I.Сабақтың тақырыбы:
Paint графикалық редакторында жұмыс істеу.
II Сабақтың мақсаты:
1.Графикалық редактормен жұмыс істеуді ,сурет салуды,түзу сызықпен, тіктөртбұрыштармен дөңгеленген тіктөртбұрыштар салу, қисық сызықтар ,көпбұрыштар, эллипс, шеңберлер салуды үйрету.
2. Дамыта оқытуға негізделген шығармашылық қиялын, жүйелі ойлау қабілетін дамытып, графикалық редакторда барлық сурет салу элементтерін пайдаланып, өз бетімен сурет салудағы қабілетін дамыту.
3. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру, құрал-саймандарды пайдалана отырып, әр-түрлі суреттер мен бейнелерді салуға ынтасын арттырып, дағдысын қалыптастыру.
IIIСабақтың түрі:
Практикалық сабақ.
IV Сабақтың әдіс-тәсілі:
Топтық, жеке жұмыстар, сұрақ-жауап
V.Технология:
Деңгейлік тапсырмалар, таратпа материалдар, М.М.Жанпеисованың модульдік технологиясы, сын тұрғысынан ойлау.
VСабақтың көрнекілігі:
Венн диаграммасы жазылған таблица, плакаттар, сөз жұмбақтар, суреттер беру.
VI Техникалық құралдар:
Дербес компьютер
VII Сабақ барысы:
Ұйымдастыру.
Үй тапсырмасын сұрау.
Жаңа сабақ.
Бекіту.
Қорытындылау.
Үйге тапсырма беру.
Сыныптағы оқушыларды тексеру. Сыныптың тазалығын тексеру, техника қауіпсіздік ережесін еске түсіріп, қайталау.
Үй тапсырмасын тексеру.
Үй тапсырмасын «ой шақыру» әдісі бойынша тексеріп, өткен сабақты еске түсіріп аламын. Үнемі сабағымда «Сын тұрғысынан ойлау бағдарламасындағы» топтастыру әдісін пайдаланамын. Сыныптағы оқушылар осыған дейін екі топқа бөлінген.Сондықтан екі топқа үй тапсырмасын тексеру үшін, екі параққа жазылған сөз беріледі, сол сөзді қамтитын сөздерді жазып береді.Ол мынадай:
I- топ II-топ
Сызық эллипс құю
шеңбер
қарындаш
Paint-ғы Paint-ғы
сурет салу суретті бояу бүріккіш
құралдары кисть құралдары
төртбұрыш қисық сызық көпбұрыш
бояу түрлері
Осы әдіс бойынша өткен үй тапсырмасын еске түсіріп аламын да жаңа тақырыпты бастаймын.
Жаңа сабақ
Paint графикалық редакторында жұмыс істеу.
«Ұжымдық мақсатты таңдап алу технологиясы» бойынша жаңа сабақтың алдында оқушыларға бірнеше мынадай сөздер жазылған: сурет салу,қайталау, сөзжұмбақ, ребус шешу, тест, фигуралардың сызбасын салу,тағы басқалар. Осы берілген мақсаттарды енді оқушы өзі таңдап ұсынады. Сондықтан мына жаңа сабақта олар : Сурет салу, сөзжұмбақ, тест мақсаттарын таңдап алды.Енді жаңа сабақ сол оқушылардың таңдап алған мақсаттарына байланысты өтіледі.
Paint графикалық редактор растырлық бейнелермен жұмыс істеуге арналған, сондықтан әрбір суретке қатаң анықталған орын беріледі.Сонымен бірге бекітілген түстер саны қолданылады. Графикалық редактор графикалық бейнелерді жасауға және редакциялауға арналған. Редактор мынадай мүмкіндіктер береді:
Құрал-саймандар мен бояуларды қолдана отырып, сурет салу;
Суреттерді бөлек бөліктерден құрастыруға;
Суретке мәтін енгізуге;
Бар графикалық объектілерді түзету;
Схемаларды сызу;
Paint бағдарламасын іске қосу үшін мына қимылды орындаймыз.
Пуск Программы Стандартные Paint
Редакторды жүктегенен кейін экранда әдеттегідей, тақырып жолынан, мәзір мен жұмыс үстелінен тұратын терезе пайда болады. Мәзірді пайдалана отырып, құрал-саймандар тақтасын, палитраны және қалып-күй жолын падалана отырып, әр-түрлі бағытта жұмыс істеуге болады. Енді осы графикалық редактордың негізгі элементтерін пайдалана отырып, сыныптағы оқушыларды екі топқа бөліп, әр-түрлі тапсырмалар беру арқылы олардың Paint-та қандай деңгейде жұмыс жасай алатынына көз жеткізуге болады.Сондықтан сыныптағы оқушылардың қалай жұмыс істейтінін білу үшін «Сын түрғысынан ойлау бағдарламасындағы» топтастыру әдісін пайдаланамын.
«Ой шақыру» бағдарламасы бойынша оқушылардан үй тапсырмасын сұрап еске түсіріп алған соң, екі топқа дайындап қойған тапсырмалар беріледі.Бірінші топқа деңгейлік тапсырма жазылған таратпа материалдар беріледі Ол мынадай деңгейлік тапсырма түрінде беріледі.
I-деңгей
Сызық құралын пайдаланып, өрмекшінің торын сал.
Мына тақпақты жаз.
Жұмыс істеп ұзақ,
Өрмекші құрды тұзақ,
Болмады бірақ күткені,
Оған ешкім түспеді.
II-деңгей
1.Сызық құралын пайдаланып жайраның суретін сал.
Мына тақпақты жаз.
Үсті-басы ине,
Бұл не деген бейне,
Кірпіге ұқсас заты,
Жайра оның аты.
III-деңгей
1.Тікбұрыш пен дөңгеленген тікбұрыш құралын пайдаланып,
ғимарат сал.
2. Осы саймандарды пайдалана отырып өзің ғимарат сал.
Соны оқушылар ДК-гі графикалық редакторда орындайды. Олар ДК-де орындап жатқанда екінші топқа мынадай сөзжұмбақ беріледі.
Аты аталған файлдар тобы.
Нақты аты бар ақпараттың негізгі құрылымдық бірлігі.
Монитор экранындағы кескінді құрайтын кішкене нүктелер.
Мәтіндік және графикалық ақпараттарды экранға шығаруға арналған құрылғы.
Адам мен компьютер арасыдағы қарым-қатнас.
Ақпараттар мен ДК-ні басқару командаларымен енгізу қызметін атқарады.
Бағдарламалық тіл.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қ
|
А
| П |
Ш
|
Ы
|
Қ
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ф
|
А
|
Й
|
Л
|
|
|
|
|
|
П
|
И
|
К
|
С
|
Е
|
Л
|
Ь
|
|
|
|
|
|
|
|
|
М
|
О
|
Н
|
И
|
Т
|
О
|
Р
|
|
|
|
|
|
|
|
И
|
Н
|
Т
|
Е
|
Р
|
Ф
|
Е
|
Й
|
С
|
|
|
|
|
П
|
Е
|
Р
|
Н
|
Е
|
Т
|
А
|
Қ
|
Т
|
А
|
|
|
|
|
П
|
А
|
С
|
К
|
А
|
Л
|
Ь
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |