Ағылшын тілін тереңдетіп оқытатын техникалық гимназия. Ашық сабақтың тақырыбы: - Қазақ әдебиеті
- 8 «А» сынып
- С.Сейфуллин «Аққудың айырылуы»
- Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі: Базарбаев К.Б.
- Атырау 2015 ж.
23 қаңтар 2015 жыл. Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы” - Сабақтың эпиграфы:
- “Ол өз елін сүйген. Ол нағыз ақын болған, ал нағыз ақынның халқы өмір сүрсе, ол да мәңгілік өмір сүреді ”.
- Р. Сейсенбаев.
Сабақтың мақсаты: - Білімділігі: Оқушыға ақын өмірі шығармашылығы жөнінде мағлумат беру. Поэманың тақырыбын, идеясын ұғындыру. Шығарма мазмұны бойынша өз көзқарастарын білдіруге ықпал ету.
- Дамытушылығы: Оқушының таным қабілетін, белсенділігін арттыру. Ауызекі сөйлееу мәдениетін дамыту. Логикалық ойлау, шығармашылық қабілеттерін жетілдіру.
- Тәрбиелігі: Табиғаттағы әсемдікті, сұлулықты бағалай білу. Табиғатты қорғау. Адам мен табиғат арасындағы тепе-теңдіктің бұзылуын ұғындыру. Мейірімділікке, адалдыққа тәрбиелеу.
- Сабақтың түрі: Пікірсайыс Сабақтың типі: Бекіту Сабақтың әдісі: Ой қозғау, топтастыру, дебат, эссе, автор орындығы Көрнекілігі: Интерактивті тақта Пәнаралық байланыс: Орыс әдебиеті, музыка, шет ел әдебиеті, салт-дәстүр Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру а) сәлемдесу, ә) тексеру, б) зейінін сабаққа аудару. 1) Қызығушылықты ояту. а) Ой қозғау. – Балалар, біз Сәкен Сейфуллин туралы не білеміз? - Оның қандай шығармаларын білесіздер? - Біз танысқан шығармасы қандай еді?
- Сабақтың барысы.
- І. Ұйымдастыру кезеңі.
- ІІ. Оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін пысықтау.
- а) Біз ХІХ-ХХ ғасырлардың қандай ақын жазушыларымен таныстық?
- б) Топтық жұмыс.
- (Қысқаша мәліметті сызба бойынша толтыру.)
- ІІІ. Жаңа сабақ мақсатымен таныстыру.
- 1.Сәкен Сейфуллин деген кім?
- 2. Оның шығармашылығымен қашан таныстық?
- 3. Оның қандай шағармаларын білесің?
- “Аққудың айырылуы” поэмасымен танысу
- - Поэма деген не?
- - Поэма жанрының басқа лирикалық жанрдан айырмашылығы неде?
- Поэма - өлеңді повесть, өмірде болған
- не болуға тиіс күрделі құбылыстар
- мен келелі оқиғаларды, алуан-
- алуан адам тағдыры мен заман
- шындығын көлемді, желелі, эпика-
- лық не лирикалық сипаттағы өлең-
- мен суреттелген шығарма
- Поэмада үнемі лирикалық кейіпкер болады
- маржан құмы, күміс суы – коралловый песок, серебряная вода
- ғажық жар – влюбленные
- көркі еді – были украшением
- аққу күйі саңқылдады – послышалась лебединая несня
- жұбайына аққу келді – прилетел лебедь к паре
- бір мезгілде қалт етті – вдруг, в какое-то время
- жасыл ұшқын жарк етті –неожиданно блеснула искра
- бұрк атылды – выстрелил
- Кұңіренді көл – огорчилось озеро
- күйікке – к горечи
- шықты шырқап биікке –поднялся высоко
- төмен ағып – бросился лететь вниз
- өлімді де сүйгенімен бір көрді –встретить смерть вместе слюбимой
-
- Поэманың талдауы
- І. Кіріспе.
- ІІ. Екі аққудың кездесуі.
- ІІІ. Мергеннің аққуды атуы.
- ІV. Жалғыз қалған аққудың қасіреті мен өлімі.
-
- Топтық жұмыс
- І топқа .
- 1) Көлді сипаттаған үзіндіні оқулықтан тауып, оқып бер.
- 2) Көлді мекен еткен аққу қандай?(Тірек сызба бойынша жауап бер)
- 3) Көлді тағы қандай құстар мекендейді?
- 4) Құстар қайтеді?
-
- ІІ топқа: Екі аққудың кездесуі.
- Бір мезгілде алыстан не естіледі?
- Екі аққудың кездескен сәтін мәтіннен тауып оқып бер.
- Кездескенде екі аққу қайтті?
- ІІІ топқа: Мергеннің аққуды атуы.
- Аққулар айрылып кеткен соң не болды?
- “Суық жүрек” деп кімді айтады?
- ( суық жүрек деген сөздің синонимін табыңдар)
- Аққуға атылған оқ немен теңелген?
- Атылған оқ көлге қалай әсер етті? Көл қайтті?
-
- ІV топқа: Жалғыз қалған аққудың қасіреті мен өлімі.
- Аққудың сыңары қалай күңірінеді?(мәтіннен тауып оқыңдар.Өз сөздеріңмен баяндаңдар)
- Зарлаған аққу мергенге не деп жалынды?
- Мергеннің өзін атпасын білген аққу қандай шешімге келді?
- Аққу өзінің өлімімен нені дәлелдеді?
- Бір-бірін тоқтаусыз көру, Бір-бірінсіз тірлік
- бірге болу ете алмайды
- Сүю,
- құрметтеу айырылмайды
-
-
- Жан құбылысы жанында болмаса,
- қайғыру
- Аққу –киелі құс.
- Аққу –құстың сұлтаны.
- Аққуды атпа, досыңды сатпа.
- Аққуды атуға болмайды, махаббатты қорлауға болмайды.
Поэманың басты тақырыбы: мәңгілік махаббат. - Поэманың басты идеясы: табиғатты қорғау керек.
- Сұлулықты бағалай білу керек.
- Аққу құс – мәңгілік махаббат иесі.
- Үй тапсырмасы:
- а) мәтінді мәнерлеп оқы;
- ә) әр оқушы өзіне ұнаған сюжетін іріктеп жазып алып, оның мазмұнына сай сурет салып келу
- б)мәтін бойынша берілген актив сөздерді жаттау.
Достарыңызбен бөлісу: |