Күні: 02.12.2016ж.
Пән аты: Информатика
Сынып: 7
Сабақтың тақырыбы: Сандық функциялар
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларға сандық функциялар жазылуы мен программала жазылу ережесін үйрету;
Дамытушылық. Сандық функциялар программа жазу барысында тиімді қолдана білу дағдысын қалыптастыру;
Тәрбиелік. Программа құрамында операторларды көрнекті жазуды талап ету, эстетикалық талаптарды сақтауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап
Сабақта қолданылатын көрнекті құралдар: компьютер, оқулық. Паскаль-программа.
Сабақтың барысы
І Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Назарын сабаққа аудару.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
Өрнек терминіне анықтама беріңдер.
Өрнек қалай құрылады?.
Div және mod амалдарының әрекеттерін сипаттаңдар.
Арифметикалық өрнектерді жазу ережелерін айтыңдар.
III Жаңа тақырыпты түсіндіру
Өрнекті құру үшін сандық функцияларды қолдану қажет болуы мүмкін. Мысалы, санның бүтін бөлігін есептеу үшін сәйкес функцияны білу керек. Pascal-дағы бірқатар сандық функциялардың тізімі көрсетілген.
Мысалы:
Аргумент квадратының сандық функциясын қолдану арқылы өрнек жазайық:
Аламыз:
2*а/(3+5*sqr(а))
ІV Компьютерлік тәжірибелік жұмыс
Деңгейлік тапсырмалар орындайды
ІV Сабақты бекіту
Pascal программалау тіліндегі сандық функцияларды атап шығыңдар.
Функциялардың қайсысы аргументі жоқ?
Frac (x) функциясының қолданылуына мысал келтіріңдер..
V Үйге тапсырма: Сандық функциялар
VI Бағалау Оқушыларды білімдеріне қарай бағалаймын
Күні: 02.12.2016ж.
Сыныбы: 11
Сабақтың тақырыбы: Форма
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Оқушыларға мәліметтер қорындағы форма ұғымын тісіндіру, формамен жұмыс жасауды үйрену;
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, логикасын дамыту, тәжірибелік жұмыстар арқылы жұмыс істеу қабілетін дамыту;
Тәрбиелік: Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып, информатика кабинетіндегі техникалық құралдармен жұмыстар жасап танысқан кезде және практикалық жұмыстар жасаған кезде қауіпсіздік ережелерін сақтауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндірмелі-илюстративті;
Сабақтың қолданылатын көрнекті құралдар: компьютер, слайдтар, тапсырмалар.
Сабақтың өту барысы:
І. Оқушыларды ұйымдастыру. Сабаққа дайындығын қадағалап, түгендеу;
ІІ. Үйге берілген тапсырманы тексеру
Сұранысты ұйымдастыру тақырыбы бойынша сабақ сұрау.
ІІІ. Білімді өзектендіру
Сұрақтар
1.Сұраныс дегеніміз не?
2.Қатар тұрған бірнеше көрсеткішті ерекшелеу үшін қандай перне қолданылады?
3.Басқа көрсеткіштер арқылы тізімде тұрған бірнеше көрсеткішті ерекшелеу үшін қандай перне қолданылады?
4. Символдардың кез келген тобы үшін шаблон ретінде қандай символ қолданылады?
5. Қандай функциялар кездеседі және қандай қызмет атқарады?
6. Шеберді қалай шақырамыз?
ІV. Жаңа сабақты оқып-үйрену
Бүгін біз МҚБЖ-да форма құру тақырыбына тоқталмақпыз. Бүгінгі сабақта қарастыратын тақырыптарымыз
Форма ұғымы;
Форма құру;
Бөлінген форма;
Формадағы басқару элементтері;
Форма режиміндегі жұмыс;
Бағыныңқы форма;
Негізгі батырмалы форма.
Access программасының 6 объектісі: кесте, сұраныс, форма, есеп, макрос, модуль бар. Форма деген нысан. Формаларды мәліметке рұқсатты басқару қолданылуы мүмкін. Олардың көмегімен мәліметердің қандай көрсеткіштері, қатарлары көрсетілетінін анықтауға болады. Форма құру кесте немесе сұраныс негізінде Құру –Форма бұйрығы арқылы құрылады. Ұсынылған 3 форманың 1 құруға болады: қалыпты форма, бөлінген форма, бірнеше элемент формасы.
Бөлінген форма access-тің 2007 жылғы нұсқасында шықты, бұрынғы нұсқаларында болған жоқ. Ерекшелігі бір мезгілде 2 режімді көрсетуге мүмкіндік беруі-форма және конструктор. Бірнеше элемент формасы сырт тұрпаты кестге ұқсас. Кесте секілді бұл формада мәліметтер баған жіне жолдан тұрады. Бірнеше жазбаларды көру мұмкіншілігі бар. Бқл форманың кестеден айырмашылығы онда графикалық және басқару элементтерін қоюға болады. Мысалы, батырма орнатуға. Авто пішім бұйрығы жалпыны безендіруге арналған, оның көмегімен түстік сұлбаны таңдауға болады.
Формадағы басқару элементтері
Формадағы басқару элементтерін құру үшін конструктор режімінде форма конструкторының формалары-конструктор-басқару элементтері жолақ бұйрығының қосымша бетін қолданады.
Форма режіміндегі жұмыс
Форма режімі тікелей қор мәліметтерін толтыруға арналған.
Форма қалып-күй жолында көрсетілген басқарудың стандартты элементтері берілген жазбалары бойынша өтуге мүмкіндік береді.
- кестенің 1-ші жазбасына ауысу;
- алдыңғы жазбаға ауысу;
-келесі жазбаға ауысу;
-соңғы жазбаға ауысу;
-жаңа жазба құру.
егер бір форма төңірегінде бірнеше кестеге және сқраныс мәліметтеріне қол жеткізу қаже т болса, онда бағыныңқы форманы пайдаланамыз. Бұл жағдайда бір-біріне салынған екі форма аламыз. Басты форма деп бірінші форманы, ал оған енгізілген форманы бағыныңқы деп атайды.
Мәліметтер қорының бірінші терезесініңмтүсініктілігі мен қолжетілімдігін қамтамасыз ету үшін негізгі батырмалы форма деп аталатын және қосымшаның қызметтерін және ішкі жүйесін таңдауға мүмкіндік беретін арнайы форма жасайды. Батырмалы форма диспетчері деп аталатын арнайы шеберді қолданады.
V. Жаңа сабақты бекіту
Деңгейлік тапсырмаларды орындау
VI. Бақылау сұрақтары (160-беттегі сұрақтар)
1.Бөлінген форма деген не?
2.Форманы қалай дұрыс құру керек?
3.Формада сүзгіні қалай орнатады?
4. Негізіг басқару элементтерін ата?
5.бағыныңқы форма ерекшелігі?
6. Кесте мен формада айырмашылық бар ма?
VII. Қорытындылау. Жалпы форманың түрлері қалыпты форма, бөлінген форма, бірнеше элементті форма. Форма кесте немесе сұраныс негізінде Құру-Форма бұйрығымен құрылады. Форма режімі қорды мәліметтермен тікелей толтыруға арналған.
VIII. Үй тапсырмасы. Форма
Достарыңызбен бөлісу: |