Сабақтың мақсаты : Өлеңнің мазмұнын, негізгі ойын аша білуге жаттықтыру. Оқушыға өзінің таным мүмкіндігін анықтай білуіне



жүктеу 176,78 Kb.
Дата12.02.2018
өлшемі176,78 Kb.
#9375
түріСабақ



Пәні : әдебиеттік оқу

Уақыты : 23 желтоқсан 2013 жыл

Тақырыбы : Байлық тұмасы.( Маңғыстау. Ә. Қайранов. Мұнай теңізі.

Ф.Оңғарсынова.)



Сабақтың мақсаты : 1. Өлеңнің мазмұнын, негізгі ойын аша білуге жаттықтыру.

Оқушыға өзінің таным мүмкіндігін анықтай білуіне

көмек беру.


  1. Оқу ынтымақтастығын, ұжыммен жұмыс жасай білу және шешендік қабілеттерінің ашылуын дамытушылық көзқараспен бағалау.

  2. Қоршаған ортаны қорғауға, табиғат байлықтарын сақтау жұмыстарын жасау керектігіне көздерін жеткізу.

Көрнекілігі : ҚР-ның пайдалы қазбалар картасы, «Мен пойызды жақсы көремін» бейнекөрінісі, автор портреттері, слайдтар, «ББҰ» кестесі, Венн диаграммасы, Т кестесі, суретті слайдтар, «Саяхат маршруты» сызбасы, бағалау парақшалары.

Әдісі : Саяхат, картамен жұмыс, СТО стратегиялары «Венн диаграммасы, ББҮ кестесі, Т-кестесі, кластер) топпен жұмыс.

Түрі : саяхат-сабақ, жаңа тақырыпты меңгеру.

Сабақ барысы

І. Қызығушылықты ояту

Эмоционалдық қалып

Қазақстан дейтін менің елім бар,

Жатыр алып жарты дүние әлемін !

Бұл даланы көріп алғаш қуанғам,

Бұл далада өскен жанда жоқ арман !!!

( Қ.Аманжолов «Атамекен» )



  • Балалар, біздің Отанымыз- Қазақстан Республикасы. Оның жері кең-байтақ екенін білеміз. Бүгін біз Қазақстанның батыс аймағына саяхатқа шығамыз.

  • Еліміздің батысында қандай облыстар орналасқан ? ( Ақтөбе, Атырау, Маңғыстау, Батыс Қазақстан облыстары)

  • Картамен жұмыс

  • «Саяхат маршрутының» сызбасын ілу.

  1. Маңғыстау облысы

  • Облыс туралы мәлімет айтқызу.

  • Картадан табу

  • «Маңғыстау» туралы өлеңді жатқа айтқызу.

Тапсырма

Ә У І Я Е Б Е У Я А Ю Е Й Ә Э Л Я И Ы Ә Қ Я У

Ә У Ө Ө Ә Я Т І Ұ Ә Ө Э М У А И Ү Я С Е О Ы Э Я

Барлық дауысты дыбыстарды сызып тастағанда ( тек А, Ұ, Ы дыбыстары) қалу керек бір сөз тіркесі шығады. Қане, ізденіп көрейікші.



  • Байлық дегеніміз не ?

(Оқушы жауаптарын тыңдау)

  • Ал тұма деген сөзді түсінесіңдер ме ? Слайдтан көрсету.

«Тұма – бұлақтың бір түрі, қоры грунт суларымен жалпы алғанда арынсыз жер асты суларымен толығып отыратын су көзі. Тұманың ағын күші болмайды.

  • Атырау облысына келдік.

  • Атырау облысы туралы не білеміз ?

  • Қане қайсымыз Атырау туралы өлең біледі?

  • Картадан көрсету.

  • Оқулықпен жұмыс. ББҮкестесін іліп, Әбубәкір Қайранов. Маңғыстау. Ф.Оңғарсынова. Мұнай теңізі.

  • Авторлар портретін көрсету ( слайд )

  • Мәліметтер беру

  • Өлеңді іштей оқыту. Өлеңді оқып беру.

  • Балалар түсініксіз сөздерді түртіп отырады.

  • Сөздікпен жұмыс .

  • Шүпілдеген шарасы – Толы ыдыс сияқты

  • Қақ жарып жер өзегін – жер қойнауынан тесіп шығады

  • Асырады кемерден – ернеуден, жағалаудан асып кету.

  • Екінші өлеңді кезекпен шумақпен оқыту.

  • Өлеңнің әр жолына сұрақ-жауап арқылы талдау жасау.

  • Қазба байлықтарына бай өлкелерді оқыңдар қалай жырлаған? (Мақтаныш сезіммен»

  • Батыс Қазақстан Облысына келу.

  • Облыс туралы мәлімет.

  • Картадан көрсету.

  • Облыс туралы өлеңді жатқа айту.

Топпен жұмыс

І топ. Венн диаграммасында салыстыру
Сары алтын Қара алтын


ІІ топ. « Т кестесі»
Пайдасы Зияны

ІІІ топ. «Мұнай» туралы білетіндер

Кластер әдісімен топтастыру






IV топ. «Табиғатты қорғайық! » тақырыбында сурет салдыру.

  • Әр топ өз жұмысын ортаға салады. Қошеметтеу.

  • Енді Туған жеріміз Ақтөбеге қайта оралайық.

  • Ақтөбе облысы туралы мәлімет

  • Картадан табу

  • Өлеңді жатқа айтқызу


Сұрақтарға жауап алу

1.Маңғыстау даласының «байлық тұмасы» деп аталуы неліктен?

2. «Мұнай – теңіз сол екен,

Қасиеті оның мол екен» деген жолдарды қалай түсінесіңдер ?

3. Неліктен пайдалы қазбаларды қолданған кезде қауіпсіздік техникасын сақтау

қажет ?

4. Адам табиғи байлықтарды неліктен қамқорлыққа алады?

РАФТ

Экологтардың атынан « Мұнай» өндіруші компанияларға хат жолдау.



  • Хатты оқып беру « бірнеше бала»

Р – Эколог

А – Мұнай өндіруші компаниялар

Ф – хат жазу

Т – «Мұнай өндірісінің табиғатқа залалы»

Ән «Ақтөбем» (Әділеттің орындауында)

Рефлексия


  • Бүгінгі сабақтан не ұғындық ?

Қандай әсер алдыңдар ?

(Стикерге жазып жапсыру)



Үйге : 81 б өлеңдерді мәнерлеп оқып келу; № 7 (81 бет)
Білімдерін бағалау парақшасына бағалату.
Менің сабаққа қатысу деңгейім :

Өте жоғары _________

Жақсы _________

Орташа _________

Мүлдем қатыспадым ________
жүктеу 176,78 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау