Бекітемін: ____________________________________
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 4
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Scratch ойын программалау ортасы
|
Сабақ мақсаттары
|
5.3.3.1- тармақталу және цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану (Лого, Scratch)
|
Жетістік критерийлері
|
Барлық оқушылар: Scratch ойын программалау ортасы туралы білім алады, ортамен жұмыс жасауды үйренеді. Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындау.
Оқушылардың басым бөлігі: түсінеді, талдайды, білімін қолданады: программалау ортасының элементтерімен танысады, жұмыс жасайды, жаңа ұғымдарды меңгереді.
Кейбір оқушылар: білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: прогр-лау ортасының элементтерімен, ұғымдарын толық ажырата біледі, программаны жүктей алады.
|
Өткен тақырып
|
«Activote» құрылғысы арқылы тест тапсырмаларын орындау.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Бір біріне қолдау көрсету
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
«шаттық шеңбері», «Блум», «сұрақ-жауап», топтық жұмыс, «кім жылдам», «синквейн», «бармақ», «блоб» ағашы
|
Қолданылатын ресурстар
|
Флипчарт, слайд, оқулық, интернет жүйесінен бейнебаяндар.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Математика, музыка.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
3 мин
|
Шаттық шеңбері. Бірі – біріне жақсы тілектер айту.
Сынып оқушыларын топтастыру.
|
Сынып оқушыларының зейінін сабаққа аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Топтастыру.
|
Шаттық шеңберін құрады, еңберде тұрып жақсы тілектер айтады. Сыныптың оқушылары «Спрайт», «Скрипт», «Скретч» болып топтарға бөлінеді.
|
мәселе қою.
1 мин
|
Сұрақ қою арқылы көпір тапсырмасын қарастыру.
Программалау деген не?
Программалау тілдері не үшін қолданылдады?
|
Оқушы жауаптарын тыңдайды, қосымша сұрақтар қою арқылы тоглықтырады.
|
Көпір тапсырмаларында берілген сұрақтарға әр топ сыни тұрғыдан ойлау арқылы жауап береді.
|
Қызығушылығын ояту
2 мин
|
Скретч туралы бейнебаян көрсету.
https://scratch.mit.edu/
|
Интерактивті тақтадан арнайы сайттан бейнебаян көрсету.
|
Бейнебаян көру арқылы скретч программасының қызметімен танысады.
|
Теория бойынша «білу», «түсіну», «талдау», «жинақтау» тапсырмалары.
15 мин
|
Мазмұнды сызбамен (постер) жұмыс. Әр топқа берілген тақырып бойынша мазмұнды сызба дайындау және қорғау тапсырмасы беріледі.
1-топ: скретч дегеніміз не?
2-топ: скретч терезесінін элементтері
3-топ: программа терезесінің бөліктері.
|
Топтық жұмыс. Әр топқа «Scratch ойын программалау ортасы» тақырыбы бөлімшеге бөлініп, топ мүшелері бөліп алып бөлімшені оқып, түсіндіру тапсырылады. Жаңа сабақты меңгерту мақсатында жаңа ұғымдармен, материалдармен таныстыру, слайдтар көрсету арқылы мәліметтер беру. Әр қадам тапсырмаларына нұсқау беру, тексеру. Топ бойынша жасалған жұмыстарды тексеру.
|
Тақырып бойынша постер дайындайды, топ мүшелері бір-біріне түсіндіреді. Оқулықпен жұмыс жасау. Қадам тапсырмаларын орындау, тексеру.
|
Сергіту сәті
1 мин
|
Интербелдсенді тақтадан бейнеоликтегі жаттығу жасайды.
|
Қолдану және бағалау тапсырмалары.
8 мин
|
Оқуықтағы 4-5 қадамдық тапсырмаларын «Кім жылдам» ойындары арқылы орындау.
|