- Қарағанды облысы Жаңаарқа ауданы
- Н.К.Крупская атындағы орта мектебі
- 1. Тегі: Байжуманова
- 2. Аты: Асел
- 3. Әкесінің аты: Аманбаевна
- 4. Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті
- 5. Санаты: 1
- 6. Педагогикалық стажы: 10 жыл
- 7. Сынып: 7
- 8. Тақырыбы: Сәкен Сейфуллин өмірі мен шығармашылығы
- “Сыр сандық” өлеңі.
- 9. Қолданылған әдіс-тәсілдер: жеті модуль
- Сәкен Сейфуллин өмірі мен шығармашылығы
- “Сыр сандық” өлеңі. (Досқа жазған хаттан)
- Байжуманова Асел Аманбаевна
- Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
- І санатты ұстаз
- Жүректерге құятыны – ғажап тіл,
- Өмір сырын ұқтырады сабақ бұл.
- Еркін елдің сенім артар ертеңі –
- Сәлем бердік, ғажап қыздар, азат ұл!...
-
- Бүгінгі сабағымызда сіздерден зор талап, биік намыс, терең зерделілікті күтемін.Барлығыңызға сәттілік тілеймін!
- Үй тапсырмасын тексеру: Не көрсем де Алаш үшін көргенім, Маған атақ – ұлтым үшін өлгенім.
- Мағжан
- Туған жері:
- Ата – анасы:
- Білімі:
- Ұстаздары:
- Ақындығы:
- Мағжан туралы айтылғандар:
- Сәкен Сейфуллин өмірі
- мен шығармашылығы
- “Сыр сандық” өлеңі.
- (Досқа жазған хаттан)
- “Сыр сандық” - Сәкеннің көңіл – күй лирикаларының ішінде адамға адамның достығы мен ар тазалығының нәзік сырларын шерткен қазақ поэзиясының шоқтығы биік шығармасы.
- «Сыр сандық » сөзінің мағынасын ашайық. «Сыр» деген не? «Сандық» деген не?
- Символ (рәміз) – әдебиетте ойды астарлап суреттейтін ерекше балама бейне.
- Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Сыр сандық” өлеңі Сабақтың мақсаты: Сәкен Сейфуллин өмірі мен шығармашылығы туралы түсінік бере отырып, өлеңнің идеялық мазмұнын ашу. Сабақтың міндеттері: 1. Топтық жұмыстарға дағдыландыру; 2. Ақынның өзіндік мұратын таныту; 3. Сыни ойлауға үйрете отырып, өз пікірін айтуға дағдыландыру. Сабақтың әдіс – тәсілдері: “Бес жолды өлең”, “Топтастыру стратегиясы”, “Ойтолғау”, “Сатылай кешенді талдау” Күтілетін нәтиже: 1. Топтық жұмыстарға бейімделеді; 2. Ақын шығармаларында көтерілген адамгершілік қасиеттерді бойына сіңірген тұлға дайындалады; 3. Бұрынғы біліміне сүйене отырып, жаңа ақпараттармен салыстыруға үйренеді. Ресурстар: Интерактивті тақтадағы слайдтар, ақын өлеңдерінің жинағы, суреттер, ватман, маркер.
- Пәні: қазақ әдебиеті
- Сынып: 7 (12-13 жас)
- Пән мұғалімі: Байжуманова Ә.А
- Мектеп: Н.К.Крупская арындағы орта мектебі
- Тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Сыр сандық” өлеңі
- Қолданылған әдіс-тәсілдер: жеті модуль
- Мақсаты:
- Сәкен Сейфуллин өмірі мен шығармашылығы туралы түсінік бере отырып, өлеңнің идеялық мазмұнын ашу.
- Міндеттері:
- 1.Топтық жұмысқа байланысты міндет /Кластер жасайды, бағалау, т.б жұмыс жасайды /
- 2. Мазмұнға байланысты міндет
- / өлеңнің тақырыптық-идеялық негізін, көркемдік ерекшелігін ашады./
- 3. Сын тұрғысынан ойлауға байланысты міндет /өлең бойынша өз көзқарасын білдіре отырып, салыстырулар жасайды, тұжырымға келеді./
- Оқушыларға бағыт- бағдар беру, Топ мүшелерін бағалау
- Тапсырмаларды жас ерекшілігін ескере отырып дайындау
- Шығармашылық жұмыстар: сурет салу, шығарманы өмірмен байланыстыру, өлең құрау
- Формативті бағалау, пікірін білдіру, ұсыныс айту
- Бес жолды өлең, сатылай кешенді талдау
Күтілетін нәтижелер - Мұғалім үшін
- -Ынтымақтастық атмосферасын
- қалыптастыру
- -Тәжірибелік дағдылардың қалыптасуы
- -Өз тәжірибесі туралы сыни тұрғыда
- ойлануы
- -Сабақ жоспарында 7 модульді қамтуы
- Оқушы үшін
- -Сыни ойлауға
- -Өз көзқарасын жеткізуге
- -Өзгенің пікірін құрметтеуге
- -Ой-қорытынды жасауға
- -Бағалай алуға
- -Рефлексия жасауға
- Әр адамның ішкі сыры – Берік қойма сақталған. Сол қойманың сыр түкпірін Достың досы – ақ ақтарған
- Лирикалық кейіпкер – өлеңдегі ішкі сезімін, көңіл – күйін білдіретін ақынның өз бейнесі, жиынтық образы
Тапсырма №1 - 1 - топ
- Өлеңнің тақырыбы: Өлеңнің негізгі идеясы:
- 2 – топ
- Дос, достыққа байланысты мақал – мәтелдер жазу.
- 3 – топ
-
- “Сыр сандық” өлеңіне сатылай кешенді талдау
-
- 4 – топ
- “Досқа айтылар сыр” ішкі толғаныстарын монолог ретінде жазу
- Жаңа сабақты бекіту:
- “Сыр сандық”өлеңі желісімен тапсырмалар: 1. Достық деген не? 2. Жақсы досты қалай табамыз? 3. Нағыз достықты жасауға бола ма? 4. Дос қатесін кешіруге, түзеуге бола ма?
- Үйге тапсырма :
- Ақынға ашық хат
- “Ардағы ауылымның – Сәкен аға” ойтолғау жазу
-
- Бағалау кезеңі:
- Бағалау парақтарын алып бағалау.
Рефлексия - Стикерлерге өткізілген сабақ барысындағы ойларын жазу
Достарыңызбен бөлісу: |