Күні
|
14.04.2017 ж
|
Сыныбы: 5 «Б»
|
Бекітемін
|
Пәні
|
Информатика
|
Мұғалімі: Молдагалиева Г.К.
|
Тақырыбы
|
Калькулятордың жады
|
Сілтеме
|
5-сынып оқулығы
http://www.bilimland.kz «Калькулятормен жұмыс істеу тәсілдері»
|
Мақсаты
|
Калькулятор программасының мүмкіндіктерін пайдалану, жадымен жұмыс істеуді үйрету
|
Күтілетін нәтиже
|
- калькулятор түрлерін ауыстырып қосуды, қызметін біледі;
- калькулятор жадын пайдаланып есептеулер жүргізе алады;
- қабылданған ақпаратқа талдау және сын көзбен бағалау дағдыларын қалыптас- тырады
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа білімді меңгерту
|
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
СТО, Блум таксономиясы, жеке, жұптық, топтық жұмыс, «Келесі» ойыны, «Галерияға саяхат» әдісі, «Менің көңіл-күйім» баспалдағы
|
Пәнаралық байланыс
|
математика
|
Көрнекілік
|
ДК, интерактивті тақта, слайд, деңгейлік тапсырма, стикер, түрлі-түсті қалам, бағалау парағы
|
Түйінді идеялар:
|
Калькулятордың құрылымы
Калькулятордың маңыздылығы мен міндеттері
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Ұйымдастыру
|
3 мин
|
Сыныппен амандасу, оқушыларды түгендеу
Психологиялық тренинг:
Шаттанамын мен де!
Шаттанасын де!
Шаттанамыз бәріміз!
Арайлап атқан күнге!
Бәрімізге сәттілік серік болсын!
Топқа бөлу. Қарапайым калькулятор, инженерлік калькулятор, программалық калькулятор
Бағалау парағын түсіндіру
|
Сабаққа зер салу
Үлестірме калькулятор суреті оқушыға беріледі. Оны құрастыру арқылы топқа бөлінеді
|
Білу
|
Үй тапсырмасын сұрау
|
5 мин
|
Сұрақтар қою: «Келесі» ойын әдісі арқылы
(алғашқы сұрақ 1-ші топқа қойылады, жауап бермесе «келесі» дейді, 2-ші топ жауап беру керек т.с.с. жағасады)
1. Калькулятор қосымшасы не үшін қолданылады?
2. Сандық қосымша пернетақтаны қалай қосуға болады?
3. Кадімгі қолға ұстап жүретін калькулятор мен компьютер калькуляторының айырмашылығы не?
4. Калькулятор программасының меню(мәзір) жолы қандай командалардан тұрады?
5. Мына батырмалардың “СЕ” және “С” қандай айырмашылығы бар?
6. Блокнот не үшін қолданылады?
7. Бас әріпті қалай еңгіземіз?
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Қызығушылығын ояту.
|
Білімнің өзектілігі
Мақсатты тұжырымдау
|
3 мин
|
2 – 1 : 4 өрнегін есептегенде не болады?
Сандар мен амалдар таңбаларын тізбектеп енгізгенде 0,25шығады. Бірақ бізде 1,75 сандары шығуы керек, алдымен бөлу амалы орындалуы керек?
Мұндай жағдайда калькулятордың ішкі жадын пайдаланамыз.
Міне, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:
«Калькулятордың жады»
Тақырыпты анықтап алған соң, оқушылармен бірге сабақтың мақсатын, сабақта күтілетін нәтижені анықтаймыз. Калькулятордың жадын пайдалануды үйренеміз.
|
Бір оқушыға калькуляторда орындайды.
Ойланады, жауап береді.
|
Түсіну
|
7 мин
|
2 – 1 : 4 = 1/4 MS 2 – MR =
немесе
4 1/x MS 2-MR =
Орындау жолын жазу:
1 топ: 10+ 11*0.5=
2 топ: 25 + 33 =
3 топ: 12,2 – 1/5 =
Слайдтан көрсету
Калькулятордың жады батырмасының қызметі
|
MS (Memory Store)
|
индикатордағы санды жадқа жазады
|
MR (Memory Recall)
|
жадтағы санды индикаторға шығарып жазады
|
МС (Memory Clear)
|
жадты тазартады
|
М+ (Memory +)
|
жадтағы санға индикатордағы санды қосады
|
М- (Memory -)
|
жадтағы саннан индикатордағы санды азайтады
|
|
Оқулықпен жұмыстанады, жұпта, топта талқылайды
|
Қолдану
|
10 мин
|
Деңгейлік тапсырма
1. Калькулятордың жады (MS, MR, MC, M+) пайдаланып есепте. (Қарапайым(Обычный) түрін қолдану)
81 - 78 : 13 =78:13=MS 81-MR=
147 + (14 - 77) * 5=
130*30%+240*25%=
Орындау алгоритмі:130*30%MS CE 240*25%M+MR 25 санның кері мәнін табу: 25 1/х =
169 - дың квадарат түбірі: 169√ =
2. Программист калькульяторды қолдана отырып, ондық санау жүйесінен берілген сандарды басқа санау жүйесіне аудару.
Dec (10)
|
Bin (2)
|
Oct (8)
|
Hex (16)
|
14
|
|
|
|
121
|
|
|
|
2017
|
|
|
|
3. WordPad – қа теріңдер, есептеу нәтижелерін калькуляторда орында және Түр(Вид) мәзірінен Преобразование единиц режимін таңдап, өлшем бірлікті өзгерту.
Тік төртбұрыштың ұзындығы 27м, ені ұзындығының 1/3 бөлігін құрайды. Тік төртбұрыштың ауданын тап.
Шыққан мәнін см, мм өрнекте.
|
Компьютерде тәжірибелік жұмыс жасау
|
Талдау
|
5 мин
|
Ал, енді оқушылар, орындарымыздан тұрып, сыныптастарыңыздың жұмыстарын қараңыздар, талдаңыздар, пікірлеріңізді білдіріңіздер, «Басбармақ» әдісімен бағалайық.
BilimLand.kz сайтынан 5 сынып «Калькулятормен жұмыс істеу тәсілдері» 2 жаттығу(сағат тілі бағытымен жұмыстары топта тексеріледі, тақтадан көрсетіледі)
|
Оқушылар жұпта жасаған жұмыстарын қарайды, пікірлеседі
Жеке орындайды
|
Жинақтау
Сергіту сәті
|
8 мин
2 мин
|
1 топ: Калькулятор программасының терезесі элементтері (интерактивті тақтамен жұмыс)
2 топ: Алғашқы есептеу құралдары туралы
3 топ: «Калькулятор тарихы» туралы айтады
Әр топтың жаңа тақырыпты түсінуі «Галерияға саяхат» әдісі бойынша әр топтың жұмысын тыңдап, бағалайды.(смайлик арқылы)
«Кім жылдам» оқушылар сергіту сәтінде есте сақтау қабілеттерін анықтау үшін сандарды пайдаланып ойын жаттығуын орындаймыз.
|
Оқулықпен жұмыстанады, жұпта, топта талқылайды
|
Бағалау. Кері байланыс
|
|
5 мин
|
«Менің көңіл-күйім» баспалдағы (оқушылар стикерге өз есімін жазып, тақтада салынған баспалдақтардың біреуіне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы!», «Жаман емес!», «Маған көмек керек!», «Білмеймін»
Бағалау критерийлері.
Үй тапсырмасын қаншалықты білді;
Топтық жұмыста белсенділігі;
Компьютермен жұмыс;
Сұрақтарға жауап берудегі тапқырлығы;
Үй жұмысы.
§28 тақырыпты оқу
Калькулятордың пайдасы мен зияны туралы эссе жазып келу
|
Өз пікірлерін білдіреді;
Алған білімдерін қорытындылай
ды.
Бағалау парағы бойынша жинаған балы, бағасын қою
Күнделікке, дәптерге үй тапсырмасын жазады
|
Достарыңызбен бөлісу: |