөздерін парақшаларға жазып, таңдату
|
Әр оқушы
тренинг шарттарына сай орындау
парақшаларды таңдап, сол арқылы топқа бөлу
|
Ұнаған парақшаларын таңдайды
|
Бас бармақпен бағалау
|
|
Операциялық кезең
|
20 мин
|
ОЙШАҚЫРУ
Оқысаңыз нұр шашатын жолыңа,
Өткен күннен ой қосатын ойыңа.
Қалған бізге бабалардың мұрасын,
Сіңіріңдер,жас ұрпақтар, бойыңа!
Ақтамберді өмірі , толғауы жайлы оқып, мазмұны мен идеясын ұғындыруда таныстырылады
1. «Ой серісі» Тест –тапсырмасы эл.оқулық
2. Жүрек толғауы
3. Жырау –дерек
4.Толғау-таным
5. Аудиокітап сайтынан Толғауды ғаламтор арқылы тыңдау
6. Сөздік жұмысы
Сергіту: « Бейнеролик көру», «Толғау» Б.Тілеуханов орындауында
6. №1 постермен жұмыс
7. №2 постермен жұмыс
1.Толғауларды 4 топтан 1 оқушыға мәнерлеп оқыту
2.Көшбасшыларды , талантты ,дарынды балаларады анықтап отыру.
3. Баағалау парақшасын топ басшыларына тарату
|
Ауызша жауап береді, жауаптары тексеріледі
Толғаулары жайлы дәптерге жазу
Ойлан, жұптас, топтастыру әдісі бойынша тапсырмалар орындау
Әр топ өздеріне берілген тапсырманы топ болып орындайды
|
Сөздік жұмысын дәптерге орындайды
Постермен жұмыс
1 -топ Ақтамберді
2-топ Жырау
3-топ Толғау
4-топ Тақырып пен идея
№2
1-эпитет
2-теңеу
3-риторикалық сұрау
4- аллитерация
|
Формативті бағалау
Бас бармақпен бағалау
|
|
Рефлексиялық кезең
|
15 мин
|
Рефлексия жасау
8. Жүректен шыққан ойды жеткізу
9. Кері байланыс «Екі жұлдыз ,бір тілек »
|
Ауызша жауап береді
Стикермен жазып тақтаға ілу
|
|
Бетше бойынша топ басшысының бағалауы
Сумма
тивті
бағалау
|
|
Үй тапсырма
сы
|
мин
|
1.Толғауды жаттау
2. “Жыраулар поэзиясы -өмірдің қайнар көзі” тақырыбында эссе жазу.
|
|
Сабақтан кейінгі рефлексия
|
Не сәтті өтті?
Неліктен?
|
Не сәтсіз өтті?
Неліктен?
|
Сабақта кездескен қиындықтарды шешу үшін не істеймін?
|
9 б-сыныбына өткізілген бұл сабағыма мұғалімдер өте көп қатынасты, оқушылар сабақтың алғашқы кезінде ашыла алмады , келесі постермен жұмыс кездерінде топпен жұмыс жасап жақсы қатынасып, қойылған мақсатқа сай сабақ мазмұны толық меңгерілді деп айта аламын.
|
Сергіту, ғаламтормен тікелей жұмыс жүргізу,постермен жұмыс,сабақ үстіндегі диалог , ауызша сабақ жайлы пікірлері өте сәтті шықты. Оқушылар толық жауап берді. Тақырып күрделі болса да сынып деңгейіне сай жүйемен құрылып, топпен жұмыс жасағаннан сәтті өтті деп есептеймін.
|
Сәтсіздіктер кездеспеді.
|
Бұл сабағымда қиындықтар болмады, егер болған жағдайда ізденіп, тәжірибемді толықтырып , шешу жолдарына жұмыстанамын.
|
Менiң мектебiмнiң бастапқы жағдайы қандай?
Бiлiм беру жүйесi – әр елдiң даму болашағын айқындайтын, әлемдiк өркениетке жетудiң негiзгi бағыттарын көрсететiн бiртұтас құрылым. Қоғамдағы түбегейлi өзгерiстер бiлiм беру мекемелерiне бәсекеге қабiлеттi, мәселелiк жағдаяттарда өзiндiк шешiм қабылдай алатын шығармашыл тұлға қалыптастыру, дамыту мiндеттерiн қойып отыр. Әрбiр жеке тұлғаның болашағы өз мектебiнде шыңдалады. Мектептегi бiлiм - барша әлем тыныс- тiршiлiгiнiң iргетасы екендiгiн ұғынсақ, қазiргi оқыту жүйесiндегi жаңаша мазмұнды өз мектебiмiзге енгiзуге жұмыстану–бүгiнгi мектептегi көшбасшы мұғалiмдерге үлкен мiндет жүктейтiндiгiн ұғынамыз. «Өзiнiң көре бiлгенiн өмiрде жүзеге асыруға көмектесетiн көшбасшыға тән ерлiк қызметтен емес, құштарлықтан бастау алады»- деп Джон Максвелл пiкiрiнде айтылғандай өз мектебiме тәжiрибе кезеңiн асқан құштарлықпен, қызығушылықпен бастаған болатынмын. Ең алдымен мектеп басшысымен, орынбасарларымен деңгейлiк курстар, педагогикалық шеберлiк орталығы жайлы пiкірлесе отырып, мектебiмнiң қазiргi жағдайын анықтау мақсатында бүгiнгi қолданыстағы даму жоспарымен танысып, зерделей келе жалпы мектеп жұмысының жүйелi бағыты мен мақсаты, көкейкестi мәселесi анықталғанымен, iстi жүргiзу барысында бiрсарындылық барын және мектептiң педагогикалық кадрларының кәсiби бiлiктiлiгiн арттыру мен шығармашылықпен жұмыс жасайтын мұғалiмдердi ынталандыру, марапаттаулардың дұрыс жолға қойылмағандығын байқадым. Мектептiң даму жоспарын жасамас бұрын мектептiң объективтiк жағдайын бiлу үшiн оқушыларға, мұғалiмдерге, ата- аналарға сауалнама жүргiзiп алуды мақсат етiп, аудит жүргiзе бастадым. Бұндағы мақсатым - мектептiң бастапқы жағдайын жеткiлiктi дәрежеде зерделеп, «Менiң мектебiмнiң бүгiнгi жағдайы қандай?»- деген сауалға жауап алу болатын.
Достарыңызбен бөлісу: |