- Қазақ тілі мен әдебиеті пән мұғалімі: Ж. Шыныбекова
- Мақсаты: оқушылардың қазақ тілі, химия, биология, география, математика пәндері бойынша білімдерін байқау, саралау, оқушыларға ана тілін білудін маңызын түсіндіру, білгендерін түйгендерін ортаға салу.
- Жас ұрпақтың бойына қазақ тілінің мәртебесін көтеріп тіліміздің қыр-сырын меңгертуге
- баулу. Өз пікірін дәлелдей білуге дағдыландыру. Ойға зерек, тілге шешен, ізденімпаздық
- Дағдыларын қалыптастыу. Отан сүйгіштікке имандылыққа өзін-өзі ұстау мадинетіне
- Тәрбиелеу, белсенділік қабілеттерін дамытып, шығармашылықтарын шыңдау,
- Сабақтың түрі: Білімді жүйелеу сайыс жинақтау.
- Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауаптар, байқау, талдау.
- Пән аралық байланыс: химия, биология, география, математика.
- Көрнекіліктер: Жылжымалы тақта, сұрқтар себеті, кестелер плакаттар.
- Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі.Шаттық шеңберін құру бір-біріне жақсы тілектер айту.
- Оқушыларды топтарға бөлу.
- Бағалау парақтарын үлестіру
- Топ башшыларын сайлау.
- Қызығушылығын ояту
- су, тұз, топрақ, нан, шай
- тұз –
- шай –
- топырақ –
- нан –
- су –
-
- бір шымшым
- бір салым, бір шөкім
- бір уыс
- бір үзім
- бір ұрттам
-
- осы сөздерді қатыстырып сөйлем құра
- Берілген тұрақты тіркестердің мағынасын ашып түсіндір
- Маңдайы терлеп көрмеді
- Нәр сызбады
- Аяқ суытты
- Қабағынан қар жауды
- Жылы қабағын бермеді
- Зәрезап болды
- Ел аузындағы адам
- Өгіз аяң
- Көкірегінен нан пісті
- Төбе шашы тік тұрды
-
- Бейнет көрмеді, жұмыс істемеді
- Тамақ жемеді
- Демалды, тынықты
- Түнеді, тұнжырады
- Жақтырмады, үндемеді
- Ығырын шығарды
- Айтулы, белгілі танымал
- Баяу шабан жүріс
- Кеудесін керді, мақтанды
- Үрейленді, қорықты
-
- Берілген сызбадағы бос орындарды толтырыңыздар
- 1 Тіл+химия
- Tөменде берілген ғылыми және тұрыстық қолданыстағы атауларды баған ретінде тұспа-тұс бөліп жаз.
- Ас тұзы, бор,әк,мыс куфоросы, мүсәтір, ас содасы, кальций көмірқышқылы,мыс
- сульфаты, натрий хлориды, натрий гидрокорбанаты,
- xлорлы аммоний, кальций тотығы.
- NaCl, CaCO3,CaO,CuSO4*5H2O, NaHCO3, CaCO3,CuSO4, NaCl, NaHCO3, (NH4Cl), (Ca O).
- 2 Сөйлемдегі формулаларды сөзге айналдырыңдар
-
- Бұл H2O туған жердікі болған соң ба маған
- өзгеше дәмді көрінді.
- Мұғалім қолындағы ақ CaCO3 маған аппақ
- көбелектей көрініп, ұстағым келіп
- қызығып кеттім.
- Құрамында NaCI жоқ болғандықтан, не ішіп не койғанымызды сезіне алмадық.
- Cu тиындар – тарихтың қоржынынан түскен таңғажайыптар.
- Hg бағаны жылылық денгейін көрсетуде.
- 2 Сөйлемдегі формулаларды сөзге
- айналдырыңдар
-
- Бұл су туған жердікі болған соң ба маған
- өзгеше дәмді көрінді.
- Мұғалім қолындағы ақ боры маған аппақ
- көбелектей көрініп, ұстағым келіп
- қызығып кеттім.
- Құрамында астұзы жоқ болғандықтан, не ішіп не койғанымызды сезіне алмадық.
- Мыс тиындар – тарихтың қоржынынан түскен таңғажайыптар.
- Сынап бағаны жылылық денгейін көрсетуде.
- 3 Мәтінді оқып, химиялық элементті анықтап формуласымен жазындар
- Құтыға ақ ұнтақ салынып, сыртына CaO формуласы жапсырылған.Зертханада
- отырған үш оқушы өзара бірге таласып қалды.
- Арман:
- Бұл кәдімгі әк – деді
- Жасын:
- Әк, бірақ күйдірілген күйде,- деп қарсы шықты.
- Ерік:
- Ал мен бұл езілмеген күйіндегі әк дер едім,-
- деді сенімді үнмен.
- Кім дұрыс айтты деп ойлайсыңдар?
- 4 Кімдікі дұрсы?
- Кішкене Жанар көшеден тауып алған калий металын
- қолына ұстап,қоймаға кіре бергені сол еді, артынан
- Сәрсен мен Алмасты ерткен
- Еділ кіріп келді.Жанар
- қолын артына жасыра бергенде, керосин толы ыдысқа қолындағысының түсіп кеткені.Оның не екенін білген
- Сарсен Жанарды көтеріп есікке беттеді:
- - Қашыңдар, калий - белсенді, ол керосинге түссе
- өрт шығады,-деді.
- - Жоқ, ол сол ыдыстың түбіне шөгіп жата береді, ештеңе болмайды,-деді Еділ.
- Бұл жолы дұрыс айтып тұр?
-
- 1 Қазақстанның ірі қалаларын әліпби тәртібімен жазып шығыңдар.
- 2 Шық қалай пайда болады?
- Таңертең ерте сыртқа шыққан кішкентай Гүлім жапырақтағы бір тамшыны
- көріп таңқалды. Ағасы Жомарт шашып кеткен екен деп ойлады. Ол үйге келе
- жатқан Жомарттан:
- - Сен суды қалай төгілмейтіндей детіп құйып шықтың?- деп сұрады.
- Жомарт ауадағы су буларының түнгі салқыннан суыған жер бетіндегі
- заттарға тигенде су тамшыларына айналатыны табиғи құбылыс екенін, қалай
- аталатынын түсіндірді.
- Ол не? Қашан пайда болады? Пайдасы туралы әнгімелеп көріңдер.
- 3 Қандай табиғат құбылысы?
-
- «… Қариялар оның әнін естігенін айтушы еді. Ал біз
- оның әлегін де
- көрдік қой.Ең алғаш егіншілікпен айналыса бастаған кезіміз
- ғой. Баладай
- мәпелеп өсірген егініміздің құм астында қалғанын көргенде
- жылап жібергенім де рас.Әр жерде үйіліп қалған құм төбелер
- …Жаз бойғы
- еңбегіміз соның астында қалды…Кеиін бәрі реттелді ғой » ,
- -деп айтып отырушы еді әжем.
- Ол қандай құбылыс туралы айтты? Не деп аталады?
- 4Географиялық атауын табыңдар.
- Қуысқа кірерде алғаш қорыққан болатынбыз.Енді қараңғы дәлізбен бүкшеңдей басып жүріп келеміз.Шырақ жағып алғанбыз.Оны жоғары көтеріп едім, сол сәтте төбеден бір топ жарқанат ұшып шықты.Олардың қанаттарының желпуінен шырақ сөніп қалды.Бетімді қолыммен жауып тұрмын, жұмсақ қанаттардың тигенін сеземін.Жарқанаттар сыртқа
- шығуға ұмтылуда.Біраздан кейін шуыл басылды.
- Бұл қуысты географиялық атауы кандай? Олар қалай пайда болады?
- Тіл+ математика
- I Жұмбақты теңдеу арқылы шешіп көріндер.
- Біз бүгін балықты көп ауладық,- деп масаттанды
- Асыл.
- Соншалықты көп пе?- деді Айгүл.
- 40 балық.
- Әрқайсың 10 балықтан ұстадындар ма?
- Жоқ. Сен математикадан мықтымын дейсің ғой,
- тапшы. Мен – ең аз ұстағанымын. Әділ менен
- төртеу асырды, Серік менен сегіз балық артық
- ұстап еді, ал Кәрім он екі балыққа асып түсті.
- Мен қанша балық ұстадым?
- Тіл+ математика
- х + х+4+х + 8+х+12= 40
- 4х = 40 – 24
- 4х = 16
- х = 4
- Яғни
- Серік = 8
- Керім =12
- Әділ =16
- Асыл = 4
-
- ІІІ Ернат пен Жадыра есеп шығаруға талап қып жүреді.Міне,Жадыра үлкендігін сездіріп, тағы да жұмбақтап отыр:
- -Біздің үйге дейінгі үйлер саны-50.Соның ішінде 4 саны неше рет кездеседі.Егер тапсаң мен саған сонша балмұздақ әперуге дайынмын,-деді.
- Ернат есеп отыр.Берілген уақыт 1 минут.Қане, көмекке келіңдер.
-
- 4,14,24,34,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49
- 4 = 14 рет кездеседі
- Тіл + биология
- I Біріккен түбірден жасалған жан – жануарларды,
- құстардың, өсімдіктердің атарын жазу.
- II Төмендегі сөздерді қазақ тілінде қалай атайды: гельминталогия, ихтиология, ботаника, генетика,
- анатомия.
- III Төмендегі образды теңеулер кімге қарата
- айтылуы мүмкін
- Сүмбі талдай майысқан...Қанатын қомданған бала
- қыран...Шашасына шаң жұқтырмас шын жүйрік. Қанды көз
- кәрі қасқыр...
- Құйрығын бұлаңдатқан қу түлкі... Уын шашқан жылансың...
- Жалпақ даланы сусатқан алтын жылғам-ай! Басың күн
- шалмас бәйтерегім.
Тіл + тарих - Тіл + тарих
- І Тіл мен тарихтың ұқсастығы мен айырмашылығы салыстырып көрсетіңдер.
- ІІ Қандай тарихи оқиғаларды білесіздер ?
- III Тарихи тұлғаларды атаңдар ?
- IV Егер “Тарихпен тілдесу” атты телекөпір ұйымдастырылса, сендер қандай оқиғалар жөнінде
- ой толғар едіңдер?
Достарыңызбен бөлісу: |