БӨЛІМ: Компьютер және программалар
|
Мектеп: Новый орта мектебі
|
Күні:
2.10, 3.10, 4.10, 5.10, 6.10.2017ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:
3 «А,Б,В,Г,Д,Е,Ж,З»
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
§5. Программалар терезесі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
3.1.1.1.-енгізу (мысалы, тінтуір пернетақта) және шығару құрылғыларын (мысалы, монитор мен принтер) ажырату
3.1.2.1.-компьютерлік программада қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру
3.1.2.4- компьютерлік программада мәзір командаларын қолдану
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар:
• Программалар терезесі, терезенің негізгі элементтері, терезе түрлерімен танысады.
Оқушылардың көпшілігі:
• Енгізу (мысалы, тінтуір, пернетақта) және шығару құрылғыларын (мысалы, монитор мен принтер) ажыратып, программалардың терезесімен жұмыс жасай алады.
Кейбір оқушылар:
• Терезенің түрлері мен компьютерлік программаларда мәзір командаларын қолданып, практикалық жұмыстар жасай алады.
|
Бағалау критерийлері
|
• Программалар терезесі, терезенің негізгі элементтері, терезе түрлерімен атауын, анықтамасын біледі.
Программалардың терезесімен жұмыс жасай алады.
Практика жүзінде терезенің түрлері мен компьютерлік программаларда мәзір командаларын қолдана алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Лексика мен терминология: терезе – окно – window
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Программалар терезесіне қатысты тіркестер мен сөйлемдерді пайдалану.
|
Құндылықтарға баулу
|
Сабақта жауапкершілік, айқындық, құрмет, ынтымақтастық. Бір-бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика, ағылшын, бейнелеу өнері
|
Бастапқы білім
|
Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы сабақпен логикалық көпір құру.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Білу
|
Оқушылармен амандасу. Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Сені көргеніме қуаныштымын, себебі...» оқушылар өздерінің қасындағы оқушылардың жақсы жақтарын айтады.
Файл, бума, терезе ұғымдары арқылы оқушыларды топтастыру.
Зейінін шоғырландыруға арналған жаттығуды орындау.
«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын оқушылармен бірлесе отырып анықтау. Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
Әрқайсысы әрқайсысын оқытады (сондай-ақ «Біреуін аласың – біреуін бересің») /топтық жұмыс/
Терезе дегеніміз не?
Терезенің қандай түрлері бар?
сұрақтары талқыланып сұралады /бірлескен жұмыс/
Топтар бірін-бірі өзара бағалайды.
|
Суреттер
Стикер
Оқулық
|
Сабақтың ортасы
Түсіну
Қолдану
Сергіту жаттығуы
|
Сұрақтарды «Бір минут» әдісі арқылы сұрау. Оқушылар сұрақтарға бір минуттың ішінде қысқа әрі нақты жауап береді. /топтық жұмыс/
1.Не себепті блокнот программасы текмәтінді теруге арналған?
2.Терезенің төменгі жақтауларында орналасқан қарау жолактары не үшін қажет?
Оқушылар бір-бірін бас бармақ арқылы бағалайды.
Оқушылар дискідегі тапсырмаларды орындайды /жеке жұмыс/.
«Көңілді күн» әнімен сергіту жасау.
|
Диск
Бейнежазба
|
Сабақтың соңы
Жинақтау
Бағалау
Кері байланыс
|
Білгеніңдң жинақтап толтыр /жеке жұмыс/
Оқушылар жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды. /жеке жұмыс/
Тапсырмалар орындалып болған соң, дұрыс нұсқасымен тексеріліп, смайликтер арқылы бағалайды.
«Бір айналым сұхбат» статегиясы арқылы сұраққа жауап беру арқылы ой-бөлісу.
Қандай жағдайларда компьютерде бірден екі тереземен қатар жұмыс жасау қажеттілігі туындайды? Ойыңмен бөліс.
Бүгінгі сабақта болған «Смайликтер» салынған суреттерді таңдау.
Уйге тапсырма: оқулық _________ бет.
§5. Программалар терезесі
|
Жұмыс дәптері
Оқулық
Сурет
|
|
Саралау – Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Тапсырмаларды орындау барысында кейбір оқушылар мұғалім көмегіне жүгінбей орындай алады.
|
Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Бағалау критерийлері мен дескрипторлар бойынша..
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасынын сақталуы.
Компьютермен жұмыс жасау кезіндегі қаупсіздік ережесін қайталау
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы оқу мақсатына қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабактың кезендері сақталды ма? Жоспардан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді?
1:
2:
|