Сабақтың тақырыбы: Оң және теріс сандар. Сабақтың мақсаты : Білімділік: Оң және теріс сандар туралы түсініктерін



жүктеу 62,5 Kb.
Дата20.11.2018
өлшемі62,5 Kb.
#22546
түріСабақ

Сабиева Дамира Калеловна

Жамбыл атындағы орта мектебі

Математика пәнінің мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Оң және теріс сандар.

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оң және теріс сандар туралы түсініктерін

қалыптастыру,таңбаларды ажырата білу,есептер

шығаруда қолдану.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін,

пәнге қызығушылығын дамыту.



Тәрбиелік: Оқушыларды байқампаздыққа, өз ойларына

сенімділікке, топ намысын қорғауға тәрбиелеу.



Сабақтың түрі: Дәстүрлі

Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, проблемалық оқыту, топтық жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: плакат, кесте, компьютер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

- Еңбек пен мақсат егіз,

Ол адамның қос қанаты, - дей келе «Оң сандар» мен «Теріс сандар» тобына бөлеміз

Ойын: «Мерген мен үйректер»

Мақсаты: есеп шығару арқылы көп ұпай жинау

Ойын шарты:

Үйрек суретіндегі есептерді дұрыс шешсе, мерген деп атайды, ал егер шеше алмаса олжа жоқ.



ІІ. Үй тапсырмасы:

  • Еңбек етсең ерінбей...

№66 есептегі қарама –қарсы сандар мен кері сандарды атаңдар.

  • Кесте: «Кім жылдам?»

Кестегі сандарды жылдам атау.

Берілген сандар

8

-0,25

-0,2

-1,7

-1,25

-18

Қарама – қарсы сандар



















Оң сандар



















Теріс сандар



















Кері сандар




















ІІІ. Ауызша есептер.

  • Біліміңді сынап көр! Санның таңбаларын дұрыс қою қажет. (Тақтаға есептер шығарту)

І топқа

  1. Іле Алатауындағы Талғар шыңы теңіз деңгейінен 4973 м биіктікте жатыр.

  2. Таңертең ауаның температурасы 30С суық.

  3. Бүгін сабақ жақсы өтті (таңба қою керек)

ІІ топқа

  1. Қара теңіздің ең терең жері теңіз деңгейінен 2210 м төмен.

  2. Түсте ауаның температурасы 50С жылы.

  3. Кеменің өзен ағысына қарама-қарыс жүргендегі бағыты 1,5 км/сағ.

  • Білімді мыңды жығады.(Оқулықпен жұмыс)

№71 есеп І деңгей «А»

№72 есеп І деңгей «В»

№73 есеп ІІІ деңгей «С»


  • Қайталау тестісі ( Математикалық білім қажет пе?)


ІҮ. Қорытынды

  1. Оң сандар дегеніміз не? Мысалдар келтір.

  2. Теріс сандар дегеніміз не? Мысалдар келтір.

  3. Қандай сандар қарама-қарсы сандар деп аталады?

Топтардың ұпайларын есептеу. Жеңімпаз топты анықтау.

Ү. Үйге тапсырма беру

№71 есеп І деңгей «В»

№72 есеп І деңгей «С»

№73 есеп ІІІ деңгей «А»



ҮІ. Бағалау.

Сабақтың тақырыбы : Қысқаша көбейту формулаларын қолдану

Мақсаты : 1 Қысқаша көбейту формулаларын есептеп шығаруда қолдана білуге дағдыларын қалыптастару.

2 Ой-өрістің,білім деңгейлерін бір жүйеге келтіру.

3 Топпен жұмыс істей білуге үйрету, бірін-бірі бағалай білуге тәрбиелеу

Сабақтың түрі:Қайталау,жинақтау сабағы

Өз жартыңды тап деген белгі бойынша формуламен оның жалғасы жазылған карточкалары бар жұптар бірін-бірі табады:


  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық жағдай жасау

Бүгін күн қандай жақсы

Күнге амандасып алайықшы

Аманбысын жарқын күн

Аманбысың балалар!

Жаса, жаса Жарқын күн

Жаса, жаса Алтын күн!

II Үй есептерін тексеру № 490-491

III.Теорияға кіріспе

Ережелерді тұжырымдау

IV. Оқулықпен жұмыс

№ 492 ( 1,2,3,4)

№ 494 ( 1,2)

№ 495 (1) «В»

№ 496 (1,2) «С»

Сергіту сәті

V. « Білім таразысы» Карточкамен жұмыс

( Т ереңдетілген , дидактикалық материалдар кітапшаларынан есептер шығарту)

VI. Қорытындылау

Екі топ постермен жұмыс істеу арқылы бүгінгі сабақта нені біліп үйренгенін жазып қорғайды.



VII. Бағалау. Бағалау парағы арқылы оқушылардың білімдерін бағалау.

Р/с

Оқушының аты- жөні

Таныстыру

Үй тапсырмасы

Теорияға кіріспе

Оқулықпен жұмыс

Карточкамен жұмыс

Постермен жұмыс

1

Ақылбекұлы Есбол





















2

Ершенова Айғаным





















3

Жұмағазина Зарина





















4

Зейноллаева Алида





















5

Маратқызы Инабат





















6

Нұрланова Дана





















7

Хамзаев Жалғас





















VIII. Үйге тапсырма беру

№ 496 ( 3,4 )

IX. Кері байланыс .

Даналық ағашына барып бүгінгі сабақтан алған әсерлері мен көңіл- күйлерің бөлісу, тілектер айту.

Күндерін әрқашан жарқын, мақсаттарың айқын болсын дей келе сабағымызды аяқтаймыз.

«Талантыңмен таныл» ойыны

Құрметті математика пәнін сүйіп оқитын дарынды жас талапкерлер, ойынымызға қош келдіңіздер!

Бастаушы: Жасымда ғылым бар деп ескермедім

Пайдасын көре тұра тексермедім

Ер жеткен соң түспеді уысыма,

Қолымды мезгілінен кеш сермедім- деп Абай атамыз айтқандай уақытында математика сырын түсінбей , кейіннен уысымызға түспей қалмас үшін, өткізгелі отырған « Талантыңмен таныл» сайысының ойыншыларын ортаға шақырамыз. 5-7-8-9-10 сынып

Ойынды бастау. ( Ойын ережесімен таныстыру)

Ойын шарты – 1-ші топ кубикті дөңгелектің үстіне лақтырады, егер 4 деген жағы түссе 4 оқушыдан аттап тоқтайды да , 1 ден 10-ға дейінгі кез- келген санды айтады. Мысалы: 7 санын айтса тақтадағы конверттен 7-ші сұраққа жауап береді. Егер кубик қызыл жолаққа түссе, қызыл конверттегі сұраққа, сары жолаққа түссе сары конверттегі сұраққа жауап береді. Егер сұрвққа жауап бере алмаса ұпай есептелінбейді, келесі оқушы ойынды жалғастырады. Қара мысыққа түссе жолыңыз болмағаны, ойын кезегі келесі ойыншыға беріледі, музыкалы кілтке түссе сәлем жолдауға, ән айтуға болады; отқа түссе алған ұпайы күйеді; қоржын суретіне түссе сыйлық аламыз; торға түссе қиын сұрақ; қыран бүркітке түссе мәреге жетеміз. Ойын мәреге жетенше жалғасады.

Ойын барысы:

Сары жолаққа түссе ; Ал кәнеки балалар

Құлақ салшы сөзіме

Сұрақ берсем берейін

Логикадан өзіңе – деп логикалық сұрақтар таңдайды.

Логикалық сұрақтар:



  1. Мына бақшаны тең 4 бөлікке бөл

















  1. Қызыл жолаққа түссе математика тарихынан сұрақтар таңдалады

  1. Бұрышты градуспен өлшеу бірлігі қай елде пайда болды? (Ж: Вавилонда бұдан 3000 жылдан астам бұрын )

  2. Мате матикаға қазіргі қолданып жүрген ұғымдар мен символдарды енгізгенкім? (ж: Неміс математигі Готфрид Вильгельм Лейбниц )

  3. Оңдық бөлшекті қашан , кімдер ашты ? ( Ондық бөлшекті XV ғасырда математик әл- Кәши, XVI ғасырда Симон Стевин ашқан)

Торға түссе :

Ойла ойла тереңнен

Жақсы емес көп бөгелген

Сұрақтарды шешпесең

Өте алмайсың бөгеттен

Қиын есептер береміз: Біреу қос көжек сатып алыпты да , жан – жақты қоршалған қораға кіргізіпті .

Егер ай сай ын көжек тағы да қо скөжек туса, жаңа туған қос көжек екі айға толғанда, екі көжектен дүниеге әкеп тұрса бір жылдан соң қорада неше көжек болмақ.

( Ж: 377 А й сайынғы көбеюдің санын қарасақ , келесідей тізбекті байқауға болады : 2,3,5,8,13,21,34,55,89,144,233,377)

Мәреге не қыранға түссе: Егеменді Қазақстан ұланы

Өз туы бар, елтаңба әнұраны

Ел үміитін ақтайтын біз ұрпақпыз

Биіктерге самғар еркін қырандай – өлеңі оқылып топ ойынының жеңімпазы анықталады.

Қорытынды :

Жеңімпаз оқушыларды марапаттау



Жеңімпаздар 10- сынып оқушылары.
жүктеу 62,5 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау