Жауынбаева Альмира Көрегенқызы,
«Л.Н. Толстой атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қарасай, Іргелі
Оқу мақсаттары
|
5.5.1.4
санның немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған есептерді құрастыру және шығару
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
Оқушылар санның бөлігін табу ережесін түсінеді және бөлігі бойынша санды таба білуді үйренеді. Оқушылар топтық, жұптық жұмыс жасауда дағдыланады.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Есептер шығару барысында теориялық негіздерін тұжырымдайды
|
Кейбір оқушылар: Тақырып жайлы түсініктерін қалыптасыра отырып тақырыптың өзекті түйінді жерлерін практикада қолданады
|
Ойлау дағдылары
|
Қолдану, талдау, бағалау
|
Бағалау критерийлері
|
Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды таба алады, есептер шығарады;
Есепте санның бөлігін немесе бөлігі бойынша санды табу керектігін ажырата алады, талдайды;
Өзара бірін-бірі бағалайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Санның бөлігін, бөлігі бойынша санды ажыратып айта алады.
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Санның бөлігі, бөлігі бойынша сан
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
Санның бөлігін табу үшін:....
Бөлігі бойынша санды табу үшін...
Өз ойын басқаларға еркін жеткізе отырып, қорытынды жасай алады;
|
Құндылықтарға баулу
|
Ұжымшылдық, адамгершілік, рухани, достық, бірін-бірі тыңдау
|
Пәнаралық байланыс
|
Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табуға байланысты білім, білік және дағдылары жаратылыстану, көркемеңбек пәндерін оқу барысында қажетті, өмірде қолдануда практикалық маңызды болып табылады
|
Алдыңғы білім
|
Бөлік, санның бөлігі, шама, бөлшек
|
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
8 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі.
«Шаттық шеңбері» арқылы ынтымақтастық атмосферасын құру және топқа бөлу.
"1, 2, 3" санау арқылы үш топқа бөлу.
«Білімді, көзі ашық, көкірегі ояу болуға ұмтылу- біздің қанымызда бар қасиет»
Н.Ә.Назарбаевтың («Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру мақаласынан) сөзімен сабақты бастау.
Топпен жұмыс: үй тапсырмасын пысықтау №677
«Мозайка» әдісі.
«Рухани жаңғыру» логотибін құрастыруға 3 топқа үй тапсырмасынан есептер беріледі.
№677-есептің мәнін табу.
Дескриптор: бөлігі бойынша шамаларды табу
1-сурет. 3)4) 1балл
2-сурет. 7)8) 1балл
3-сурет. 1)2) 1балл
4-сурет. 5)6) 1балл
|
Слайд, интербелсенді тақта
Үлестірме қағаздар.
«Рухани жаңғыру» логотипі
Интербелсенді тақта
ҚБ. «Қол шапалақтау»
|
Сабақтың ортасы
Алдыңғы сабақты қайталау:
7 минут
9 минут
10 минут
|
Жеке оқушымен жұмыс:
"Миға шабуыл" әдісі бойынша 3 оқушыға сұрақтар қойылады. (әр топтан)
санның бөлігін табу ма, бөлігі бойынша санды табу ма? 1 балл
анықтамасы 1 балл
натурал санды бөлшекке көбейту үшін не істейміз? 1 балл
қысқарту дегеніміз не? 1 балл
Жауабы? 1 балл
Тапсырмасы: Математика кабинетінің еденінің ауданы 32 м2. Еденнің -інде парталар орналасқан. Парталар орналасқан еденнің ауданын табыңыз.
Санның бөлігін табу
Санның бөлігін табу үшін санды осы бөлшекке көбейту керек.
Бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп, нәтижесін алым етіп жазып, бөлімінің өзін қалдыру керек
Бөлшектің алымын да, бөлімін де олардың 1-ден өзге ортақ бөлгішіне бөлу
Жауабы: 20м2
Жұптық жұмыс:
|
Достарыңызбен бөлісу: |