- Класы: 6 А
- Пәні: Әдебиет
- Сабақтың тақырыбы: Түбінде адам болатын бала
- Сабақтың мақсаты:
- Білімділік: Оқушыларды мәтіннің мазмұнымен таныстыра
- отырып мәтіндегі негізгі ойды, идеяны ұғындыру.
- Мәнерлеп оқу дағдыларын, қызығушылығын
- арттыру, ойларын, пікірлерін еркін айтуға,
- өз көзқарастарын дәлелдей білуге үйрету.
- Дамытушылық: Жазушы шығармалары арқылы әр оқушының
- өзіндік ой – қиялына ерік бере отырып, өзінше
- ой түюге баулу, мәтінмен жұмыс істеу, көркем
- шығармаға әдеби талдау дағдыларын дамыту,
- ғылыми жұмысқа бейімдеу, ізденуге талпындыру,
- шығармашылық қабілеттерін дамыту.
- Тәрбиелік: Қожа бейнесі арқылы, оқушыларды адамгершілікке,
- мәдениеттілікке, әдебиетті сүюге, үлгі - өнеге алуға
- шақыру. Жағымсыз қасиеттерден аулақ болуға
- тәрбиелеу.
-
- Сабақтың түрі: Шығармашылық сабақ
- Сабақтың типі: Бекіту сабағы
- Сабақтың әдісі: Жүйелеу, талдау, қайталау
- Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, электрондық оқулық,
- Б.Соқпақбаевтың “Менің атым Қожа” кітабы,
- Еркін Рахышевтің “Менің де атым Қожа” фильмінен
- үзінді, слайд арқылы кесте, тірек сызба, суреттер,
- веен диаграммасы.
- Сабақтың өтілу жоспары: 1. Мынау кім ?
- 2. Оқиғалар тізбегі
- 3. Үнсіз бейнеле
- 4. Теріп алу стратегиясы
- 5. Ой тастау
- 6. Өз – өзіңе есеп бер!
- Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
- а) Оқушыларды түгендеу;
- ә) Оқушы мен сыныптың сабаққа дайындығын бақылау;
- б) Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау,
- ойларын бір ортаға топтау мақсатында ой тастау;
- Біреуді біреуге атыстырып, от тастап жүретін қу, сабақ үстінде сыбырлап – сыпсыңдағыш кім?
- Мен оқулық емес, қант аламын. Сіздің не шаруаңыз бар, қоя беріңіз.
- Біз екеуміз таныс шығармыз деймін?
- Мүмкін орныңа барып айтатын шығарсың ?
- Мен сенің әкеңе қарыздыгер адаммын. Менің мойнымда оның тиыны емес, теңге емес, бақандай бір қарасы жүр.
- Келесі сабаққа қайыссың бақа ұстап әкелесіңдер ?
- (Ойынның шарты: шатасқан оқиғаларды рет – ретімен қою)
- Оған байқатпай, жерден жұдырықтай тас жіберіп қалмақшымын.
- 1.“Төбемнен шатыр етіп жай түскендей болды. Не істерімді білмеген қалпымда орнымнан сүйретіліп түрегеле бердім. Маңдайымнан бұрқ етіп суық терім шығып кетті.Ох, шіркін - ай!”
- 2. “Есікті аша бергенімде, тынысым мүлде бітіп, жүрегімнің соғуы тоқтап қалғандай болды. Сол кездегі келбетім көлденең көзге тірі аруақ тәрізді қыбырлаған бірдеңеге ұқсар деймін”.
- 3. “Маңдайымнан буым бұрқырап, есік алдына шықтым.Сәйбек көрінбейді. Омырауымды ағытып, желпініп, ойланып тұрмын. Не деп шешер екен? Мектептен шынымен – ақ шығара ма ?”
“Теріп алу” стратегиясы - алғыр, пысық,
- өтірікші,
- ақылды,
- сотқар, тентек,
- мейірімді,қу, зымиян,
- шыдамсыз, тиянақсыз
- әділетті,
- ақын,
- әзілқой,
- арамза,
- тапқыр,
- қателіктерін түсіне біледі,
- жағымсыз
- алғыр, пысық, ақылды, сотқар, тентек, мейірімді, әділетті, ақын, әзілқой, тапқыр, қателіктерін түсіне біледі.
- өтірікші, қу, зымиян, шыдамсыз, тиянақсыз, арамза, жағымпаз
- Жағымсыз іс- әрекеттерін жөндеуге талаптанады
- Қалай ойлайсыздар, әдепті жолға түсуіне не себепкер? Анасын аяуы ма, Сәйбек қарт, Оспановтар айтқан естеліктер ме, Майқанованың педкеңестен шығып бара жатып айтқан сөзі ме ?
- Абдолла Қарсақбаевтың
- “Менің атым Қожа” фильмі мен
- Еркін Рахышевтің
- “Менің де атым Қожа” фильмін салыстырып, ұқсастықтарын тауып жазып келу.
- “Менің қиялымдағы Қожа...” қандай болу керек? эссе жазып келу
- Сабақты өткізген мұғалім: Шамшиева Айнаш Төлегенқызы
- Өтілген орны: мультимедиа кабинеті
- Күні: 30.01.2013 жыл
- Пәні: Әдебиет
- Класы: 6 А
-
Достарыңызбен бөлісу: |