|
Сабақты зерттеу ОҚытуды жақсартудың кепілі lesson Study Жапония
|
Дата | 20.11.2017 | өлшемі | 84,81 Kb. | | #1162 | түрі | Сабақ |
| - Сабақты зерттеу – сабақтағы іс-әрекетті зерттеу негізінде мұғалім тәжірибесіне тиімді әрекеттерді таңдау. Тәжірибеге өзгеріс енгізе отырып білім беруді жетілдіру арқылы сапалы білімді қалыптастыруға бағытталған ерекше педагогикалық тәсіл болып табылады .
- Бұл әрекет ХІХ ғасырдың 70-жылдарында Жапонияда Lesson Study әдісі деп бастау алып, қазір бізге келіп жетті.
- Мақсаты: Тәжірибені жақсарту және жетілдіру
САБАҚТЫ ЗЕРТТЕУ ОҚЫТУДЫ ЖАҚСАРТУДЫҢ КЕПІЛІ Lesson Study - Lesson Study
- Жапония
- Макота Йошида 1870
- Lеsson Study- дың жұмыс тақырыбы алдын - ала таңдалмады.
- Біз тек сабаққа жаңа әдіс - тәсілді пайдалануды ғана ойластырдық.
- Бар ойымыз 3 оқушыда ғана болды.
- Бақылау парақтарымыз әртүрлі болды.
- Сосын биылғы оқу жылында осы кемшіліктерді жоя отырып жұмыс жасаудамыз.
-
- Бірінші бастаған сәтте біздің командада мынадай кемшіліктер кетті.
| - Қазақстанның ашық сабақтары
| | - Қазіргі біздің зерттеу сабақтарымыз
| - Жылына бір рет ашық сабақ
| | | | | - Ашық сабақты бақылау ерікті
| | - Ерікті келісілген топтан команда құру. Мұғалім келісімін алу, сыныпты таңдау
| | - Ашық сабақ үшін
- сабақтан кейінгі талдау, сын айту тіпті бағалау
| - Ашық сабақ үшін, сабақ жоспары бойынша жиналыс, сабақтан кейінгі кеңесу
| - Оқыту мақсатын әзірлеу, сабақ жоспарын құру, сабақтан кейінгі кеңесу, жоспар құру
| | | - Кесте жасау және Lesson Study үшін таңдау
| - Зерттеу жоспарын жасау және бақылау кестелерді жасау
| | - Сабақтары жоқ мұғалімдер ғана қатыса алады.
| - Басқа сабақтар болмайды және барлық мұғалімдер қатыса алады.
| - Зерттеу тобы мүшелері міндетті және сабақтары жоқ мұғалімдер қатыса алады. Әр кім өз бақылауы және бақылайтын оқушысы туралы мәліметтерді сабақты зерттеуден кейінгі талқылау формасының үлгісіне салады.
| | | - Бақылау дағдысын жақсарту, мұғалімге пікір қалдыру
| - Бақылау, дағдыны жақсарту үшін бірігіп ойласу, әрі қарай неге, не, қалай істеу керектігіне жұмыс жасау
| | | - 4-6 адамнан тұратын топтарда талқылау, топ болып талқылау қорытындысында нәтижелерді талқылау
| - Топ болып талқылау кестесі арқылы нәтижелерді талқылау
- Оқушы дауысын есепке алу міндетті. Кері байланыс жазу.
| - Зерттеу сабақтың Lesson Studyден айырмашылығы
- Көшбасшы
- басшысының зерттеуге шақыруы
- Зерттеуді әзірлеу, жоспарлау, болжау
- Зерттеу сабақтар ықпалдастығы мен тиімділігін бақылау
-
- Бақылаушылар талқылауы мен түйін
- 5 және 1 кезең аралығында деректерді қайта қарадық, зерттеу сабағын жақсарту жөнінде рефлексия, қосымша материалдарды оқып қайталап , тағы да өзгертулер кіргіздік
- 3 - 4 кезеңде іс әрекеттерге рефлексия, сабақты дамыту үшін пікірлер, жазбаларға түсініктемелер жасалды,
- 1 және 2 кезең аралығында пән бойынша негізгі тұжырымдамалар, педагогикалық әдіс- тәсілдер, қажетті дағдылар бойынша ізденіс, зерттеулер жүргізілді
- 2 - 3 кезең аралығында сабаққа дейінгі, кейінгі іс әрекеттердің өзара байланысы, оқушының оқуы туралы деректер жинауға, топтағы оқуға көбірек уақыт бөлінді
- Зерттеу сабағы оқушыларды оқыту әдістемесін жетілдіру/ бірге әзірлеу арқылы табысқа бірге жетудің жолдарын таңдау әрекеті
- Бекітемін:
- Мектеп директоры: Алимова А.Е
-
-
- Мемлекеттік тілде оқытатын Заречный орта мектебіндегі
- Оқыту мен оқудағы сабақты зерттеу әдісінің тиімділігі
- топтамалық жоспар
- 2014 – 2015 оқу жылы
-
- Тақырып: Топтық оқыту - сыни ойлауға үйрету құралы
- Мақсаты: Сабақты зерттеу әдісін тәжірибеде қолдану, зерттеу сабақтарын жүргізу арқылы әріптестерді сабақты зерттеу әдісінің мақсатымен, жүргізілу ретімен, нәтижесімен таныстыра отырып, оның тәжірибеге енгізілуін насихаттау арқылы мектеп дәстүріне айналдыру..
- Күтілетін нәтиже: Пән сабақтарында оқушыларға оқыту мен оқудың тиімді тәсілдерін қолдана отырып, әдіс-тәсілдер топтамасын жасақтау арқылы «барлық оқушыны» оқуға , сыни ойлауға тартудың жолдарын меңгеру және оқу сапасын арттыру..
- Негізгі идея: Әртүрлі ортада оқушылардың барлығын бірдей деңгейде және сыни ой айта алуға және өмір бойы білім алудың қажеттігін үйрету үшін не істей аламыз?
| | | | | | | | | | - 1.Зерттеу тобын құру үшін жарнамалау жұмысы
-
| | - Суйеубаева А.А
- І деңгей мұғалімдері.
| | - Сабақты зерттеу тобы құрылады,
- Мектеп басшысының бұйрығы шығады.
| | | | - 1.Интернеттен, МАН беттерінен Lesson Study үдерісін жүргізу қадамдарын зерделеу,
- Пит Дадлидің Lesson Study нұсқаулығын басшылыққа ала жұмыс регламенттерін белгілеу
- 2.Интернеттен, МАН беттерінен «Оқытудың жаңаша әдіс - тәсілдерімен СТО –ға үйрету» модулі идеясын жүзеге асыруға арналған стратегиялары топтамасының құрастырмасын жасау.
| | - Шығармашы-лық топ жетекшісі,.
| - Тиісті әрекеттер таңдалуына жоба жасалады
-
| - 1.Зерттеу тобы құрылады
- 2.Сабаққа зерттеу жүргізу ережелер жүйесін жасалады.
- 3.Зерттеудегі тақырыптың түйінді идеясын шешу жолдары айқындалады.
- Жауаптылар
| - Зерттеу тобы мүшелері:
- Таныстырылым,
- Жоспар,
- Жұмыс кестесі
-
-
| | - Шешімге келу үшін
- Дөңгелек стол басында ресми кездесу
| - 1. Сабаққа зерттеу жүргізу ережелер жүйесіне таныстырылым жасау.
- 2.Зерттеудің түйінді идеясына тақырыпты таңдау
| | - Зерттеу сабағы, зерттеу тобы мүшелері.
| - Зерттеу тобы тізімі;
- Ережелер жүйесі;
- Басты тақырып
- Түйінді идея
| - 1.Сабақты зерттеу қадамдары айқындалады.
- Тақырып таңдалады
-
| | | - Коучинг.
- Тақырыбы:
- Зерттеу сабағы -мұғалімдердің білімін қалыптастыру және оқыту мен оқуды жетілдіру тәсілі.»
| - Зерттеу сабағы зерттеу әдісі мазмұны, жұмыс жүйесі біздің мектептегі«Зерттеу сабағы » зерттеу әдісі жұмыс циклограммасы-мен таныса отырып шешім қабылдау.
-
| | | | - Шығармашы-лық топ
- «Зерттеу сабағындағы» зерттеу әдісін тереңінен меңгереді, тәжірибеге енгізу қадамдарын нақты үйренеді.
| - Коучинг жоспары,
- Рефлек-сия,
- Фото,
- видео
| | - Коучинг сабағы Тақырыбы:
- «Топтық оқыту арқылы сыни ойлауға үйрету»
| - Сабақ өткізуде жаңа әдіс-тәсілдерді, соның ішінде сын тұрғысынан ойлау әдістерін тиімді пайдалана білу арқылы тиімді әдіс - тәсілдер таңдалады.
| | - Шығармашы-лық топ көмекшісі
- І- деңгей
| | - Ынтымақтастықта оқыту дағдылары қалыптасады.
- Сын тұрғысына ойлауға үйрететін
- «Топтық тергеу», «Кемпірқосақ»,
- «Акваруим»
- «Екі өтірік, бір шындық»,
- «Иә, неге?Жоқ, неге»
- «Гармошка» т.б
| - Коучинг жоспары,
- Рефлексия,
- Фото,
- видео
| | | - 1.Ата-аналардан деңгейлеп оқыту бойынша келісім алу.
- 2.Сынып жетекші пікірімен танысу.
- 3.Үш «зерттелетін оқушыны» анықтау.
| | - Lesson Study тобы мүшелері
| | - Сауалнама нәтижелерімен сынып жетекші пікірін ескере отырып үш «зерттелетін оқушыны» анықтайды.
| | | - І-Зерттеу сабағын
- жоспарлау және жүргізу.
-
| - Топтық жұмыс арқылы СТО үйрету тәсілдері арқылы «зерттелетін үш оқушыны» бақылау
| | - Зерттеу тобы мүшелері:
- Жауапты
-
| - Кәсіби әңгіме, бірлесе жоспар жасақтау
| - Топтық жұмыс арқылы СТО үйрету тәсілдерін таңдайды, жоспар құрады
-
| - Жоспар құрылады, ресурстар таңдалады
| | - І.1. -Зерттеу сабағын талқылау және келесі зерттеу сабағын жоспарлау.
| - 1.Жоспарлау үдерісінде жасалған алдын ала болжамдарды салыстыра отырып, «зерттелетін оқушылардың» оқуын бақылау арқылы және болған нәтижемен әрекетті салыстыру.
- 2. Сыныптың ынтымақтастықта оқуын бақылау арқылы бағалау.
- 3. Зерттеу сабағындағы тиімді және тиімсіз әрекеттерді талқылау.
- 4.Келесі зерттеу сабағының мақсаты мен әдістерін белгілеу.
| | | - Кәсіби әңгіме, бірлесе жоспар жасау.
| - 1.Келесі зерттеу сабағының мақсатын, жүргізілетін әдіс-тәсілдерді таңдау.
- 2. Келесі 2- зерттеу сабағының жоспарын құру
| - Бейне материалдар, фотосуреттер, бақылау парақтары.
- Мұғалім кері байланысы
- АВС оқушыдан сұхбат
-
| | - ІІ-Зерттеу сабағын жүргізу.
-
| - 1.Жоспарлау үдерісінде жасалған алдын- ала болжамдарды салыстыра отырып, «зерттелетін оқушылардың» оқуын 2-рет бақылау
- 2.Жоспарлау үдерісінде жасалған алдын ала болжамдарды салыстыра отырып, «зерттелетін оқушылардың» оқуын қадағалау және болған айырмашылықтарының себебін белгілеу.
-
-
| | | - Қайтадан сабақ жоспарын жоспарлау ,
- кері байланыс
| - Оқушылар топтағы ынтымақтастықта барлығы бірге оқиды
- Күрделі сұрақтар негізінде «А» оқушы сыни ой айтады
- «В» оқушы алған білімін өмірмен байланыстыра қолдана алатындарын байқатады,
- С» оқушы қойылған сұрақтарға кітап көмегімен жауаптарын алдын - ала дайындай отырып барлық оқушы алдында оқи отырып түсінгені мен білгенін айтып береді.
| - Бейне материалдар, фотосуреттер, бақылау парақтары.
- Мұғалім кері байланысы
- АВС оқушыдан сұхбат
-
| | - ІІ. 2-Зерттеу сабағын талқылау және келесі сабақты жоспарлау.
| - 1. Сыныптың ынтымақтастықта оқуын бағалау.
- 2. Зерттеу сабағындағы тиімді және тиімсіз әрекеттерді талқылау.
- 3.Келесі зерттеу сабағының мақсаты мен әдістерін белгілеу..
| | | - Кәсіби әңгіме, бірлесе жоспар жасақтау.
| - 1.Өте тиімді деп танылған әдіс тартуға таңдалады,тағы да жаңа әдіс қосылады
- 2. Келесі 3- зерттеу сабағының жоспарын құру
-
| - Бейне материалдар, фотосуреттер, бақылау парақтары.
| | - ІІІ- Зерттеу сабағын жүргізу.
-
| - 1.Жоспарлау үдерісінде жасалған алдын- ала болжамдарды салыстыра отырып, «зерттелетін оқушылардың» оқуын 3-рет бақылау, ойды түйіндеу
- 2.Жоспарлау үдерісінде жасалған алдын ала болжамдарды салыстыра отырып, «зерттелетін оқушылардың» оқуын қадағалау және болған айырмашылықтарының себебін белгілеу.
-
| | | - Қайтадан сабақ жоспарын жоспарлау ,
- кері байланыс
| - «Зерттелетін оқушылар»«А» оқушы өзінің сыни көзқарасы мен болжамын жеке өз атынан батыл ұсына алады.
- «В »оқушы көшбасшылыққа биімділігін анық байқатады «А» оқушысына сұрақтар қою арқылы өз үлесін қоса алатын болады .
- «С» оқушы сурет салу арқылы өз ойын дәлелдеп суреттей алды.
| - Сұхбат, кері байланыс
- бақылау парақтары.
| | - ІІІ.3- Зерттеу сабағын талқылау және оқыту тәсілі мен көпшілікке таратылатын өзгерістерді айқындау.
| - 1.Жоспарлау үдерісінде жасалған алдын - ала болжамдарды бағамдау, «зерттелген оқушылардың» оқуындағы өзгерістердің болғанының деректерін жүйелеу, жүрмеген өзгерістер себебін белгілеу.
-
- 2.Сыныптың топтағы ынтымақтастықтығын бағалау.
- 3.Зерттеу сабағының барысы мен оқыту үдерісін талқылау.
- 4.Зерттеу сабағының топтама қорытындысын шығару.
| | | - Сұхбат,
- Хаттама
- Кері байланыс
| - Қорытындылау. Тарату жұмыстарын жоспарлау.
-
-
-
| - Бейне материалдар, фото-суреттер,
- «тірі қабырға» деректерін жүйелеу
| | - Тарату.
- Шебер-сынып.
- Тақырыбы:
- Топтық оқытудағы СТО үйрету әдістерінің тиімділі» үшін сабақты зерттеу әдісі
| - 1.Мектеп мұғалімдерін зерттеу сабағы топтамасының қорытындысымен таныстыру.
- 2.Осы жұмысқа белсене араласқан мұғалімдерді мадақтау
- 3. « Білім шыңы» КҚ мүшелері арасында тиімді тәсілдерді тарату әдістемелік қосымша жасау
| | - Шығармашылық топ жетекшісі.
- Саржан Н.М
-
| | - 1.Мұғалімдер Зерттеу сабағы топтамасының қорытындысымен танысады.
- 2. « Білім шыңы» КҚ мүшелеріне топтағы оқыту арқылы СТО үйретудегі тиімді,- деп танылған тәсілдері таратылады.
- 3.Әдістемелік қосымша жасалады.
| - Шебер-сынып жоспары,
- Зерттеу сабағының рефлексивті есебі.
| - Іс-әрекеттегі зерттеу жүргізудің жоспары
- /9 сынып/ 2014-2015 оқу жылы
- Мақсаты: 9 сынып оқушыларының тарих сабағында танымдық белсенділігін жаңа әдіс-тәсілдер арқылы арттыра отырып, білім сапасын көтеру.
- Өзектілігі: 9 сыныпта сабақ беретін мұғалімдердің сабаққа деген көзқарасын топтық жұмыс арқылы өзгерту; 9 сыныптарда оқушының іс-әрекетін дұрыс ұйымдастыру және жауапкершіліктерін нығайту арқылы білім сапасын көтеру; 9 сыныптарда сабақ беретін пән мұғалімдеріне әдістемелік көмек көрсету.
- Күтілетін нәтиже:
- Топтық оқытуды меңгере отырып, жаңа форматтағы сабақ жоспарларын құра біледі;
- Оқушылардың сабаққа қызығушылығы артады;
- Білім сапасы артады;
- Сыныпта ынтымақтастық жағдай қалыптасады;
- Оқушының жауапкершілігі артады;
- Оқыту үрдісіндегі олқылықтар байқалады;
- Мұғалімдер курс мазмұнымен, жаңа терминдермен танысады.
- Сауалнама. (ОҚУШЫҒА)
- Оқуды қалай жақсартуға болады?
- «Нашар оқитын оқушы» - деген болады ма?
- «Нашар оқитын оқушы» болмау үшін мұғалім не істеу керек?
- Сабақта мұғалім қалай оқытса «нашар оқитын оқушы» болмайды деп ойлайсыз?
- «Нашар оқитын оқушы» оқуын жақсарту үшін қандай ақыл берере едіңіз?
- “Сіздің жауапкершілігіңіздің деңгейі” (МҰҒАЛІМГЕ)
- ( “Ия” немесе “жоқ” деп жауап бересіз) 1. Сіз қызметтік кездесулерге уақтылы келесіз бе? 2. Сізге сенуге бола ма? 3. Сізде үнемі кездейсоқ жағдайларда қажетті болатын қаржы бола ма? 4. Достарыңыз заңсыз іспен айналысып жатқанын білсеңіз, ол туралы милицияға хабар бересіз бе? 5. Табиғат аясында демалып, соңынан қалған қоқысты жинайсыз ба? 6. Сіз жүйелі түрде дене шынықтыру жаттығуларын жасайсыз ба? 7. Сіздің денсаулығыңызға кері әсер беретін тағамдарды қолданбауға әрекет жасайсыз ба? 8. Сіздің ойыңызша, жұмысыңыз, қызметіңіз бірінші кезекте тұру керек пе? 9. Сайлауға үнемі қатысасыз ба? 10. Алынған хаттарға 2-3 күн барысында жауап бересіз бе? 11.Не істесеңде, оны жақсы істеу керек деген пікірмен келісесіз бе? 12.Мазаңыз болмай, өзіңізді нашар сезінсеңіз қызметтік кездесуге келесіз бе? 13.Сізде милицияға байланысты келеңсіз жағдайлар болған ба? 14.Сізді өзін-өзі басқару органдарына сайлаған ба? 15.Бала кезіңізде үй шаруашылығында тұрақты көмектескесіз бе?
| - Ашық сабақты жүргізуге жауапты
| - Ашық сабақты жүргізу күні
| - Сабақты ң жоспарын талкылау күні
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | - Зерттеу сабақтарын жүргізу кестесі
| | | | | | - Нурпейсова А.Б- бастауыш мұғалімі
- Математика
- Тақырып:
-
- 21.02.2015
| - Шорманова Ә - бастауыш мұғалімі
- Ана тілі
- Тақырып:
-
- 25.02.2015
| | | | | | | - Қасенова А.Д - Орыс тілі
- Тақырып:
-
- 10.02.2015
| - Нурпейсова А.Б
- Математика
- Тақырып:
-
- 16.02.2015
| - Шорманова Ә
- Ана тілі
- Тақырып:
-
- 22.02.2015
| | | | | | | | - Қасенова А.Д - Орыс тілі
- Тақырып:
-
- 16.02.2015
| - Нурпейсова А.Б
- Математика
- Тақырып:
-
- 22.02.2015
| - Шорманова Ә
- Ана тілі
- Тақырып:
-
- 30.02.2015
| | - Бекітемін
- Мектеп директоры: Алимова А.Е
-
- Оқушының аты-жөні ______________________________________________
-
| | | | -
- Сабақ Сізге ұнады ма? Өз пікіріңізді дәлелдеңіз.
- Бүгінгі үйренгеніңіз Сіз үшін болашақта қажет болады деп ойлайсызба? Неліктен?
- Осы тақырып (мәселе) бойынша тағы да не білгіңіз келеді?
- Бұл тақырыпты ашуда Сіздің үлесіңіз қандай болды деп есептейсіз?
- Сабақта қандай әрекеттер атқардыңыз?
- Топ жұмысы қандай деңгейде өтті деп ойлайсыз? Неліктен?
- Өз жұмысыңызға қанағаттанасыз ба?
| | - Оқушыдан интервью алу парағы (шығу парағы)
-
- Бақылаудағы оқушыларға қоюға ұсынылған сұрақтар
- Саған сабақта бәрінен де не ұнады?
- Сен нені үйрендің?
- Бұрын істей алмағандарыңнан қазір нені істей аласың?
- Нені жақсырақ істей аласың?
- Қаншалықты жақсы? т.б.
- Оқытудың қай бөлігі сен үшін барынша тиімді болды?
- Егер дәл осы сабақ қайта өткізілетін болса,сен нені өзгертер едің?
- Неліктен өзгертер едің?
- «Транскрипт әдісі»
- Әдіс мақсаты: Сабақ кезіндегі барлық айтылған сөздерді жазу.
- Транскрипт - сабақтың ең негізгі мазмұнды айғағы.Топта 5 мұғалім жұмыс жасайды: A (Мұғалім 1) сабақ барысындағы бүкіл айтылымды жазушы; B (Мұғалім 2) C (Мұғалім 3) D (Мұғалім 4) – әрбір 10 минут сайын ауысып отыратын транскрипт парағын толтырушылар; Мүмкіндігінше сөйлеген әрбір оқушының есімін жазу керек. Болмаса, оқушы 1, оқушы 2 деп белгіленеді.
- E (Мұғалім 5) – сабақтың дәл мазмұнын жазу үшін видеоға түсіруші. Сабақтың транскрипт парағы Тақырыбы: Мұғалімі: Транскрипт жазушы: беті:
- Төрт баған сызыққа төмендегілер жазылады. Күні: ____________ Транскрипт жазушының есімі: __________ беті
-
| | - Тапсырмаларды орындауға критерийлер
| - Зерттелуші оқушының іс-әрекеті
| - Зерттеуші мұғалімнің пікірі
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | - Зерттеу парағы Сынып _________ пәні____________Сабақ беретін мұғалім_____________________ Сабақтың тақырыбы:__________________________________________________________ Зерттейтін оқушының аты-жөні: ___________________________ деңгейі______________ Зерттеуші мұғалім:_______________________________________________________
- Зерттеуші мұғалімнің ұсынысы, ескертпелері, қорытындысы_____________________
| | | | | | | | - Оқытудан нақты күтілетін нәтиже:
| | | | | | | | - Олардағы нәтиже мен табыс үшін жүргізілетін кезеңдер
| - Бақылаудағы А оқушыға арналған табыс критерийлері
| | - Бақылаудағы В оқушыға арналған табыс критерийлері
| | - Бақылаудағы С оқушыға арналған табыс критерийлері
| | | | | | | | | | | | - Мысал келтіреді, түсіну үшін не істеуі керек екенін біледі,берілген тапсырманы анықтай алады, жаңа сұрақ қояды?
| | - Берілген сұрақтарға негізгінен жауаптары оқығаны бойынша дайын;
| | - Берілген тапсырмамен жұмыс жасай алды;
| | | - 1- Кезең: жаңа білімдегі
- мағынаны ашу
| - Проблемены айқын-дайды,оның шешу жолдарын қарастырады.Шешім қабылдайды, дәлел, өзінің болжамын айта алады.Топта көшбасшылық танытады.
| | - Өз бетімен тірек-сызбалармен, кестелермен, суреттермен жұмыс жасай алады;
| | - Жеңіл сұрақтарға жауап беріп, қатесін тауып, өз бетімен жұмыс жасауға ынталанды.
| | | - 2- Кезең: Талдау – қолдану
| - Жоғары деңгейлі сұрақ қояды. Толық жауап береді, өз бетімен талдап өз ойын қосады.
| | - Қосымша алынған материалдарды тақырыппен байланыстырып, өз бетімен талдай алады
| | -
- Өткен материал бойынша жай сұрақтардың жауабын тез бере алады.
| | | | - Теориялық білімді практикада өз жобасын қоса айтып қорғай алады.
| | - Теориялық білімді практикада қолдана алады.
| | - бекіту сұрақтарына жауап береді
| | | | | | | | | | | - Мемлекеттік тілде оқытатын Заречный орта мектебі Зерттеу сабақ цикліндегі сабақ реті №
- Пән аты_____ сынып _______ Сабақты зерттеу әдісінде сабақ беруге келіскен мұғалімнің аты - жөні ____________________
- Зерттеу сабақ жоспарының тақырыбы:
- Зерттеуге ге тиімді деп ұсынылған әдіс - тәсілдер түрі:
-
- Сабақты зерттеу үшін жасалған бақылау парағы
| | | - Оқушылар үшін оқыту нәтижелері (A)
| - Оқушылар үшін оқыту нәтижелері (B)
| - Оқушылар үшін оқыту нәтижелері (C)
| | | | | | | | | | | | | - Мемлекеттік тілде оқытатын Заречный орта мектебі Зерттеу сабақ цикліндегі сабақ реті №
- Пән аты__________ сынып _______________ Сабақты зерттеу әдісінде сабақ беруге келіскен мұғалімнің аты - жөні ______
- Зерттелетін сабақ жоспарының тақырыбы:
-
- Зерттелетін сабақ мақсаты:
- Зерттелетін сабаққа тиімді деп ұсынылған оқытудағы/оқудағы жаңа тәсілдер түрі:
- Зерттелетін сабақтан нақты күтілетін нәтиже:
- Жаңа тақырыпты меңгеруі кезінде
- Бақылаудағы С оқушы .....................
- Осы оқушыға арналған табыс критерийлері
- Жаңа тақырыпты меңгеруі кезіндегі топтық жұмыста
- Бақылаудағы А оқушы......................
- Осы оқушыға арналған табыс критерийлері
- Жаңа тақырыпты меңгеруі кезінде
- Осы оқушыға арналған табыс критерийлері
- Бақылаудағы В оқушы .....................
- Зерттеу сабағының оқу мақсаты:
-
| | | - Ағымдағы жетістіктер мен табыс критерийлері
- Олардан сабақтың соңында белгілі бір аспекті бойынша қандай нәтиже күтетініңізді сипаттаңыз
| - Бақылаушы «А, В,С» оқушы
- Осы оқушыға арналған табыс критерийлері
| | | - А оқушы(лар) қалай жауап береді деп күтесіз
| - Жауап беру кезінде ол(ар) қалай бақыланды
| - Кезең ...
- (шамамен жұмсалған уақыт)
| | | - Кезең ...
- (шамамен жұмсалған уақыт)
| | | - Кезең ...
- (шамамен жұмсалған уақыт)
| | | - Кезең ...
- (шамамен жұмсалған уақыт)
| | | - Оқушылар нені істей алды? (Олар қандай нәтижелерге жетті және оның қандай дәлелдері бар?)
| | | | | | - Пәні:___________________________ Сабақтың тақырыбы:_______________________________ Мұғалімі:_________
- Бақылаушы мұғалім:____________________________________________ Бақылаудағы оқушы:___________________
| | | - Сабақтың тиімді болған тұстары
| | | | | | - Сабақты зерттеуден кейінгі талқылау
- формасының үлгісі
ТАЛҚЫЛАУ КЕЗЕҢІ (ҮЛГІ) | | | - Ойларыңызды стикерлерге жазып алыңыз
| | - Стикерлерді постерге жабыстырып қойыңыз, жоғарыда берілген формат бойынша (жағымды тұстары және нені жақсарту керек – мұғалімге байланысты, содан соң – оқушыға байланысты)
| | - Стикерлерді тақырыптар бойынша топтаңыз
| | - Әр түрлі топтарға берілген тақырыпты талқылаңыз.
| | - Постердегі сөйлемдер сабаққа байланысты әр түрлі пікірлерді көрсетеді
| | - Сабақтың жағымсыз тұстарын қалай жақсартуға болатынын талқылаңыз
| | - Постерде сол туралы көмекші жазып отырады.
| | - Зерттеуші топ өзінің түйінін бекітеді
| - 3-кесте. Талқылау барысында жазба жүргізуге арналған кесте
- Сабақ қорытындысы бойынша талқылауларды жазу
- Бақылаудағы А,B, C оқушылардан
- Оқушының әрқайсысы қандай прогреске қол жеткізді?
- Ол жеткілікті болды ма?
- Олардың сыныптарындағы басқа оқушылар қандай нәтиже көрсетеді?
- Енгізіліп жатқан әдіс қалай көмектесті немесе кедергі келтірді (екеуі де болуы ықтимал)?
- Қандай тосын оқиғалар болды?
- Әр оқушының нәтижесін жақсарту үшін келесі жолы әдістеменің қандай аспекті(лері) түзетілуі керек?
-
- Келесі жолы біз не істеуге тырысуымыз керек?
- Өз ойларыңызбен бөлісу кезінде жаңадан қаншама нәрсе білетініңіз таң қалдырады, сондықтан күрделі жағдайларда мен бұл мәселені неліктен дәл осылай шешу керектігімізді дәйектеуіміз қажет. Соның нәтижесінде біліміміз нығайып, өз бетімізше істей алмаған нәрсені түсінуімізге мүмкіндік туады.
- Адамдардың реакциясын көру маңызды: егер бір нәрсе қолдан келмесе де, ол «қаралы оқиға» деп қабылданбайды, себебі адамдар оны бірлесіп жоспарлады.
- Есікті жауып алып, өз сабағын беретін мұғалімдер кенеттен: «Тұра тұрыңдар, бұл мен үшін, сондай-ақ сабақтағы балалар үшін пайдалы ғой. Мен істеп отырған нәрсе менің сыныбымның ғана емес, бүкіл мектептің нәтижесін көрсетпей ме?!» – деп ойлануы мені расында да таңғалдырды, әрі қуантты.
- «Адамдардың реакциясын көру маңызды: егер бір нәрсе қолдан келмесе де, ол «қаралы оқиға» деп қабылданбайды, себебі адамдар оны бірлесіп жоспарлады
САБАҚТЫ ТАЛҚЫЛАУ ҚАЛАЙ ӨТЕДІ? - Талқылаудың мақсаты:
- Мұғалімнің сабағына немесе іс әрекеттеріне баға қоймау.
- Бірлескен мақсат қалай шешілді
- Несімен тиімді болды
- АВС оқушыларының қайсысына қалай әсер етті
- Керекті құралдар:
- Стикерлер (шамамен 5×7мм, 10 парақ әр қатысушыға)
- Постерлер (шамамен 80 см×100 см)
- Маркерлер (түрлі түсті)
- Видео, аудео,фотоаппараттар
АШЫҚ САБАҚТАҒЫ КӨЗҚАРАСТАР (ҮЛГІ) - (сабақтың басы)
- Сабаққа қатынасқандарды тексеру
- Оқушылар партада түзу отыра алады ма тексеру немесе ескерту
- Оқушылар сабаққа толық көңіл бөле алатынына сенімді болғаннан кейін ған бастау
- (негізгі бөлім. Ашық сабақтан үлгі)
- Мұғалім материалды ұғынықты етіп түсіндіре алады
- Мұғалім оқушылардың ықыласын аудара алады
- Мұғалім оқушыларды өз ойын білдіруге ынталандыра алады
- Мұғалім оқушыларды терең ойлауға мәжбүрлей алады
- Мұғалім топтық жұмысты дұрыс қолдана алады
- Мұғалім АҚТ құралдарын дұрыс қолдана алады
- Мұғалімнің сабаққа дайындаған жұмыс парақтары, басқа да материалдары тиімді
- Сабақтағы психологиялық ахуалдың ескерілуі
- Сабақтың оқушы үшін екендігіне назар аударылуы
- Сабақтың мақсатының анықталуы
- Оқушылар партада, топта отырғызылудағы «барлығының да » оқуына мүмкіндіктің қарастырылуы
- Оқушылардың сабаққа толық «бұрылуы»
- Зерттеу сабақтарындағы көзқарастар (үлгі)
- (негізгі бөлім)
- Сабақтағы бүгінгі өткен материалды ұғынықты етіп жеткізудегі мына ……………..«көпіршенің » мәні зор болды. (мысалы, Оқулық беті, сурет)
- Сабақта оқушылардың ықыласын аударуда пайдаланған мына күрделі сұрақтың мәні ………………. болды
- Мұғалім оқушыларды өз ойын білдіруге ынталандыру үшін жасалған формативтік баға …………..
- Оқыту үшін жасалған ………………………….. стратегиясы оқушыларды………….. ( мысалы, терең ойлауға) мәжбүрлей алды
- Сабақтағы топтық жұмыста …………………… мәні ……….
- Сабақтағы АҚТ құралдарын қолдануда …………………………
- Сабаққа дайындаған жұмыс парақтары, басқа да материалдардың тиімді
- Көзқарастар ( зерттеу сабағындағы үлгі)
- Оқушылар қалай жазба жүргізеді
- Оқушылар сабақ материалын қаншалықты түсінеді
- Оқушылар өз ойларын нақты жеткізіп бере алады
- Оқушылар бір бірін тыңдай алады
- Мұғалім сұрақтарға, репликаларға және оқушылардың тәртібіне сәйкес жауап бере алады
- (қорытынды)
- Қорытынды сабақтың мақсатына сәйкестендіріледі
- Көзқарастар ( зерттеу сабағындағы үлгі)
- Сабақ қорытындысы бойынша талқылауларды жазу
- Бақылаудағы «А» оқушы
- Оқушының әрқайсысы
- қандай прогреске қол жеткізді?
| | - Оқыту барысында дың 7 модульдің
- қайсысы тиімді болды ?
-
| -
- Қандай тосын оқиғалар
- болды?
| - Әр оқушының нәтижесін жақсарту үшін келесі жолы әдістеменің қандай аспекті(лері) түзетілуі керек?
| - Олардың
- сыныптарындағы басқа оқушылар қандай нәтиже көрсетеді?
| | | | | | | - Оқушының әрқайсысы
- қандай прогреске қол жеткізді?
| - Енгізіліп жатқан әдіс
- қалай көмектесті немесе кедергі келтірді
| - Оқыту барысында дың 7 модульдің
- қайсысы тиімді болды ?
-
| -
- Қандай тосын оқиғалар
- болды?
| - Әр оқушының нәтижесін жақсарту үшін келесі жолы әдістеменің қандай аспекті(лері) түзетілуі керек?
| - Олардың
- сыныптарындағы басқа оқушылар қандай нәтиже көрсетеді?
| | | | | | | - Оқушының әрқайсысы
- қандай прогреске қол жеткізді?
| - Енгізіліп жатқан әдіс
- қалай көмектесті немесе кедергі келтірді
| - Оқыту барысында дың 7 модульдің
- қайсысы тиімді болды ?
-
| -
- Қандай тосын оқиғалар
- болды?
| - Әр оқушының нәтижесін жақсарту үшін келесі жолы әдістеменің қандай аспекті(лері) түзетілуі керек?
| - Олардың
- сыныптарындағы басқа оқушылар қандай нәтиже көрсетеді?
| | | | | | | - Іс-тәжірибе барсында оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді қолдану негізінде білім алушыларда мынадай өзгерістер мен нәтижелер болатынына көз жеткізілді:
- Бала алдына мақсат қоюды үйренді;
- Әр нәрсеге өз көзқарасын қалыптастырды;
- Бұрынғы білетіндерін салыстырды;
- Бірігіп жұмыс жасауды, бір-бірімен тіл табысуды үйренді;
- Қорытынды жасай алды.
- Сыни көзқарастары қалыптасты
- Белсенді оқушының саны артты
- Lеsson Study өткізуші мұғалімдерге мынандай ұсыныстар берілді:
- Өз бетімен жұмыс белгілі бір мақсатқа бағытталған, оқушы орындай алатындай етіп таңдалуы тиіс;
- Өз бетімен жұмыс оқушының бар ынтасын салып жұмыс істейтіндей, қызықты етіп дайындалуы керек;
- Алғашқыда қарапайым тапсырмалар алынуы керек;
- Деңгейлік тапсырмалар көбірек қолданылуы керек;
- Сыныптағы барлық оқушыға назар аударылуы керек;
- «4» пен «5» көбею үшін зерттеушілік әңгіме көбірек болу керек, ол үшін «күрделі сұрақтар» қызықты әрі сол сабаққа байланысты оқулықтан тыс алынуы керек;
- Бағалау тәсілдерін нақты, кеңірек қолдану қажет;
-
-
- «Әдетте мұғалімдердің қолдары мүлдем босамайтындықтан, олар өздері енгізетін нәрселердің нәтижесін басқалардың қолданатынын көргісі келеді, сондықтан бұл жағдайда қысқа ғана мәтіндер мен бейнематериалдар көп көмек бере алады».
- «…Есікті жауап алып, өз сабағын бере беретін мұғалімдер кенеттен: «Тұра тұрыңдар, бұл мен үшін, сондай-ақ сабақтағы балалар үшін пайдалы ғой. Мен істеп отырған нәрсе менің сыныбымның ғана емес, бүкіл мектептің нәтижесін көрсетпей ме!?» деп ойлануы мені расында да таң қалдырды әрі қуантты».
- «Егер сіз өз ұжымыңызда осыларды
- байқасаңыз Lesson study жүрді»- деп есептеңіз
Достарыңызбен бөлісу: |
|
|