5 сынып 18.04.2016 ж. (1 сабақ)
Жаратылыстану
Тақырыбы:
|
Саңырауқұлақтар
|
Сабақтын мақсаты:
|
Саңырауқұлақтар туралы ұғымдарды кеңейту.Саңырауқұлақтың құрылысымен танысу арқылы маңызын ұғындыру.
|
Күтілетін нәтижелері:
|
Саңырауқұлақтар туралы қосымша білім алады,ұғымдары кеңейеді. Саңырауқұлақтың құрылысымен толық танысады,маңызын ұғынады.
|
Қажетті құрал- жабдықтар:
|
Оқулық, нұсқаулық, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, маркер,суреттер топтамасы, муляж, флипчарт, стикерлер, смайликтер, интербелсенді тақта.
|
Сабақ кезендері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
10 мин
|
Сәлемдесу
Психологиялық ахуал орнату. Тренинг-шеңберде саңырауқұлақтардың атауына сай орындарымен ауысу.Топқа бөлу.Саңырауқұлақтар түрлеріне қарай тандап бөлу: аққұлақ,қайынқұлақ,шыбынжұт.
Үй тапсырмасын тексеру.
«Аквариум» стратегиясы
Мақсаты: өткен сабақтан алған білімдерін бекіту. Бағалау. Табыс критерийлер: 1.Тірі ағзалар компоненттеріне(патшалықтарына) не жататынын білемін,мысалдарды келтіре аламын.
2.Қоректенуіне қарай неше топқа бөлінетінін білемін, мысалдар келіре аламын.
3. Адамға жануарлардың қандай пайдасы бар сипаттама бере аламын.
|
Амандасады, сабақта жоқ оқушыларды атайды.
Оқушы мұғалім ұсынған саңырауқұлақтың өзіне ұнаған түрін тандап алады. Сынып үш-аққұлақ, қайынқұлақ, шыбынжұт топтарына бөлінеді.
Өзара тексеру. Критерий.
Тапсырмаларын өзара тексереді. Бірін-бірі бағалап смайликтер береді.
|
Тұсаукесер
3 мин
|
«Саңырауқұлақтардың түрлері» видеокөрсетілім
-Мына үзінді көргеннен соң , бүгінгі сабақ тақырыбы қандай деп ойлайсындар ?
|
Сабақтың тақырыбын ашады.
|
3 негізгі кезен
20 мин
|
Топтарға тапсырмалар беру:
Аққұлақ тобына- *Саңырауқұлақтың өсімдіктен қандай айырмашылығы бар?
Критерий: 1. Саңырауқұлақтың өсімдікке және жануарға несімен ұқсастығы туралы сипаттау. 2.семантикалық кестеде көрсету. 3.Бүгінгі сабақта алған білімдеріңізді қандай жағдайда қолдана аласындар түсіндіру.
Қайынқұлақ тобына – *Қалпақшалы саңырауқұлақтардың қандай түрлерін білесіңдер,олар қайда өседі?
1. Саңырауқұлақтарға сипаттама береді, мысал келтіреді.
2.Суреттер топтамасынан көрсету. 3.Бүгінгі сабақта алған білімдеріңді қандай жағдайда қолана аласыңдар түсіндіру
Шыбынжұт тобына – *Саңырауқұлақтың құрылысы қандай?
1.Саңырауқұлақтың бөліктері туралы айтып, сипаттама береді. 2.суретін көрсету. 3.Бүгінгі сабақта алған білімдерінізді қандай жағдайда қолдана аласындар түсіндіру.
|
Оқулықпен жұмыс-Әр топ тапсырманы оқып шығып, постер қорғайды. Әр топқа постер қорғауға критерийлер ұсынылады.
Топтың өзара бағалау.
«Екі жұлдыз , бір ұсыныс»
Семантикалық карта
Суреттер топтамасы
Саңырауқұлақтың құрылысы
|
Қорытындылау
10 мин
Бағалау
|
« Он сұрақ»
1. Пішіні малдың тұяғына ұқсас ағаштардың діңінде өсетін саңырауқұлақ (діңқұлақ)
2. Саңырауқұлақтың денесі неден тұрады? (жіпшумақ)
3. Түбіртектің үстінде орналасады (қалпақ)
« Бағалау поезді» стратегиясы
|
Топтарға сұрақтар қойылады,оқушылар жауап береді.
Өзін- өзі бағалау: Оқушылар өздерінің бүгінгі сабақты түсінгендері үшін бағалау поездінің вагондарына отырғызады. 1 вагон- жақсы түсіндім.2 вагон- түсіндім, бірақ кейбір сұрақтарға жауап бере алмаймын. 3 вагон – түсінген жоқпын.
|
Үйге тапсырма
|
Үйге тапсырма п.51
|
Үйге берілген тақырыпты оқып келеді
|
5 сынып 20.04.2016 ж. (2 сабақ)
Жаратылыстану
Тақырыбы:
|
Табиғи бірлестік
|
Сабақтын мақсаты:
|
Табиғи бірлестіктердің түрлері туралы түсіну. Табиғи бірлестіктегі жануарлар мен өсімдіктер арасындағы байланыстың айырмашылығын ажырата білу.
|
Күтілетін нәтижелері:
|
Табиғи бірлестіктердің түрлерін түсінеді. Табиғи бірлестіктердегі жануарлар мен өсімдіктер арасындағы байланыстың айырмашылығын ажырата алады.
|
Қажетті құрал- жабдықтар:
|
Оқулық, нұсқаулық, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, маркер,суреттер топтамасы, флипчарт, стикерлер, смайликтер, интербелсенді тақта.
|
Сабақ кезендері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
1. Кіріспе
10 мин
2.Үй тапсырмасын тексеру
10 мин
|
Сәлемдесу
Психологиялық ахуал орнату:Тренинг- «Үй» екі оқушы қолымен үй жасайды,бір оқушы ортасына үйге кіреді.
Үй тапсырмасын тексеру.Мақсаты-өткен сабақтан алған білімдерін бекіту. Тренинг- «Үй» екі оқушы қолымен үй жасайды,бір оқушы ортасына үйге кіреді.
(өткен тақырыптар бойынша мультимедиа арқылы әр топқа сұрақ қою)
«Жұмбақ құрастыру» стратегиясы
Мақсаты: өткен сабақтан алған білімдерін бекіту.
Бағалау.
Табыс критерийлер:
-Жұмыс істеу барысында сұрақты жұмбаққа айналдырып айту.
Критерий: Саңырауқұлақтардың құрылысы; маңыздылығы; құндылығына мән беру.
|
Амандасады, сабақта жоқ оқушыларды атайды.
Мұғалім ұсынған тренингтің соңында оқушыларды топқа бөледі.
Өзара тексеру. Критерий. Тапсырмаларын өзара тексереді. Бірін-бірі бағалап смайликтер береді.
Берілген сұрақтар бойынша жұмбақ құрастыру
Бірін-бірі бағалап жұлдызшылар береді.
|
4.Тұсаукесер
3 мин
|
«Табиғат қызықтары» видеокөрсетілім
-Мына үзіндіні көргеннен соң , бүгінгі сабақта біз не туралы айтамыз,қалай ойлайсындар ?
|
Сабақтың тақырыбын ашады.
|
3 негізгі кезен
20 мин
|
Жаңа білімді түсіндіру 1.Қызығушылықты ояту. Ой шақыру- Бірлестік деген сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?
– Мағынасын түсіндіргеннен кейін тірек сөздер арқылы жаңа сабақты бастаймын.
2.Презентация арқылы сабақтың тақырыбы, мақсаты көрсетіледі.
3. Табиғи бірлестіктердің түрлері жөнінде түсінік беру.
|
1.Сұрақтарға жауап бере отырып, өз пікірлерін білдіру.2.Дәптерге тақырыпты жазу.
3.Жаңа сабақты түсіндіру барысында мұғалімнің сұрақтарына жауап беріп, мысалдар келтіру.
|
|
Жаңа білімді меңгерту 1.Оқушылардың сабақты толықтай түсінгендеріне көз жеткізу. 2.Постер толтырту. Әр топтың топпен бірлесе отырып жұмыс жасауын қадағалау. Оқушылардың ойларын жетектеу.
3.Оқушылармен бірлесе отырып, тұжырым жасату.4.Тапсырма жұмыстарын орындату, тексеру.
|
1.Жаңа сабақтан түсінген білімдерін флипчартқа толтыру. Берілген ақ параққа түсінгендерін жазады, келесі топ толықтырып өздеріне береді де топ басшысы көмекшілерімен бірге қорғайды.
Тұжырым жасау:
3. Тапсырма жұмыстарын орындау.
|
|
Сабақты бекіту
-Оқушылар, бүгінгі сабақтан не түсінгенімізді білу мақсатында Қоретік тізбегін жасаймыз және оны дәптерге жазамыз. І топ – Ормандағы өсімдіктер мен жануарлар арасындағы қоректік байланыс; ІІ топ – Су қоймасы; ІІІ топ – Батпақ; ІV топ – Шалғын.
|
-Әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша қоректік тізбекті магниттік тақтаға орналастырады, топ басшысы қорғайды.
|
Қорытындылау
12 мин
|
-Оқушылар, біз бүгін табиғи бірлестіктер туралы білім алдық. Енді сол білімдеріңізді сіздер алдағы уақытта ұтымды пайдалана біліп, табиғи бірлестіктердің түрлерін ажырата білуге дағдылануларыңыз керек. Сонымен, оқушылар, табиғи бірлестік дегеніміз не екен?
|
-Сұраққа өз сөзімен жауап беру керек. (Оқушының жаттанды білімі емес, түсінгендігі көрінеді).
|
Үйге тапсырма
|
П. 51
|
Үйге берілген тақырыпты оқып келеді
|
Бағалау.
|
Оқушылар, қазір бағалау парағын пайдалана отырып, әр топ басшысы өз тобындағы оқушыларды бағалайды.-Топ басшыларының бағалауларына пікір білдіре отырып, қосымша бағалау.
