Сабақтың тақырыбы: Санау жүйелері (екілік, сегіздік, ондық, он алтылық) Сілтеме



жүктеу 62,2 Kb.
Дата05.02.2018
өлшемі62,2 Kb.
#8546
түріСабақ

Қысқа мерзімді жоспар

Сыныбы: 8в

Күні: Пәні: Информатика Оқытушы: Сагындыкова Гульнур Алашеровна

Сабақтың тақырыбы:

Санау жүйелері (екілік, сегіздік, ондық, он алтылық)

Сілтеме

Оқулық : Информатика 8-сынып Е.В.Шевчук, Н.С.Кольева «Мектеп» баспасы 2012 жыл

Информатикадан электронды оқулық 8-сынып

Мақсаты:

  • Оқушылар санау жүйелері түрлерімен, сандарды санаудың бір санау жүйесінен екінші бір санау жүйесіне аудару тәсілдерімен танысады.;

  • Сандарды бір санау жүйелерінен екінші санау жүйелеріне аудару дағдыларын  жетілдіреді қалыптастырады. 

  • Оқушылар ұқыптылыққа,  ұйымшылдыққа тәрбиеленеді;




Күтілетін нәтиже:

- Санау жүйелері және оның түрлерін біледі;

- Позициялық емес санау жүйелерін біледі;

- Позициялық санау жүйесінің негізін біледі;

- Екілік, ондық, Сегіздік Он алтылық санау жүйелерімен танысады;

- Екілік, он алтылық санау жүйелерін не үшін қолдану керектігін біледі;

- Сандарды ондық санау жүйесіне көшіруді үйренеді;

- Сандарды жалпы позициялық санау жүйелеріне көшіруді үйренеді;


Сабақтың түрі:

Аралас сабақ

Негізгі дереккөздер:

Оқулық, интерактивті тақта, компьютер, бағалау дискрипторлары мен бағалау парағы

Әдіс –тәсілдер:

Топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, талдау, қорыту, формативті бағалау

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру (1 мин)

- Оқушылармен сәлемдесу;

- Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру;

-Сабақтың тақырыбымен таныстыру;

-Оқушылардын орындайтын тапсырмаларын қысқаша шолу;

- Сабақтың мақсаты мен міндеттерін түсіндіру


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

(3 мин)

(Диалог әдісі, дарынды оқушылармен жұмыс, сәйкестендіру)



  • Әр оқушы өздерінің ойларын ауызша жеткізу;

  • Тақырыпқа байланысты сұрақтар қою;

  • Кестемен жасалған жұмысты тексеру;

  • Тест тапсырмасын қайталау.



ІІІ. Ой қозғау. (1 мин) (Санау жүйесі дегенді қалай түсінеміз?)

  • Оқушылардың көңілін жаңа сабаққа аудару үшін санау жүйесіне практикалық тапсырмалар беру;

  • Позициялық санау жүйесі мен позициялық емес санау жүйесінің ерекшеліктері? (слайд арқылы көрсету)

  • Осы сыни сұраққа жауап ала отырып, жаңа тақырыппен таныстыру;

Кезеңдер.

Берілетін уақыт (40 мин)

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

«Білу» теориясы.

(10 мин)

  • Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын айтады.

  • Санау жүйесінің ережесімен таныстырады.

  • 1-топқа: «Позициялық санау жүйесі»,

  • 2-топқа: «Сандарды позициялық санау жүйелеріне көшіру» туралы оқулық пен интернет материалдарын пайдана отырып білу ұсынылады.

  • Екілік, он алтылық санау жүйелері

  • Оқушылар бүгінгі күнді және тақырыпты дәптерлеріне жазып қояды.

  • Оқушылар берілген тапсырма бойынша топта жұмыс жасайды.

  • Білген түсініктерін қорыта отырып, практикалық тапсырмаларды орындайды.

  • Оқушылар сандарды позиялық санау жүйелеріне көшіруді көрсетеді

«Түсіну» теориясы. (4 мин)

Қызығушылықты ояту

  • Осы тақырыпты біліуіміз үшін нені меңгеруіміз керек екен?

  • Қазір барлығымыз санды екілік санау жүйесінен сегіздікке(он алтылыққа) көшіреміз

«Қолдану» практикасы. (8мин)

(Қарапайым тапсырмалар)



Мағынаны тану

  • Енді оқулықты ашып, бүгінгі тақырыпты оқиық.

  • Санау жүйесімен танысамыз;

  • Екілік,сегіздік,ондық, он алтылық санау жүйелерімен жеке-жеке танысу.




  • Оқушылар тақырыпты жекелеп оқып, түсінгендері бойынша тапсырмалар жасап, сандарды позициялық санау жүйелеріне көшіреді.




«Талдау» теориясы.

(5 мин)

(Салыстыр, айырмашылығы неде? Ұқсастығы неде? Тақырыптың басты идеясы не?)



  • Санау жүйесі және оның түрлерін талдау;

  • Ондық, сегіздік, екілік санау жүйелерін талқылау;

  • Сандарды позициялық санау жүйелеріне көшіру.




  • әр оқушы интерактивті тақтада түсінгендерін тізбектей көрсете отырып, тапсырмаларды орындайды.




Сергіту сәті. (1мин)

Аннимация арқылы жасалған қимылдарды қайталау

«Жинақтау» теориясы (4мин)

(қорытынды шығару, анықтама беру, мазмұнды жүйелі кесте т.б түрінде)



  • Бүгінгі сабақтан алған білімдерін жинақтап, ой елегінен өткізуді ұсынады. Санды екілік санау жүйесінен сегіздікке және керісінше көшіруді көрсету

  • Әр топ өз ойларын жинақтап, қысқа да түсінікті қорытынды анықтама береді. Санау жүйесінің артықшылығы мен кемшілігін көрсетеді

«Бағалау» практикасы. (2мин)

Критерийлер бойынша формативті бағалау

Мына дискрипторлар арқылы бағалау ұсынады.

  • Санау жүйесінің ережесін білемін – 1 балл;

  • Санау жүйесінің түрлерін ажырата аламын – 1 балл;

  • Сандарды позициялық санау жүйелеріне көшіруді білемін – 1 балл;

  • Ондық және аралас сандарды басқа санау жүйелеріне көшіруді білемін – 1 балл;

  • Санау жүйелерінің артықшылығы мен кемшіліктерін ажыра аламын – 1 балл;

  • Жиыны 5 балл.

Топ басшыларының топ оқушыларын бағалау парағы негізінде оқушыларды бағалау

Топ басшысы дискрипторлар бойынша баллдарын есептеп, оны

«5 баллдық» жүйеге ауыстырып топ мүшелерін бағалайды.

1-2 балл – «2»

3 балл – «3»

4 балл – «4»

5 балл – «5»



Рефлексия (1мин)

Оқушыларға кері байланыс жасау үшін тест жұмысы таратылады.

Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын көңіл күй дидарына іледі.

Үйге тапсырма.

Оқулықтан § 2 оқу, тақырып бойынша 4 сұрақ құрастырып келу

Дарынды оқушыларға «1532 санын он алтылық жүйеде жазып келу».



Тексерген:
жүктеу 62,2 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау