|
Сабақтың тақырыбы: «Тасбақаның шөбі»
|
Дата | 31.01.2020 | өлшемі | 1,18 Mb. | | #27888 | түрі | Сабақ |
| Навигация по данной странице:
- ІІ санатты бастауыш сынып мұғалімі
- 2. Ой-өрістерін дамыта отырып, ырымдарды салыстырады, зерттейді, қолданады, бағалауға машықтанады;
- Сабақта қолданылатын әдістер: «Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту» жобасының әдістері, іздендіру, шығармашылық, сұрақ-жауап, көрнекілік.
- Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: тасбақа, ақын суреті, ақынның өмірі бойынша слайдтар, компьютер. жан-жануарларға байланысты ырымдар, тірек сызбалар
- І. «Қызығушылықты ояту» сатысы
- Мектептен білімді боп қайтамыз.
- Сағи Жиенбаевтың «Ұшып келем» өлеңін жатқа және туған жер,туған өлке туралы мақал-мәтел жазып келуге берілді.
- Оның «Қарлығаш», «Сыйлық», «Менің көршім»т.б. өлеңдер
- Мақал –мәтелдер
- 1 оқушы шығып оқу
- Әбіш Кекілбай 1939 жылы 6 желтоқсан күні Маңғыстау облысының Маңғыстау ауданында
- Елбасымыз өз қолымен «Еңбек ері» жұлдызын кеудесіне тақты.
- Қазақстанның еңбек ері,Отан ордені,Назарбаев орденімен марапатталған.
- Балалар біз 2-сыныпта- «Күйші»;
- Берілген кестемен жұмыс жүргізу
- 4-топ: басқа жан-жануарлар, аңдар, құстар туралы ырымдарды әңгімелейді.
- «Ой толғаныс» сатысы
- 6. Бағалау
- - Не білдік
- - наным,сенім ұялайтын жыл болсын!
- «Арыстан мен тасбақа» мультфилімінің әнімен айтылады.
- Гимназия сыныптары бар жалпы білім беретін
- №5 орта мектеп
-
- Пәні: ана тілі
-
-
- Сабақтың тақырыбы: «Тасбақаның шөбі»
- 4В- сынып
-
-
- Пән мұғалімі Құрмашева Әсел Тілекқабылқызы
- ІІ санатты бастауыш сынып мұғалімі
-
- Сабақтың тақырыбы: “Тасбақаның шөбі”
- Сабақтың мақсаты:
- Әңгіменің мазмұны мен негізгі ойын түсіну
- Күтілетін нәтиже:
- 1. Әңгіменің мазмұны мен негізгі ойын түсінеді;
- 2. Ой-өрістерін дамыта отырып, ырымдарды салыстырады, зерттейді, қолданады, бағалауға машықтанады;
- 3. Топта өз ойларын, пікірлерін айта білуге, халқымыздың ырым-тыйым сөздерінің мағынасын ұғынып өсуге тәрбиеленеді.
- Сабақтың түрі: ақпараттық-коммуникативтік
- Сабақта қолданылатын әдістер: «Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту» жобасының әдістері, іздендіру, шығармашылық, сұрақ-жауап, көрнекілік.
- Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: тасбақа, ақын суреті, ақынның өмірі бойынша слайдтар, компьютер. жан-жануарларға байланысты ырымдар, тірек сызбалар,
- Сабақтың барысы:
- І. «Қызығушылықты ояту» сатысы
- Топтарға бөлу.Жыл мезгілдеріне байланысты.
- 1.Ұйымдастыру кезеңі:
- • Психологиялық дайындық:
- Қайырлы күн деп айтамыз,
- Мектептен білімді боп қайтамыз.
- Отбасының гүліміз,
- Көңілді өтер күніміз.
- Сәтті болсын күніміз!
- 2. Үй тапсырмасы тексеріледі.
- Сағи Жиенбаевтың «Ұшып келем» өлеңін жатқа және туған жер,туған өлке туралы мақал-мәтел жазып келуге берілді.
-
- Сағи Жиенбаев-талантты ақын.
- Оның «Қарлығаш», «Сыйлық», «Менің көршім»т.б. өлеңдер
- жинағы жарық көрген.
- Осы өлеңді оқи отырып,
- ақынның самғап ұшқан
- арманымен таныстық1.Өлеңде кім туралы жазылған?
- 2.Ұшқыш көкте жүріп неге қызығады?
- 3.Туған жер туралы мақалдар айту оның мағынасын ашып айту.
- Мақал –мәтелдер
- Туған жердің түтіні де тәтті.
- Өз елінің иті де қадірлі.
- Туған жерің түсіңе кіреді.
- Туған жердің күні де ыстық,түні де ыстық.
- Отан оттан да ыстық.
-
- ІІ. «Мағынаны ажырату» сатысы
- Үш топ өздеріне берілген тапсырманы қорғайды.
- 1 оқушы шығып оқу
- 3.- Жұмбақ шешеді:
- Бауырын жазып шаба алмас,
- Озып бәйге ала алмас.
- Үстіне киген киімі
- Жыртылмас та жамалмас.
- Шешуі:
- 4.а) Жаңа сабақ тақырыбы, мақсаты таныстырылады
- Автор өмірінен мағлұмат
- Әбіш Кекілбай 1939 жылы 6 желтоқсан күні Маңғыстау облысының Маңғыстау ауданында
- дүниеге келді. Қазақтың белгілі жазушысы,
- қоғам қайраткері.
- Елбасымыз өз қолымен «Еңбек ері» жұлдызын кеудесіне тақты.
- Тұңғыш өлеңдер жинағы «Алтын шуақ» деп аталады. «Бір шөкім бұлт»,«Үркер»
- «Дала балладалары» т.б.роман, повестері бар.
- Әңгімелері «Ең бақытты күн», «Ақ қайың», «Ор теке», «Тасбақаның шөбі».
- Қазақстанның еңбек ері,Отан ордені,Назарбаев орденімен марапатталған.
- Маңғыстау облысының құрметті азаматы.Қазір Астанада тұрады екі ұлы,екі қызы бар.
- Балалар біз 2-сыныпта- «Күйші»;
- 3-сыныпта- «Ауыл таңы»таныссақ;
- 4-сыныпта- «Тасбақаның шөбі» әңгімесімен танысқалы отырмыз.
- Әңгіме мазмұнымен танысу
- Үнтаспадан тыңдау
- Абзац бойынша оқу түсінгендерін айту.
- Берілген кестемен жұмыс жүргізу
- Мағынаны тану. Үш топ өздеріне берілген тапсырманы қорғайды.
- 1-топ: тасбақа туралы толық ақпарат береді (көргендері, оқығандары, естігендері)
- 2-топ: «Шыбын жаны көзіне көрініп»деген сөз тіркесін басқа сөзбен алмастырып көреді, қақырай сөгіліпті, тұқшаңдаған, құмақтарда, көсіктің сабағы таныс емес сөздер мағынасын түсіндіреді
- 3-топ: тасбақаның жер астынан тістеп шыққан шөбі туралы ырым туралы оқулықтан тауып оқиды, әңгімелейді.
- Тасбақаның жазғытұрым жер астынан тістеп шыққан шөбін алған адамның қай қалауы да орындалады.
- 4-топ: басқа жан-жануарлар, аңдар, құстар туралы ырымдарды әңгімелейді.
-
- Әр топ мүшелері топта талқылап, дұрыс жауаптарын ұсынады.
- І топ Сұңқар
- ІІ топ Тұлпар
- ІІІ топ Достық
- ІҮ топ Барыс
- «Ой толғаныс» сатысы
- Бес жолды өлеңмен аяқтайды.
- 1. Тасбақа
- 2. Мықты, киелі
- 3. тарбаңдайды, жорғалайды, жүреді
- 4. тістеп шыққан шөбі бар
- 5. Жануар
- 6. Бағалау
- мәнерлеп оқи білуі, сұраққа дұрыс жауап беруі, сабақтан алған әсерін жеткізуі, бес жолды өлең құрастыруы.
- - Қандай әңгімемен таныстық?
- - Авторы кім?
- - Не білдік?
- Не ұнады? - әр топ бағаланады.
- Қорытынды балалар биылғы келген жыл қалай аталады? Жылан жылы
- Жылан жылы баршамызға
- \әр топ бір-бір сөзден оқи қояды\
- Ж - жақсылық
- Ы - ырыс
- Л - ләззат
- А - ақыл
- Н - наным,сенім ұялайтын жыл болсын!
- Үйге тапсырма:
- 1. Әңгімеден Қарабала мінген аттың жүрісі жөнінде айтылған жолдарды тауып, дәптерлеріңе жазып келіңдер және жаңа жылымыз жылан жылы туралы ырымдарды тауып келу тапсырылады.
- Қорытынды ән орындалады: «Арыстан мен тасбақа» мультфилімінің әнімен айтылады.
- Мен келемін атпенен
- Кезіктім тасбақаға.
- Шалқалап, шөп тістеп
- Аударылып қалған ба?
- Қазақта ырымдар бар
- Тілеуің орындалар.
- Көктемде алсаң сен
- Аузынан оның шөптерді
-
Достарыңызбен бөлісу: |
|
|