В и з у а л ь д ы п р о г р а м м а л а у
Ақтөбе облысы
Шалқар ауданы
№ 6 орта мектебінің информатика пәні мұғалімі
Досмалова Гүлжанар
Төменде ұсынылып отырған практикалық жұмыс – Visual Basic ортасында өз беттерінше программаларды құру арқылы, оқушылардың пәнге деген қызығушылығын, ойлау қабілетін және шығармашылық жұмысын арттыруға негізделген.
Сабақтың тақырыбы: Б а с қ а р у э л е м е н т т е р і
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға элементтер панелі компоненттерін дұрыс қолдануды, жобалау, программа мәтінін дұрыс құра білуді меңгерту;
Теориялық білімдерін практикамен ұштастыра білуге, шығармашылыққа баулу, логикалық ойлау қабілетін дамыту;
Өз бетінше жұмыс жасай білуге, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас сабақ
Қолданылатын көрнекі құралдар: интерактивті тақта, слайд материалдары
Оқыту әдісі: практикалық – шығармашылық әдіс
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
(Басқару батырмалары бойынша интерактивті тақта арқылы беріледі)
Қайталау сұрақтары :
Басқару элементтерінің қызметін атаңыздар
...
Visual Basic ортасында қолданба құру неше кезеңге бөлінеді?
- Қолданба құру екі кезеңнен тұрады
1. Экрандық интерфейсті жобалау
2. Программа мәтінін жазу
ІІІ. Практикалық жұмыс
Практикалық жұмыс негізінен «Ғажайып жетілік» деп аталатын 7 бөлімнен тұрады, әр бөлімде түрлі практикалық тапсырмалар берілген:
10 – Shape (Фигура) элементі арқылы төмендегі тапсырманы орындау:
20 – «Берілген телеграммадағы сөздің санын анықтау» қосымшасын жасау :
Private Sub Command1_Click()
f = InputBox("matin engiz")
n = Len(f)
k = 0
For i = 1 To n
p = Mid(f, i, 1)
If p = " " Then k = k + 1
Next
Print "сіздіњ телеграмманызда"; k + 1; "соз бар"
End Sub
Private Sub Command2_Click()
Form4.Show
End Sub
30 – «Ағымдағы уақыт пен мерзімді шығаратын» қосымшасын жасау:
Private Sub Timer 1_Timer()
Form1. Caption= Time& “ ” & Date
Label1. Caption = Time
Text1. Text=Date
End Sub
40 – «Әріп санын анықтау» қосымшасын жасау :
Private Sub Command1_Glick ()
F=InputBox (“Фамилияңызды енгіз”)
N=Len (F)
Print “Сіздің фамилияңызда” : N : ”әріп бар ”
End Sub
50 – «ЕСҮ табу» қосымшасын жасау:
Private Sub Command1_Click()
а = Val(Text1.Text)
b = Val(Text2.Text)
If a > b Then MsgBox "max=a" Else MsgBox "max=b"
End Sub
60 – «Енгізілген санның жұп не тақ сан екендігін анықтайтын» қосымша жасау:
Private Sub Command1_Click()
Dim a As Integer
Dim s As String
a = Val(Text1.Text)
Select Case a Mod 2
Case Is = 0
s = "zhup"
Case Is <> 0
s = "tak"
End Select
Label1.Caption = s
End Sub
70 – «Экологиялық аймақтар» тақырыбында аймақ атын енгізгенде сол аймақ туралы ақпарат беретін қосымша жасау:
Dim A As String
Private Sub Command1_Click()
A = InputBox("АЙМАК АТЫН ЕНГIЗ:", "ЕЛДЕР", "КАЗАКСТАН")
End Sub
Private Sub Command2_Click()
If A = "АРАЛ" Then B = "АРАЛ ТЕНІЗІНІҢ ТАРТЫЛУЫ САЛДАРЫНАН"
If A = "БАЛКАШ" Then B = "КОЛДИН ХИМИЯЛЫҚ ЗАТТАР САЛДАРЫНАН ЛАСТАНУЫ"
If A = "СЕМЕЙ" Then B = "ЯДРОЛЫК СЫНАҚ АЙМАГЫ"
Print B
End Sub
ІV. Сабақты қорытындылау:
«Әзіл-тест» - окушылар жауап береді, тест қосымшасын жасау үшін қандай элементтердің қолданылғаны туралы сұралады:
Dim K, S As Integer
Private Sub Command1_Click()
S = S + 1
End Sub
Private Sub Command3_Click()
End
End Sub
Private Sub Command4_Click()
K = K + 1
If K = 1 Then Label2.Caption = "1.СIЗ САБАККА ДАЙЫНДЫКСЫЗ КЕЛДIНIЗ БЕ?"
If K = 2 Then Label2.Caption = "2.СIЗ ОТIРIК АЙТАСЫЗ БА?"
If K = 3 Then Label2.Caption = "3.СIЗ АЙТКАН ОТIРIГIНIЗ УШIН ОЗГЕЛЕРДIН АЛДЫНДА УЯЛАСЫЗ БА?"
If K = 4 Then Label2.Caption = "4.CЕРГIТУ САТI УНАДЫ МА?"
Rem КОЛДАНУШЫНЫН КАТЕ АРЕКТТЕРИНЕН КОРГАНЫС.
If K = 5 And S <= 4 Then
Label1.Caption = "ПСИХОЛОГИЯЛЫК ЗЕРТТЕУДIН НАТИЖЕСIНДЕ АЙКЫНДАЛГАНЫ , С I З -"
Rem НАТИЖЕЛЕР
If S = 0 Then Label2.Caption = "КУ АДАМСЫЗ"
If S = 1 Then Label2.Caption = "АЙЛАКЕРСIЗ"
If S = 2 Then Label2.Caption = "ОТIРIК ОРЫНДЫ КОЛДАНА БIЛЕСIЗ"
If S = 3 Then Label2.Caption = "ОЗIНIЗДI ЖАКСЫ ТАНИСЫЗ"
If S = 4 Then Label2.Caption = "КIРШIКСIЗ ШЫНАЙЫ АДАМСЫЗ"
End If
End Sub
Private Sub FORM_LOAD()
K = 0: S = 0
End Sub
V. Үйге тапсырма
1. «Әзіл-тест» программасын өз беттерінше 3 сұрақ арқылы құрастыру,
2. 2.3-тақырып
VI. Бағалау
Достарыңызбен бөлісу: |