Сабақтың тақырыбы: Т. Айбергеновтың «Ана» өлеңі Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға тақырыпты жан-жақты түсіндіре



жүктеу 1,29 Mb.
бет1/9
Дата25.11.2017
өлшемі1,29 Mb.
#1832
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9

Жамбыл облысы, Мойынқұм ауданы, Мойынқұм ауылы,

Балалар мен жасөспірімдер орталығы

«Көркем сөз» үйірмесінің мұғалімі:

Абдибаева Назира Қасымбекқызы

Сабақтың тақырыбы: Т.Айбергеновтың «Ана» өлеңі

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға тақырыпты жан-жақты түсіндіре

отырып,Т.Айбергеновтың «Ана» өлеңінің мағынасын ашу.
Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін,дүниетанымын кеңейте

отырып,шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал ету.


Тәрбиелік: Ананы құрметтеуге,оған деген махаббатын тіл жеткісіз

болуына тәрбелеу.

Сабақтың түрі. Жаңа сабақ.

Сабақтың әдісі: зерттеу,баяндау,сұрақ-жауап,мәтінмен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: слайд, Т.Айбергенов ақынның суреті,ана туралы

нақыл сөз жазылған парақшалар.



САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

І. Ұйымдастыру кезеңі

  1. Оқушылармен амандасу

  2. Оқушыларды түгендеу

  3. Назарын сабаққа аудару

ІІ. Оқушылардың білімін тексеру

Жұмбақты шешу арқылы

«Бала,бала,бала!»деп,

Түнде шошынып оянған

Түн ұйқысын төрт бөліп,

Түнде бесік таянған-

Бұл кім? (Ана!)



ІІІ . Жаңа сабақтың мақсаты

Оқушыларға АНА ұғымын жан-жақты түсіндіре отырып,Т.Айбергеновтың «Ана» өлеңінің мағынасын ашу.



ІV. Жаңа сабақ

Мұғалім сөзі:

-Ана-бәріміздің ақылшымыз,қамқоршымыз екен.

-Ана деген қасиетті сөз екендігіне келісесіндер ме? Бәрімізге жарық дүниені сыйлаған-Ана. Бала-ананың бауыр еті дейді.Ана баласы үшін отқа да күйеді,суға да түседі,өмірдің суығына тоңып,ыстығына төзеді. «Қарға баласын аппағым,кірпі баласын жұмсағым дер» дегендей анаға өз баласынан артық ешкім жоқ.Тіпті жан-жануар да баласына мейіріммен қарайды.Қарапайым еңбек адамдары анасына қолынан келгенше сый-құрмет көрсетсе,ақын оған арнап өлең жазады.Жазушы әңгіме жазады,ал сазгер ән-күйін шығарады. Яғни,барлық адамзат баласы өзінің борышын өтеуге тырысады.

Олай болса, балалар, өмірден алынған мына бір оқиғаға назар аударыңдар.

«Жалғыз көзді ана» (Бейне ролик)

Төлеген Айбергеновтың «Ана» өлеңі

Арманыңды ақтарам ба жүрегімде тербесем,

Айға сіңлі, қарындассың қасиетті Жерге сен.

Мен өзіңді теңдесі жоқ құдырет деп түсінем,

Сендік қуакт мың есе артық Жердің тарту күшінен.

Сұлу әлем,әлем сұлу сен жаратқан адаммен,

Көк жолының қарсылығын қағып тастап барам мен.

Сендік қуат болар,бәлкім,басын иді көк маған,

Әр кез сенен туғанымды есіме алсам,тоқтаман.

Ал ұмытсам, ұмыт болып қаларымды білемін,

Ұмыт қалмау үшін менің шарқ ұрады жүрегім.

Шат жүріп-ақ қас қаққанша боламын мен шерменде,

Жетім емес кей ананың жетімдігін көргенде,

Көз алдымда жас дөңгелеп бұлығам да ызадан,

Маған тіпті сөз келмейтін ұяттардан қызарам.

Бұл дүниеге онсыз-дағы кеткен жоқ па көп есең,

О,аналар,кей пысықты жаратасың неге сен!

Тасбауырлар дүниеге келсін де,тез кетсін де,

Әлде өзгелер ондайлардан жиіркенесін дейсің бе?

Қай кеудесін жылатуға құдыреті жетпеген.

Анаң саған керек болса,балаңа да сен керек,

Кезекпенен ауысатын ғұмыр ғой бұл дөңгелек.

Ана керек,о,адамдар,ана керек адамға,

Анасыздар аң сияқты күн кешіп жүр ғаламда.

Пікірімді ұнатпаған таптық та дер дананы,

Даналықтың қажеті жоқ сыйлау үшін ананы.

(Оқушылар «Жалғыз көзді ана» бейне ролигіне, « Ана» өлеңіне талдау жүргізеді)

Мұғалім сөзі:

-Балалар,сонымен қатар, жалпы статистикаға сүйенсек, қазіргі таңда Қазақстанда 64 қарттар үйі бар оның ішінде 35 мың қарттар бар,соның ішінде 45-5 % аналарымыз екен

Проблемалық сұрақтар:


  1. Қалай ойласыңдар осындай қарттар үйлері бізге қажет пе?

  2. Адамдар неге бұндай жағдайға барады?

  3. Өзіне жақсы таныс,жиі аралысатын құрбыңның әжесі мен атасы бар. Ол ата-анасымен дөрекі сөйлеседі,сыйламайды.Айтқандарын тыңдамайды.Танысына қандай кеңес бере аласың?

  4. Келешекте осындай адамдар қарттарды қадірлемейді деген пікірмен қосыласың ба?

  5. Жалғыз тұратын қарт көршің бар.Үнемі сенен көмек сұрайды.Отын-су тасуға,дүкенге баруға,кейде үйін жинауға шақырады.Сенің әрекетің қандай?Ашуланбай көмек бере аласың ба?

V.Жаңа сабақты түсінгенін тексеру

«Төлдерді табу» ойын арқылы:

  1. Қазақстанда қанша қарттар үйі бар,оның ішінде аналар саны қанша?

  2. Ана туралы қандай мақал-мәтелдер білесің?

  3. «Жалғыз көзді ана» оқиғасы қандай әсер берді?

  4. Т.Айбергеновтың «Ана» өлеңінен нені түсіндің?

  5. Ананың алдындағы парызыңды өтеу үшін не істер едің?

VI .Жаңа сабақты бекіту:

Топтастыру әдісі арқылы




VII. Үйге тапсырма

Т.Айбергеновтың «Ана»өлеңін жаттап келу.



Жамбыл облысы, Мойынқұм ауданы, Мойынқұм ауылы,

Балалар мен жасөспірімдер орталығы

«Шебер» үйірмесінің мұғалімі:

Нұрманова Қарақат Мақсұтханқызы

Сабақтың тақырыбы: Қызғалдақ құрағы.



Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Оқушыларға құрақтың тарихынан, оның түрлерінен және

қолданылуынан мағлұмат беру.


Дамытушылығы:Оқушылардың түрлі түстерді бір – бірімен үйлестіре білу,

геометриялық пішіндерді дұрыс қия білу. Жұмыс

барысында ой - өрісін, ынтасын, ойлау қабілетін,

шеберліктерін дамыту.



Тәрбиелілігі: Оқушылардың бойына эстетикалық мәдениетті қалыптастыру.

Сонымен қатар ұқыптылыққа, төзімділікке, ынталы болуға,

көзбен жобалауға, берекелілікке, шыдамдылыққа тәрбиелеу.

Көрнекілік:буклет, құрақ түрлері, дайын бұйымдар (көрпе,жастықша,түс

киіз) кішігірім көрме



Құрал-жабдықтар: қайшы, қағаз түрлері, сызғыш, үлгі

Сабақ түрі: Дәстүрлі емес

Сабақ әдісі: түсіндіру, орындату, сұрақ-жауап, қайталау, сарамандық жұмыс

Сабақ типі: Аралас сабағы

Пәнаралық байланыс:бейнелеу өнері, тарих, биология, сызу, геометрия.

САБАҚТЫҢ ӨТКІЗІЛУ БАРЫСЫ:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

а) Сәлемдесу

ә)оқушыларды түгендеу

б) оқушылардың назарын аудару



II.Үй тапсырмасын тексеру.

1.Аққу құсына байланысты қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?

2.Аққу құсына мәлімет бер

3.Аққу құсына байланысты ақын-жазушылардың қандай өлеңдерін

білесіңдер?

4. Аққу құрағының жасау үшін қандай түстер қолданамыз?



5. Аққу құрағының жасалу тәсілін көрсет.
ІІІ. Оқушылардың білімін тексеру.

«Ұяшық таңдау» ойыны 








1-ұяшық: «Адамды адам еткен не?» Еңбек 
2-ұяшық: Абай өлеңіндегі 5 асыл істі ата? 
3-ұяшық: Бейнетсіз (не) жоқ? (рахат) 
4-ұяшық: Ексең егін, ішерсің қалай? (тегін)

Ребусты шешу


жүктеу 1,29 Mb.

Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау