Мектепті дамыту жоспары
Тақырыбы: Мектептің оқыту мен оқу үдерісіне диалогтік оқыту тәсілін енгізу.
Мектепті дамыту жоспарының басымдықтары: І.Оқу мен оқытуда «Диаолгтік оқыту » тәсілін ықпалдастыра отырып, тиімді
тәсілдер арқылы оқушылардың белсенділігін және білім сапасын арттыру.
ІІ.Ата-анамен байланысты нығайту.
ІІІ.Мұғалімдердің кәсіби шеберлігін дамыту барысында диалогтік оқыту
тәсілі барсында жүйелі, нәтижелі жұмыстарды ұйымдастыру.
Мақсаты: Сындарлы оқыту теориясы, диалогтік оқыту арқылы оқу-тәрбие үдерісіне өзгерістер енгізу барысында
оқушылардың қызығушылығын арттыра отырып, білім сапасын жоғарлатуға жағдай жасау.
Мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін арттыруға , заман талабына сай оқыту үдерісін дамытуына қолдау көрсету.
Ата-аналардың мектеппен байланысын, қажетті жоспарларға қатысып, өзіндік ой түйіндеуіне жағдай жасау, өздеріне
берілген жауапкершілікті сезінуін қалыптастыру
Міндеттері:
Оқу-әдістемелік жұмыстардың жүйелі жүргізілуіне жағдай туғызу, психологиялық ахуалды қалыптастыру.
Сабақ барысында әңгіменің түрлерін және «Lesson study» , іс-әрекеттегі зерттеу жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру.
Мұғалімдердің кәсіби біліктіліктерін арттыру арқылы барлық пәндердің оқытылу деңгейін «Диологтік оқыту »
тәсілімен түрлендіру мақсатында білім сапасын арттыру мен мемлекеттік стандарттың нәтижелі орындалуын
басшылыққа алу.
Желілік қоғамдастық және мектепішілік кәсіби қоғамдастық арқылы іс-тәжірибе алмасуды қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже:
Диалогтік оқыту тәсілін қолдану мақсатында оқушылардың белсенділігі мен қызығушылығы артады, саналы тәрбие мен
сапалы білімге қол жеткізіледі;
Оқушылар өз бетінше білім алуды және топтық бірлескен жұмыстарда өз ойларын нақты,дәлелді жеткізуді меңгереді,
функционалдық сауаттылықтары дамиды;
Мектептегі ұстаздар қауымының «Диалогтік оқыту » тәсілі,оның ішінде әңгіменің үш түрі арқылы кәсіби дамуына
жағдай жасалынады, үздіксіз білім жетілдіру барысы қалыптасады;
Ұжымның шығармашылық деңгейі көтеріледі, психологиялық ахуалы жақсара отырып, ынтымақтастық орнайды;
- Мұғалімдер оқу мен оқудағы «Диалогтік оқытудың» әдіс-тәсілдерін меңгереді , өзіндік тәжірибиелері жоғарлатады;
Оқушылар өзара топтық , жұптық , бірлескен диалогтік үлгідегі тәсілдерге тартылады ;
Оұушылар сын тұрғысынан ойлануға дағдыланады, келісілген дәлелді де нәтижелі әрекеттерге ұмтылады;
Оқушылар бірін-бірі және өзін-өзі бағалай біледі,тақырып бойынша өз ойларын білдіреді, сөйлеу дағдылары кеңейтіледі;
Ата-аналардың мектеппен үздіксіз байланыста бола отырып,бала тәрбиесі мен оқыту үдерісіне деген белсенділігі артады;
Табыс критериилері:
Мұғалімдер оқытуда диалогтік оқытуды меңгереді және тиімді қолданады;
Мұғалімдер оқытуда диалогтік оқытудағы мүмкіндіктердің сан алуан түрлерін тәжірибеге енгізеді;
Мұғалімдер оқытуда мейлінше аз қатыса отырып, оқушылардың бірлескен жүмысына жағдай туғызады;
Оқушылар жұппен, топпен жұмыс істеуде әңгіменің түрлері арқылы өз бетінше сыни тұрғыда ойлауды қалыптастырады және дәлелді түрде пікірталасқа түсуді үйренеді;
Сынып ішінде зерттеушілік әңгіме барысында өз ойын еркін айтуға дағдыланады;
Өзін-өзі, өзара бағалауға дағдыланады;
Сабақ барысында әңгіме – дебат және кумулятивтік әңгіме жүргізу арқылы үлгерімі төмен оқушылардың сабақтағы белсенділігі мен қызығушылығы артады.
№
|
Іс –шара
|
Мақсат
|
Ресурстар
|
Жауапты
|
Мониторинг
|
Мерзімі
|
Нәтиже
|
І. Оқыту мен оқу қызметі
|
1.
|
1.Таныстырылым
«Педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру курстарының деңгейлік Бағдарламасының мақсаттары».
2. № 1 коучинг өткізу
Тақырыбы: «Көшбасшылық туралы коучинг».
3.Тәлім алушыны таңдау
Білім беру мазмұнына жаңалық еңгізуді жоспарлау.
|
Мұғалімдердің кәсіби біліктіліктерін арттыруына,жаңа технологияны меңгеруіне жағдай жасау ,ықпал жасау.
|
Мұғалімдерге арналған нұсқаулық, басшыларға арналған нұсқаулық\Постер, маркер, стикер, интерактивті тақта, түрлі түсті қағаздар, слайдтар
|
Мектеп директоры
I деңгей мұғалімі
|
Сұхбаттасу,пікірлесу
|
Қыркүйек
1-2аптасы
|
Білім беруде өзгеріс қажет екенін түсінеді, оған қалай жетуді біледі.
Кері байланыс,
рефлексия
|
2.
|
Жаңа форматты сабақтарды өткізуге арналған кабинет жабдықтау
|
Мұғалімдердің ,оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру
|
Кабинет,
әдістемелік
ресустар
|
Модератор
1,2,3деңгей мұғалімдері
|
Картетека
лар,
жинақтар
|
3 аптасы
|
Мұғалімдердің белсенділігі,шығармашылығы артады.
|
2
|
Ұжымындағы әріптестеріне қолдау көрсету мақсатында сұхбаттар ұйымдастыру.
1.«Нұршуақ» атты мектеп мұғалімдерінен құрылған кәсіби қоғамдастықтың жұмыс жоспарын бекіту.
2. Тәлім алушымен сұхбат жүргізу.
|
Ұжымдағы мұғалімдердің қосымша білім мен білімділік қажеттіліктерін қанағаттандыру,кәсіби дамуға көмектесу.
|
Оқу бағдарламасы, нұсқаулықтар
|
А.Сейдалиева
А.Баймағанбет
|
Тренинг
Рефлексия жасау
|
3-4 аптасы
|
Жеті модуль мәнмәтінінде бағдарламаның теориялық негіздерінің тұжырымдамалық түсінігі қалыптасады.
|
|
Мектептің келешектегі даму бағыттарын анықтау мақсатында сауалнамалар жүргізу;
|
Мектептің басымдықтарын анықтау
|
Сауалнамалар
мұғалімдер,
ата-аналар,
оқушылар
|
А.Сейдалиева
|
Сауалнама, диаграмма
|
2 апта
1-3 күндері
|
Сауалнама жүргізіледі,нәтижесі шығарылады.
|
3.
|
1.№2 коучинг
Тақырыбы: « Сабақта
Оқыту мен оқудағы оқушылардың қызығушылығын арттыратын тиімді жаңа тәсілдер»
2. Тәлім алушымен кәсіби әңгіме
|
Оқып-үйрену,өзгерістер енгізу,үйрету
|
2,3 деңгей
Мұғалімдері
Постер, маркер, стикер, 2,3 деңгей
Мұғалімдері
Постер, маркер, стикер, интерактивті тақта, түрлі түсті қағаздар кестелер, пән мұғалімдері
терактивті тақта, түрлі түсті қағаздар кестелер, пән мұғалімдері
|
А.Сейдалиева
|
Пікірлесу
|
2 апта
4-6 күндері
|
Мұғалімдер бір-бірімен пікірлеседі,тәжірибелерін жетілдіреді.
|
4.
|
№3 коучинг өткізу.
Тақырыбы: «Сабақтарда диалогтік оқытуды пайдалану».
2. 7 модуль негізінде.
№ 1 сабақты өткізу
|
Диалогтік оқыту теориясы негізінде оқу-тәрбие үдерісіне өзгерістер енгізу арқылы білім сапасын арттыруға жағдай жасау
|
|
Тәлім алушы
Тілімгер
|
Нәтижелерді талдау саралау;
зерделеу;
зерттеу
|
3 апта
1-3 күндері
|
Оқу мен оқыту үдерісіне енгізілген өзгерістердің тиімділігін анықтау
|
5.
|
.№4 Коучинг өткізу.
Тақырыбы: «Қалай оқу керектегін үйрену».
2. 7 модуль негізінде.
№ 2 сабақты өткізу
|
Жаңа тәсілдерді қолдану дағдылар мен білімдерін дамыту.
|
|
Тәлім алушы
Баймағанбет А.
|
Жоспарлар
|
3 апта
4-6 күндері
|
Оқыту және оқу мақсаттарын белгілейді. Жеті модульді ықпалдастыра алады.
Нәтижеге бағыттай жоспарлай біледі.
|
|
|
|
Кабинет,
әдістемелік
ресустар
|
Модератор
1,2,3деңгей мұғалімдері
|
Картетека
лар,
жинақтар
|
4 апта
1-3 күндері
|
Мұғалімдердің белсенділігі,шығармашылығы артады.
|
|
"Lesson Study" зерттеу әдісін жүргізу
|
Lesson Study үдерісін оқытуда жүргізу арқылы тәжірбиені жетілдіру
|
Интерактивті тақта,
Флипчарттар
Жекеленген 3 оқушы, бақылаушы.
|
І деңгей мұғалімі
|
Кері байланыс
пікір алмасу
видео,фото
|
5 апта
2-6 күндері
|
Мұғалімдер жекеленген оқушыларды оқуына қатысты өздерінің тәжірибесін жетілдіруге мүмкіндік алады.
|
7.
|
Тәлім алушылардың сабақтарына қатысып, тәлім алушының іс әрекетінің нәтижесі бойынша кеңес беру, талдау жасау. Келесі жұмысқа дайындық.
2. 7 модуль негізінде.
№ 2 сабақты өткізу
|
Сабаққа талдау жасау, алдағы істі жоспарлау
|
Жинақталған материалдар
,ресурстар
|
А.Сейдалиева Баймағанбет А.
2 деңгей
|
Талқылау,
талдау видео,фото
Реф/тік есеп
|
5 апта
2-3 күндері
|
Қабілетті және үлгерімі төмен оқушыларды оқытудың әдіс-тәсілдерін үйренеді.
Жұмыстарын жоспарлай үйренеді.
|
8.
|
Желілік қоғамдастық арқылы жаңа бағдарламамен жұмыс істеп отырған аудандағы ,облыстағы мектептермен әдістемелік байланыс орнату.
Мекепте аудандық семинар-тренинг өткізу.
|
Мұғалімдердің белсенділігін арттыру,топ мүшелері арасында сенімділік қарым-қатынасын орнату,атқаратын міндеттерін айқындау озық іс-тәжірибе алмасу
|
МАН
Қажетті ресурстар,
семинар
|
А.Сейдалиева
2,3 деңгей мүғалімдері
Аудан әдістемелік кабинет әдіскері
|
Таныстырылым,коучингтер,
Жаңа үлгідегі сабақ.
Кері байланыс
пікір алмасу
|
сәуір
|
Аудандағы ,облыстағы мектептермен серіктестік нығаяды,Өзара тәжірибе алмасу желінің табыстылығына мұғалімлер көздерін жеткізеді.
|
9
|
«Нұршуақ» мектепішілік кәсіби қоғамдастығының жылдық жұмысының қорытындысын шығару .
Рейтинг, мониторинг жүргізу.
|
Ұжымдағы мұғалімдердің жыл бойына атқарылған жұмыстар бойынша өсу,кему динамикасын анықтау.
|
Қорытынды сараптамалар
|
А.Сейдалиева
Топ мүшелері
|
Кері байланыс, дереккөздер
|
Мамыр
|
Күтілетін нәтижеге қол жеткізіледі.
|
Мектепті дамыту жоспарын құрастырған : А.Сейдалиева.
Достарыңызбен бөлісу: |