Оқу мақсаты
|
8.3.1.2- жер бедері түрлерін жіктейді
8.3.1.3- жер бедері түрлерін жоспар бойынша сипаттайды
|
Сабақ мақсаты
|
Барлығы: Жер бедері түрлерін жіктеу, жоспар бойынша сипаттау
Көпшілігі: Жер бедері түрлерін ажыратып, картадан көрсету
Кескін картаға тиісті нысандарды жазу
Кейбіреуі: Сарыарқаның профильін құрастыру
Жер бедері түрлерінің өзгеруіне болжам жасау, шешу жолдарын қарастыру.
|
Бағалау критерийлері
|
Жер бедері түрлерін жіктейді;
Жоспар бойынша сипаттайды;
Жер бедері түрлерін картадан көрсетеді;
Кескін картаға түсіреді;
Сарыарқаның профильін құрастырады;
Жер бедері түрлерінің өзгеруіне болжам жасайды;
Шешу жолдарын қарастырады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқылым: географиялық дерек көздерін оқу, талдау.
Тыңдалым: Топтық жұмыстарда басқалардың айтқандарын тыңдап, өзі саралап қорытындылайды Айтылым: Топпен жұмыста тақырыпты бір - біріне түсіндіру арқылы білім жинақтау. Жазылым:топтық, жеке жұмыста берілген тапсырмалар бойынша дәптерлеріне жазып,кескін картамен жұмыс жасайды.
|
Құндылықтарды қалыптастыру
|
Топтық жұмыс арқылы ынтымақтастық атмосфера құруға баулу, жұптық жұмыс арқылы сын тұрғысынан ойлауға үйрену, жеке жұмыс арқылы жауапкершілікті сезініп өз бетімен білім алуға баулу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Жаратылыстану пәні 5 сынып «Жер ғаламшар» тарауы бойынша ұғымдарды еске түсіреді.
Экология табиғатты қорғау, тиімді пайдалану жолдарын карастыру.
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Бағалау тәсілдері
|
Сабақ басы
5 мин
|
Мақсаты:
Сыныптың ахуалын, уәжін айқындау, топқа бөлу
Психологиялық ахуал.
Сабағымызды бастамас бұрын бір-бірімізге жақсы көңіл-күй сыйлайық.
Топқа бөлу кезеңінде «Дос таңдау» ойыны арқылы, үш топқа бөлініп, жылы лебіздерін білдіріп, өз топтарына жиналады.
Топпен бірлесе топ ережесін еске түсіреді.
Алдыңғы оқу. «Тарсия» әдісі арқылы
Мақсаты:
5-6 сыныпта өткен тақырыптардан білімдері нақтылау.
«Ой қозғау»
Мақсаты: Жаңа тақырыпты ашу, сабаққа мақсат қою.
Нәтижесінде шыққан сурет арқылы тақырыпты ашып, ойларын ортаға салады. Әр топ 1 мақсат қояды.
Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Жер бедерінің жіктелуі
|
Әр топ сабаққа мақсат қояды
Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай
Ұпаймен бағалау
|
5 мин
|
1. Өтілетін тақырып бойынша BilimLand.kz сайтынан бейнеролик көреді.
Бағалау критерийлері
|
Дескриптор
|
Бейнематерилды көріп, оған талдау жасай алады
|
Бейнематериалмен танысады
|
Топта талдайды, ақпарат алмасады
|
Оқулық пен мәтінмен жұмыс.
Мақсаты:
«Түртіп алу» стратегиясы арқылы оқулық мәтінінен негізгіні табу.
- Географиялық терминдердің астын сызып оқиды
- Дәптерге анықтамаларын жазады
|
Ауызша бағалау
|
Сабақ ортасы
25 мин
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс
|
“Тендер” ойыны
Мақсаты: Оқушыларды сыни ойлауға баулу, шығармашылық қабілетін дамыту
А деңгейі
Жергілікті жер бедері Сарыарқаны жоспар бойынша сипаттайды.
Жер бедерінің түрлері;
Қандай бағытта орналасқаны;
Абсолют биіктігі;
Қандай тау жыныстарынан тұрады;
Шаруашылыққа пайдалану.
В деңгейі
Сарыарқаның жер бедері түрлерін ажыратып, картадан көрсетеді.
Кескін картаға тиісті нысандарды жазады.
|