Оңтүстік Қазақстан мемлекеттік фармацевтика академиясы
Техникалық және кәсіби білім беру факультеті
Жұқпалы аурулар және дерматовенерология кафедрасы
ДЕРМАТОВЕНЕРОЛОГИЯ ПӘНІ БОЙЫНША ӘДІСТЕМЕЛІК ӨҢДЕУЛЕРІ
Мамандық: 0301000 - «Фельдшер ісі»
Курс: 4
Семестр: 8
2О14 ж
Кафедра мәжілісінде бекітілді
Хаттама №___ _________2014 ж.
Каф.меңгерушісі, проф.м.а., м.ғ.к. Абуова Г.Н.
1 сабақ
1. Сабақтың тақырыбы: Дерматовенерологияға кіріспе. Терінің функциональдық анатомиясы мен физиологиясы. Тері ауруларының этиологиясы мен патогенезі. Тері ауруларын диагностикалау және емдеу принциптерінің негіздері.
2. Сағат саны: – 3 с.
3. Сабақ түрі: түсіндірмелі, аралас сабақ
4. Сабақтың мақсаты:
оқыту: терінің функциональдық анатомиясы мен физиологиясы. Тері ауруларының этиологиясы мен патогенезі. Тері ауруларын диагностикалау және емдеу принциптерінің негіздері.
тәрбиелік: жеке бас гигиенасын сақтауға, ұқыптылықты, тәртіп сақтауға тәрбиелеу
дамыту: гигиенаның дағдыларын, болашақ мамандық қызығушылығын дамыту
5. Материалды-техникалық жабдықталуы:
а) техникалық құралдар: компьютерлер, мультимедиялық құрылғы
ә) көрнекі және дидактикалық құралдар: өзіндік жұмыстарға арналған кеспелер, тест тапсырмалары, жағдайлық есептер, сөзжұмбақ.
б) оқыту орны: ҚЖАА оқыту бөлмесі.
6. Әдебиеттер:
Негізгі (Н):
Кожные и венерические болезни: учебник. Ю.К.Скрипкин, А.А.Кубанова, В.Г.Акимов. – М., ГЭОТАР-Медиа, 2009. – 544 с.
Сестринское дело в дерматовенерологии. В.В.Владимиров. – 2002.
Қосымша (Қ):
Атлас детской дерматологии: пер. с англ. Вейнберг С., Проуз Н.С., Кристалл Л. – М., ГЭОТАР-КазМедиа, 2011. – 336 с.
Атлас по дерматологии: пер. с англ. Под ред. О.Л.Иванова, Н.Г.Кочергина. – М., ГЭОТАР-Медиа, 2009. – 384 с.
Кожные и венерические болезни. Самцов А.В., Барбинов В.В. - 2002
7. Ұйымдастыру бөлімі – 4,5мин (6%)
Оқушылардың сабаққа қатысуын тізіммен тексеру.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Сабақтың мақсаты мен міндеті.
8. Оқушылардың өтілген тақырып бойынша білімін тексеру – 11,25 мин (15%)
9. Жаңа сабақты түсіндіру – 22,5 мин (30%)
Терінің функциональдық анатомиясы мен физиологиясы.
Тері ауруларын диагностикалау және емдеу принциптерінің негіздері.
Ақпараттық-дидактикалық блок
Тері және венерологиялық аурулардың клиникалық көрінісі сан түрлі. Тері және венерологиялық аурулар барлық мамандық дәрістерінде кездесіп жатады. Терілік түзілістер жиі маңызды органдар мен жүйелердің функциясының өзгеруіне алып келді. Тері патологиясының ерекшіліктерінің түсіну, тері ауруларының терапиясын түсіну үшін міндетті түрде терінің құрылысын, тері дақтардың біріншілік және екіншілік морфологиялық элементтердің ерекшіліктерін білу керек. Терінің қорғаныс қызметі. Тері адам денесінің сыртқы жабыны болғандықтан, біріншіден, сыртқы ортаның әр түрлі зиянды әсірлерінен организмді сақтайды. Мысалы: қатты соққы әсірлері көбінесе терінің созылғыштығы арқасында зиянсыз өтеді. Терінің қысымға, соққыға, созылуышы қарсы түруғажағдай жасайтын солқылдақ талшықтарының созылмалы төсетін болуы, сонымен қатар тері астындағы мүшелерді және ткандерді де зақымданудан қорғайды. Тері ауруларының пайда болу себебі әр түрлі. Тері адам денесінің сыртқы жабыны болғандықтан, әрдайым түрліне сыртқы ортаның әсеріне үшырайды. Олардың көбі белгілі бір жағдайда теріде патологиялық өзгерістерді туғызады, сондықтан тері ауруларының сыртқы экзогенді себебі дейміз. Екіншіден, терідегі патологиялық құбылыстар бүкіл организмнің немесе жеке ағзалар мен жүйелер ауруның нәтижесінде яғни эндогендік факторлардың әсеріне дамуы мүмкін. Тері ауруларының этиологиялық факторларын экзогендік, эндогендік деп екіге бөлу шартты жағдай. «Тері физиологиясы» деген тарауда көрсетілгендей, оның негізгі бір физиологиялық қызметі сыртқы ортаның зиянды әсерлеріне қарсы түратын қорғаныс қабілетті. Осы қорғаныс қызметі қандай да бір себептермен бұзылғанда ғана сыртқы орта факторлары тері ауруын туғызуы мүмкін. Шынын да, тек бір ғана сыртқы фактордың әсерінен болатын тері аурулары өте сирек кездеседі, мысалы: термикалық әлде химиялық күю.
10. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы – 26,25 мин (35%)
Өзіндік жұмысты орындау үшін қажетті материалдар мен тапсырмалар беру
11. Жаңа тақырыпты бекіту – 7,5 мин (10%)
12. Сабақты қорытындылау – 1,5мин (2%)
Сабақты қорытындылау, оқушылардың білімін бағалау
13. Үйге тапсырма беру – 1,5 мин (2%)
2 сабақ
1. Сабақтың тақырыбы: Дерматиттер: этиологиясы, патогенезі, клиникасы, диагностикасы, емдеу және күтім жасау принциптері. Токсикодермиялар: этиологиясы, патогенезі, клиникасы, диагностикасы, емдеу және күтім жасау принциптері. Экзема, Квинке ісігі, атопиялық атопиялық дерматит: этиологиясы, патогенезі, клиникасы, диагностикасы, емдеу және күтім жасау принциптері. Мейірбикелік үрдісті ұйымдастыру.
2. Сағат саны: 3 сағ.
3. Сабақ түрі: түсіндірмелі, аралас сабақ
4. Сабақтың мақсаты:
Оқыту: дерматиттер: этиологиясы, патогенезі, клиникасы, диагностикасы, емдеу және күтім жасау принциптері.
тәрбиелік: жеке бас гигиенасын сақтауға, ұқыптылықты, тәртіп сақтауға тәрбиелеу
дамыту: гигиенаның дағдыларын, болашақ мамандық қызығушылығын дамыту
5. Материалды-техникалық жабдықталуы:
а) техникалық құралдар: компьютерлер, мультимедиялық құрылғы
ә) көрнекі және дидактикалық құралдар: өзіндік жұмыстарға арналған кестелер, тест тапсырмалары, жағдайлық есептер, сөзжұмбақ.
б) оқыту орны: ҚЖАА оқыту бөлмесі.
6. Әдебиеттер:
Негізгі (Н)
Кожные и венерические болезни: учебник. Ю.К.Скрипкин, А.А.Кубанова, В.Г.Акимов. – М., ГЭОТАР-Медиа, 2009. – 544 с.
Сестринское дело в дерматовенерологии. В.В.Владимиров. – 2002.
Қосымша (Қ):
Атлас детской дерматологии: пер. с англ. Вейнберг С., Проуз Н.С., Кристалл Л. – М., ГЭОТАР-КазМедиа, 2011. – 336 с.
Атлас по дерматологии: пер. с англ. Под ред. О.Л.Иванова, Н.Г.Кочергина. – М., ГЭОТАР-Медиа, 2009. – 384 с.
Кожные и венерические болезни. Самцов А.В., Барбинов В.В. - 2002
Достарыңызбен бөлісу: |