Пән: Информатика Мектеп: №201 мектеп - лицей
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мұғалімнің аты-жөні: Есназарова Аида
Күні: 22.12.2016ж Қатысқандар саны:
Сынып: 9 а, в Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Символдық жолдар
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Оқушылар символдық жолдармен танысып, паскал программалаутілінде қалай жазылатынына, орындауды өз алдына жұмыс істеуге, есте сақтау, сын тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Символдар туралы біледі.
Көптеген оқушылар: Символдық жолдардың қалай сипатталатынын біледі
Кейбір оқушылар: Программалау тілінде символдық жолдардың жазылуын біледі
|
Жетістік критерийлері
|
-символдық жолдарға арналған есептер паскаль программалау тілінде өрнектелетінін біледі;
-Практикалық жұмыстарды жасай алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: CHAR, String, Text, Random(x), Dec(x,n),Inc(x,n),Dec(x)
|
Құндылықтарды дарыту
|
Паскал программалау тілінде есеп шығару дағдыларын, Оқушылардың эстетикалық талғамдарын қалыптастыру және жасаған жұмысынан қорытынды ала білуге машықтандыру;
|
Пәнаралық байланыстар
|
Ағылшын. Командалардың орындалуы және пернетақтадағы клавиштердің атқаратын қызметіне байланысты пайдалануы.
Математика: Формулалалрды пайдалану
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Бейнебаян, слайд арқылы суреттер көрсетілді, компьютермен паскал программасымен жұмыс жасайды.
|
Бастапқы білім
|
Символдфқ жол дегеніміз не, программалау тілінде есептің шығарылу реті және оның сақталуы
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 мин
Сұрақты қағып ал
7 мин
|
Ұйымдастыру:Оқушылармен амандасу,түгелдеу, Сабаққа қатысын және құрал-жабдықтарын тексеру.
«Сұрақты қағып ал»
Нақты X айнымалысын сипаттау: Var x: real;
Символдық айнымалылар Паскаль тілінде...типіне жатады? String;
Егер L-бүтін,S-тұрақты,P- нақты сандар болса,VAR түйінді сипаттаймыз? const S=2: Var L: integer; p: real;
LENGTH (S) функциясы... S жолдық айнымалысының таңбасының санын есептеу ;
UPCASE (Символ)функциясының қызметі? Латынның кіші әріптерін үлкен әріптерге ауыстырады;
Бір жолға неше символ жазуға болады? 255- тен аспауы керек;
Символдық мән әрқашан ...белгісінің ішіне алынып жазылуы керек апостроф;
Жолдың бірнеше таңбасын өшіру үшін.....функциясын қолданамыз?
DELETE;
|
АКТ
Интерактив тақта, слайд компьютер
|
Сабақтың ортасы
5 мин
Жаттығулар
10 мин
10 мин
Тест
5 мин
|
Символдық жолдар. Бейне баян көрсету.
Деңгейлік тапсырма:
Жаттығу 1 (А деңгей)
Жаттығу 21 (В деңгей)
Жаттығу 31 (С деңгей)
Есеп шығару:
1 есеп. А= “Қазақстан”
A[2,1]+[6,4]+ [2,1]:= ‘Астана’
A[1,5]:= ‘Қазақ’
A[7,2]+[3,2]:=‘таза’
A[6,1]+[8,1]+[1,2]:=‘сақа’
2 есеп. А= ‘сарай’ екені берілген. ‘Сарай’ сөзінен жел, дуал, адам есімі, қатты деген мағынаны білдіретін сөз шығатындай берілген тапсырманы орындау керек.
А= “сарай”-ға тең.
A[3,3]:= ‘мал’-‘самал’
A[1,1]:=‘қ’- ‘қамал’
A[1,1]:=‘ж’- ‘жамал’
A[1,3]:=‘қат’- ‘қатал’
А= “қатал”-ға тең.
Осы тақырып бойынша тест тапсырмасы.
|
Bilimland.kz
Сайтынан
Компьютер, интерактивті тақта
Компьютер, интерактивті тақта
Bilimland.kz
Сайтынан
|
Сабақтың соңы
5мин
|
Қорытындылау. Кері байланыс
«Бір сөзбен» әдісі
- Оқушылар өздеріне берілген 8 сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтындай 1 сөзді таңдап айту.
• Үйрендім, Қуаныш, Түсіндім, Қанағаттану, Алаңдау, Білдім, Сенімділік, Сенімсіздік.
Үйге тапсырма: мысал есеп құрастыру. Тақырыптарды қайталау
|
Кері байланыс стикер немесе интерактив тақтадағы сөздерге тоқталу
|
Саралау –оқушылар-
ға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
ТІМSS, PIZA тапсырмалары, деңгейлік тапсырмалар
|
Ашық журлан арқылы сабақтың өн бойында тапсырмаларды орындау деңгейін көрсететін критерийлер бойынша мысалы:
|
1.Компьютер алдында ақ халатпен отыру.
2.Мұғалімнің рұқсатымен компьютерді қосу.
3.Компьютер алдында отырғанда денені тік ұстап,монитормен адам арасындаға арақашықтықты сақтау.
4.Әр сарамандық жұмыстан кейін көзге жаттығу жасау
5.Жұмыс соңында компьютерді өшіру.
|