Куратор сағатының тақырыбы: «НЕ?ҚАЙДА? ҚАШАН?»
Мақсаты:
-Студенттерді адамгершілікке Отанын сүюге, оны қорғауға баулу.Оларға патриоттық тәрбие беру.
- Елжандылыққа, адамгершілікке, Отан сүйгіштікке тәриелеу.
- оқушылардың логикалық ойлау қабілетін арттыру
-Топпен жұмыс жасауға дағдыландыру.
-Белсенділіктерін арттыру,оқушылардың оқуға деген қызығушылығын дамыту
Түрі: топпен жұмыс
Өткізілу орыны: аудитория
Сабақтың өту жоспары:
1. Ұйымдастыру бөлімі
2. Сабақтың барысымен таныстыру
3. Топқа бөлу
4. Топ бойынша сұрақтарды талдау
5. Деңгей бойынша сұрақтар
6. Қорытынды
Куратор сағатының барысы
1.Топты топқа бөлу үшін нөмірленген карточкаларды таңдатып ,4топқа бөлу.Интерактивті
тақтадағы сұрақтарға топпен ақылдасып ,алдарындағы қағазға жауабын жазу.
Сабақ барысындағы интеллектуалды сұрақтар:
1. Көбi оның бар болғанына сенбейдi. Бірақ та Кант, кез келген адамның бiлiмi осыдан
бастайтынын айтқан. Кiмде ол бар, сол ғана қателесу де мүмкін. Канттың
не туралы айтқанын
тап?(интуиция)
2. Борис Нуралиев, 1С:Бухгалтерия программасының авторы. Ол өз программа атының 2
артықшылығы бар деген. 1-сі ол белгісіз мағынасыз ат адамды қызықтырады деген. Сұрақ: 2-ші
артықшылығы қандай?(барлық желілерде бұл программаға сұрау салса бірінші шығады,себебі 1С )
3. Чанпин Пекиндiк қала маңында қыздар үшiн арнайы мектеп ашылды.Жаздыкүнi 2008 жылы
түлектерін шығарды. Жаттығулардың бiрi - минералды суды пластмасс табақта (поднос) тасыды.
Сұрақ: Бұл мектеп түлектерін не үшін дайындады?(олимпияда болды .кыздарды медаль тасуға
дайындады)
4. 2004 жылы ағылшын халқына мынандай сұрақ қойылды. сiз қай өнертабыс жек көресiз, және де
бұл затсыз өмiр сүре алмайсыз?
1-орында ұялы телефон, 3-орында телевизор. 2-орында тәулігіне бірақ рет қолданылатын зат.
Сұрақ: 2-орын алған қандай зат?(будильник)
5. Жыл сайын АҚШтағы Индиана штатының университетiнiң кiтапханасының бас ғимараты жерге
бiр дюймге отырады. Құрылысшылар қате жiберген.
Олар нені ескермедi ?(кітап санының кобеюін)
6. Барлық сирек жануарлармен өсiмдiктердiң жоғалмайтын түрлерi- Халықаралық қызып кiтапқа
енгiзiлгені белгiлi. Сол сияқтns Халықаралық қара кiтап бар. Онда не енгiзiлген?(адам кесірінен
өлген жануарлар)
7. Ежелгi Қытайда бұл дәрігерлік мамандар жұмысқа дайындалу мақсатында тығыздап қағылған
шегелердiң ағаш тақтайларынан жұлатын. Сұрақ: Қандай мамандық?(стаматолог)
8. Бiр энциклопедия келтiрiлген бала жұмбағына жауабын екi сөзбен сипатта: «Үлкендігi пiлдей,
бiрақ салмағы жоқ. Бұл не?(пілдің көлеңкесі)
9. Бір нәрсе ұшқан сайын жоғарылаған,Бір ұшса жерге қайтып қона алмаған. Оларға тиген жандар
сау қалмаған.(от пен түтін)
10. Қазір де , 100,200 жыл бұрын сол затпен басқаратын. Қандай затпен жетекшілер басқаратын
және қандай жетекшілер?(дирижер .таякша)
11. Бұрын алма ағашы алма бермегенде, егуші алма ағашына келіп
ұрсатында жерге бір затты
көметін. Сұрақ қандай затты егуші алма ағашқа ұрсып тұрып көметін?(балта)
12. Бұл затты лақтырғанда, бұл зат адамның тағдырын шешеді. Бұл не?(ойын сүйегі)
13. Бір адам 20-этажда тұратын. Ол жұмысқа барған кезде лифтімен түсетін, ал жұмыстан үйге
келгенде лифтімен емес баспалдақпен шығатын. Неге?(лилипут адам)
14. Америка Құрама Штаттарында NOVI атты бір қала бар. Неге NOVI деп аталған.(нөмірі 6 штат)
15. Назад в будущее киносының сценарийында өткен шаққа саяхатқа бару үшін холодильник деп
жазылған. Бірақ одан кейн машинаға ауыстырған. Неге?
16. Бір ғалым айтады: Мен өткен шақта болғандағыны көру үшін маған уақыт машинасы керек
жоқ. Мен бір жерге қарағанда сол 8-минут бұрын болған істі көремін. Сұрақ 8-минут бұрын
болған істі көру үшін қайда қарау керек болды?(күн сәулесінің жерге түсу уақыты 8мин )
17. Бір нәрсе ұшқан сайын жоғарлаған, Бір ұшса жерге қона алмаған.
18. Бұрында орыстар 1-жасқа бала толғанда ырымдап балықтың ет бермейтін. Неге балықтың етін
бермейтін?(сойлей алмай калады деген)
19. Саяхаттшы Джон Ливингстон былай айтатын: «Егер де сіз сол іспен айналассаңыз, онда сіз
поездің жолына тұрып, поезд келе жатқанда дыбысын бергенде қашпай, поездбен сіздің араңыз 2-
3 метр қалғанда қашу керексіз»-деген. Қандай іспен айналасу керек болды, егер де сөйтіп
дайындалса?(аңшылық)
20. Бұрында орыс халқы алма ағашы алма бермегенде келіп ұрсатын алма ағашқа, ұрсып-ұрсып
қасына бір затты көміп қоятын. Бұл не зат?(балта)
21. 1953 жылы Францияның бір үлкен магазиннінде қолында әтірі бар бір кісі кіре салып,әтірді
еденге лақтырап сындырады. Сұрақ: Қандай мақсатпен әтірді сындырады?(жарнама)
22. Бұрын Африканың тайпалары бір-бірімен соғысқанда жауынгер неше адамды өлтіргенін
мойнында орлған ормалынан білінетін. Осыған қарап ағылшындар киімнің бір заттың ойлап
табады. Сұрақ: Ол қандай зат?(платок с полоской)