Химия пәнінен 8 сыныпқа арналған «Бастапқы химиялық ұғымдар.» тарауына
Химиялық реакция теңдеулері, химиялық реакция типтері тізбекті сабақтар топтамасына орта мезімді жоспар
№
|
Сабақтың тақырыбы
|
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер және барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмыстары
|
Оқып-үйренудің нәтижесі
(сабақ соңында оқушылар нені біліп шығады, ұғынады деп үміттенесіз?)
|
Үйрену мақсатындағы бағаны қоса алғандағы бағалау
(Сабақ соңында жоспарыңыз бойынша оқушы тақырыпты қаншалықты меңгергенін қалай біле аласыз? Қандай бағалау тәсілін қолданасыз?
|
Оқытуда қандай нәтижеге қол жеткізуді жоспарлайсыз?
|
Негізгі дереккөздер
|
1
|
«Химиялық реакция теңдеулері. Зат массасының сақталу заңы»
Мақсаты:Химиялық реакция теңдеулерін құруға үйрену
|
Жаңа тәсілдер:
«Меннен сұрақ сізден жауап» әдісі Екеуара бірлескен жұмыс
түрткі сұрақ, кері бағыттау, сұрақ-жауап әдісі, топтық әңгіме, рөлдік, диалогтік оқыту
Сыни тұрғыдан ойлау әдісі: Мәтінмен жұмыс. Сын тұрғысынан ойлаудың «ИНСЕРТ» стратегиясы.
Топта постер жасау.
АКТ-ны қолдану: белсенді тақтада моделдеу,жаттықтырғышпен жұмыс, формативті бағалауға сәйкес бағалауды көрсету
Оқыту формасы:
Топтық, жұптық, жеке, жаппай.
Кері байланыс:
"Бағдаршам"
|
1. Топтағы белсенді жұмыс түрлері. Барлық оқушыға:
Сергіту жаттығулары, топқа бөлу,
постер дайындау, мәтін-
мен жұмыс, тілші
рөлінде ойнау;
Кеңейтілген тапсырма:
есептер шығару
2. Қабілетті балаларға деңгейлік тапсырмалар.
Өзара бағалау жүргізеді.
Алгоритм бойынша үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс
3. С. деңгейлі оқушыны жұмыс арқылы оқуға тарту.
Диалогқа қатысу. Өзара бағалау.
|
Оқу үшін бағалау:
Табыс критерилері арқылы бағалау
Мұғалімнің оқушы жұмысын қадағалауы.
Өзара және өзін-өзі бағалау парағы.
Оқушыларға сабақ барысында кеңес беріп отыру.
Оқуды бағалау:Қорытынды бағаларды шығару.
|
Оқушылардың алдын ала құрастырған критерийлері бойынша өзара бағалауды жүргізе алады.
Зат массасының сақталу заңына сүйеніп химиялық теңдеу құра алады.
Валеттікке сүйеніп химиялық теңдеуді теңестіре алады.
|
Жалпы білім беретін мектептің 8 – сыныбына арналған оқулық «Химия» Алматы «Мектеп» 2012, Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.Жексембина, , К.А.Сарманова, Химия мектепте журналы, Химик анықтамалығы республикалық ғылыми журналдар,
Белсенді тақтада көрсетілетін пре-
зентациялар,баға
лау парақтары,
флипчарт, маркер,
ресурстар Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі, Ерігіштік кестесі.
|
2
|
Тақырыбы:
«Химиялық реакция типтері. Қосылу және айрылу»
Мақсаты:
Химиялық реакция типтеріне жіктеп, оларды ажыратып, реакция теңдеулерін жаза білуді үйрену.
.
|
Жаңа тәсілдер:
" Ақылды сұрақтар"
түрткі сұрақ, кері бағыттау, сұрақ-жауап әдісі, топтық әңгіме, зерттеушілік әңгіме, диалогтік оқыту,
Сыни тұрғыдан ойлау әдісі:
«Бірге ойлаймыз»
«Химия тұрмыста» ойтолғау жазу
АКТ-ны қолдану: бейне көрсетілім, реакция моделдері белсенді тақтада формативті бағалауға сәйкес бағалауды көрсету
Оқыту формасы:
Топтық, жұптық, жеке, жаппай.
Формативті бағалау:
«2 жұлдыз, 1 тілек»
Кері байланыс:
|
Барлық оқушыға:
Сергіту жаттығулары, топқа бөлу, Химиялық реакция теңдеулерін жазып, оларды типтеріне жіктеуі постер дайындау, мәтін-
мен жұмыс
Өзара бағалау жүргізеді.
Кеңейтілген тапсырма:
есептер шығару
Әзірге кедергісі бар балаларға:
Мысалдар келтіру Химиялық реакцияларды жазады
Талантты және дарынды балалар Химиялық реакция типтерін өздері құрастырады, категорияларға бөледі
|
Оқу үшін бағалау:
Мұғалімнің оқушы жұмысын қадағалауы.
Кері байланыс, рефлексия, жұптарда өзара бағалау. Критерийлер арқылы бағалау. Өзара және өзін-өзі бағалау парағы.
Оқушыларға сабақ барысында кеңес беріп отыру.
Оқуды бағалау:Қорытынды бағаларды шығару
|
Химиялық реакция типтерін ажырата білді.Химиялық реакция типтерінің құрамында өзгерістердің сандық және сапалық құрамын біледі.
|
8 – сыныбына арналған оқулық «Химия» Алматы «Мектеп» 2012, Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.ЖексембинаХимия мектепте журналы, электрондық оқулық, бейнекөрсе
тілім
Белсенді тақтада көрсетілетін презентациялар, бағалау парақтары,
флипчарт, маркер,
ресурстар,
стикерлер, ғаламтордан алынған мәліметтер,
|
3
|
Сабақтың тақырыбы: Химиялық реакциялар типтері: орынбасу, алмасу. Сабақ мақсаты: Алмасу, орынбасу реакцияларымен танысып, ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады.
|
Жаңа тәсілдер:
" Ақылды сұрақтар"
түрткі сұрақ, кері бағыттау, сұрақ-жауап әдісі, топтық әңгіме, зерттеушілік әңгіме, диалогтік оқыту,
Сыни тұрғыдан ойлау әдісі:
«Бірге ойлаймыз» қысқаша көрсетілім ой қозғау
АКТ-ны қолдану: бейне көрсетілім, реакция моделдері, электронды презентация құру. белсенді тақтада формативті бағалауға сәйкес бағалауды көрсету
Оқыту формасы:
Топтық, жұптық, жеке, жаппай.
Формативті бағалау:
Модельдер құру, сызбанұсқа бойынша пайымдау
Кері байланыс:
“Соңғы сөзді маған қалдыр”
|
.Жұмыстың белсенді түрлері оқушылардың барлығын оқуға қызықтыра алады.
Талантты және дарынды балалар химиялық реакция типтерін өздері құрастырады, категорияларға бөледі, моделдер құрастырады.
Тәжірибе алаңы зерттеу жүргізу
Диалогқа қатысу. Өзара бағалау.
|
Мұғалімнің оқушы жұмысын қадағалауы.
Презентацияларды бағалау-қорытынды шығарып және материалды жариялап үйрену. Өзара және өзін-өзі бағалау парағы. Өзін-өзі бағалау. Оқушыларға сабақ барысында кеңес беріп отыру.
Оқуды бағалау:Қорытынды бағаларды шығару
|
Химиялық реакция типтерін ажырата білді.Химиялық реакция типтерінің құрамында өзгерістердің сандық және сапалық құрамын біледі.
|
8 – сыныбына арналған оқулық «Химия» Алматы «Мектеп» 2012, Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.ЖексембинаХимия
Оқулық.
Компьютер. Бағалау дың критерийлік матрицасы арқылы бағалау.
Интербелсенді тақта. А3 форматындағы қағаздар. Фломастерлер, Белгілегіштер.
Стикерлер
|
|
Тақырыбы:
«Сандық есептер»
Мақсаты:
Есептер шығару арқылы формулаларды, химиялық қосылыстардың формуласын жаза білуге үйрену.
|
Жаңа тәсілдер:
“Белгісіз ғажайып” тапсырмасы
түрткі сұрақ, кері бағыттау, сұрақ-жауап әдісі, топтық әңгіме, рөлдік, диалогтік оқыту,
Сыни тұрғыдан ойлау әдісі: «Көршіңмен бөліс» тапсырмасы
«Мен құрастырушы» тапсырмасы
«Бағыттау парағы»
АКТ-ны қолдану: белсенді тақтада формулалар
Оқыту формасы:
Топтық, жұптық, жеке, жаппай.
.
|
Барлық оқушыға:
Сергіту жаттығулары, топқа бөлу,
Бағыттау парағымен жұмыс Формулалар арқылы есептер шығарады, анықтаманы тұжырымдайды
Кеңейтілген тапсырма:
есептер шығару
Талантты және дарынды балалар есептерді шығармашылықпен орындау, өздері құрастыру өмірмен байланыстыра алуы.
Әзірге кедергісі бар балаларға:
Формулаларды жаттау жұмысы арқылы оқуға тарту. Диалогқа қатысу. Өзара бағалау
|
Оқу үшін бағалау:
Мұғалімнің оқушы жұмысын қадағалауы.
Кері байланыс, рефлексия, жұптарда өзара бағалау. Критерийлер арқылы бағалау. Өзара және өзін-өзі бағалау парағы.
Оқушыларға сабақ барысында кеңес беріп отыру.
Оқуды бағалау:Қорытынды бағаларды шығару
|
Химиялық теңдеулерді құрастыра білуі, коэффициенттер қойып теңестіру химиялық реакцияның типтерін бір- бірінен ажырата біледі және химиялық теңдеулер бойынша сандық есептерін шығара алады
|
«Химия» 8 сыныпАлматы «Мектеп» 2012, Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.Жексембина,
Белсенді тақтада көрсетілетін презентациялар,бағалау парақтары,
флипчарт, маркер,
ресурстар,
бейне көрсетілім
|
Достарыңызбен бөлісу: |