-ББҮ кестесін толтырту.
|
-Топ басшылары бағалау парағын пайдалана отырып, өз тобындағы оқушылардың сабаққа қатысу деңгейлері бойынша бағалайды.Бағалау критерийі:
Өте жақсы – «5»
Жақсы – «4»
Орташа – «3»
Нашар – «2»
Өзін- өзі бағалау: Оқушылар өздерінің бүгінгі сабақты түсінгендері үшін бағалау ББҮ әдісі бойыша жүргізіледі
|
5 сынып 24.04.2016 ж. (3 сабақ)
Жаратылыстану
Тақырыбы:
|
Жасанды бірлестік
|
Сабақтын мақсаты:
|
Жасанды бірлестіктер туралы түсінік беру.
Жасанды және табиғи бірлестіктердің айырмашылығымен танысу.
|
Күтілетін нәтижелері:
|
Жасанды бірлестіктер туралы түсінік алады. Жасанды және табиғи бірлестіктердің айырмашылығын ажырата біледі.
|
Қажетті құрал- жабдықтар:
|
Оқулық, нұсқаулық, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, маркер,суреттер топтамасы, флипчарт, стикерлер, смайликтер, интербелсенді тақта.
|
Сабақ кезендері
|
уақыт
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Бағалау
|
1. Білу
|
3 мин
|
Сәлемдесу
Психологиялық ахуал орнату: стикерге өздерінің тілектерін жаздыру, тақтада ілініп тұрған теректерге ілу
Үй тапсырмасын тексеру.Мақсаты-өткен сабақтан алған білімдерін бекіту. Слайдтар көрсету арқылы өткен тақырыптар бойынша әр топқа сұрақ қою:
1.Табиғи бірлестіктіктердің түрлерін атаңыз.
2.Табиғи бірлестікте жануарлар мен өсімдіктер арасында қандай байланыс бар?
3.Саңырауқұлақтарды тергенде қандай ережені сақтау керек?
Өткен тақырыпты пысықтау
«Кубизм әдісі» әр топқа сұрақтар беріледі
-Орманда қандай жануарлар мекендейді?
-Суретте қандай жануар берілген?
-Неліктен қазіргі уақытта аюлардың саны азаюда?
-Аю қоршаған ортасына қандай пайдасын тигізеді?
-Егер аюлар жойылып кетсе не болар еді?
-Аюлар ғарышқа ұшты ма,егерде ұшпаса,онда қандай жануарлар ғарышта болды?
|
Амандасады,сабақта жоқ оқушыларды атайды.
Мұғалім ұсынған тренингтің соңында оқушылар топқа бөлінеді.
Өзара тексеру. Бірін-бірі бағалап смайликтер береді.
Тексеру парағына бағалаушылар белгілейді
|
|
2.Түсіну
|
5 мин
|
Тақырыпты түсіндіру.Оқулықпен жұмыстандыру-126 бет
|
Мәтінді оқиды
|
|
3.Қолдану
|
5 мин
|
Сұрақтарға жауап беру 127 бет
Мұғалім жауаптарын толықтырады
|
1.Сұрақтарға жауап бере отырып, өз пікірлерін білдіру.2.Дәптерге жазу.
3.Жаңа сабақты түсіндіру барысында мұғалімнің сұрақтарына жауап беріп, мысалдар келтіру.
Тексеру парағына бағалаушылар белгілейді
|
|
4.Талдау
|
5 мин
|
Сұрақтар
-Неліктен бидай алқабын жасанды бірлестікке жатқызады?
-Неге жасанды бірлестіктер табиғи бірлестіктерге қарағанда тұрақсыз болып келеді?
-Алма бағы бірлестігінде жақсы өнім алу үшін не қажет?
|
Сұрақтарға жауап бере отырып, өз пікірлерін білдіру.
Тексеру парағына бағалаушылар белгілейді
|
|
5.Жинақтау
|
5 мин
|
Сканворд шешу
|
Сөздерді табады,санын айтады
Тексеру парағына бағалаушылар белгілейді
|
|
6.Бағалау
|
3 мин
|
Рефлексия
1.Мысалы сен эколог болсаң не істер едің?
2.Біздің жерде өсімдіктер болмай қалса не болады?
|
Тексеру парағына бағалаушылар есебін беріп,тапсырады
|
|
Үйге тапсырма
|
|
П. 52
|
Үйге берілген тақырыпты оқып келеді
|
|
Бағалау.
|
|
Оқушылар, қазір бағалау парағын пайдалана отырып, әр топ басшысы өз тобындағы оқушыларды бағалайды.-Топ басшыларының бағалауларына пікір білдіре отырып, қосымша бағалау.
-ББҮ кестесін толтырту.
|
-Топ басшылары бағалау парағын пайдалана отырып, өз тобындағы оқушылардың сабаққа қатысу деңгейлері бойынша бағалайды.Бағалау критерийі:
Өте жақсы – «5»
Жақсы – «4»
Орташа – «3»
Нашар – «2»
Өзін- өзі бағалау: Оқушылар өздерінің бүгінгі сабақты түсінгендері үшін бағалау ББҮ әдісі бойыша жүргізіледі
|
|
5 сынып 29.04.2016 ж. (4 сабақ)
Жаратылыстану
Тақырыбы:
|
Табиғи қоршаған орта
|
Сабақтын мақсаты:
|
Түрлі тіршілік орталарының ерекшеліктерін білу.Бейімделу туралы түсінікті қалыптастыру.
|
Күтілетін нәтижелері:
|
Түрлі тіршілік орталарының ерекшеліктерін біліп, ұғынады.
Бейімделу туралы түсініктері қалыптасады.
|
Қажетті құрал- жабдықтар:
|
Бейнетаспа
Үлестірме қағаздар,
фотосурет
оқулықпен жұмыс жасау
|
Сабақ кезендері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
1.Кіріспе
5 мин
2.Үй тапсырмасын тексеру
7 мин
|
Сәлемдесу
Психологиялық ахуал орнату:Тренинг- «Қайық»,капитан 1-ден жүреді.Матрос- екі оқушы бірігіп қолымен еден жуады. Қайық-3 оқушы,екеуі қайық бір оқушы ортасына кіреді. Түскі ас- 4 оқушы бірігіп ас ішкендей болады.
Үй тапсырмасын тексеру.Мақсаты-өткен сабақтан алған білімдерін бекіту. «Кешкі студияда» (өткен тақырыпқа шолу) Тілші студияға келген қонақтарға таныстырып сұрақтар қояды. Операторлар яғни білім деңгейі төмен оқушылар камераға түсіріп,түсірген материалды монтаждауға тапсырма алады.
|
Амандасады, сабақта жоқ оқушыларды атайды.
Мұғалім ұсынған тренингтің соңында оқушыларды 4 топқа бөледі.
Мұғалім оқушыларды дәстүрлі әдіспен бағалайды
|
3.Тұсаукесер
3 мин
|
Топқа бөлу
«Табиғи орталардың түрлері» видеокөрсетілім
-Мына үзіндіні көргеннен соң , бүгінгі сабақта біз не туралы айтамыз,қалай ойлайсындар ?
|
Сабақтың тақырыбын ашады.
|
4. Негізгі кезен
20 мин
|
Жаңа білімді түсіндіру
Түсіндіру-орталар туралы мәлімет беру.
Мағынасын түсіндіргеннен кейін «Джигсо» әдісін пайдалана арқылы жаңа материалды меңгерту. Мәтінді төртке бөлу: 1 топ-сулы орта; 2 топ жер беті; 3 топ-ауа жер беті; 4 топ- топырақтағы тіршіліктер. Әр топ өзінің тақырыпшасы бойынша 1 сұрақтан дайындайды. 5+5+5 мин.
|
1. топбасшылар және топ мүшелері басқа топтарға өздерінің тақырыпшасын тақтаның аолдына шығып түсіндіреді. 2. Бірден сұрақтарын қояды.Сұрақтарға жауап бере отырып, өз пікірлерін білдіру.3.Дәптерге тақырыпты жазу.
3.Жаңа сабақты түсіндіру барысында мұғалімнің сұрақтарына жауап беріп, мысалдар келтіру.
|
|
Сабақты бекіту
1.Тест тапсырмасымен жұмыстарын орындату, тексеру.
Дайын кілтті беріп, шкаласын тақтаға іліп қояды.
8-10-дейін «5»
|
Әр топ дәптерлерін ауыстырып өзара тексереді
|
Үйге тапсырма
|
П. 53
|
Үйге берілген тақырыпты оқып келеді
|
Бағалау.
|
Рефлексия: Не білдім
Не білемін
Нені үйренгім келеді: стикерлер пайдалану
|
Өзара бағалау –Саусақ белгісі арқылы
|
Достарыңызбен бөлісу: |