Сыныбы:
|
Пәні:
|
Күні:
|
5 «АБВГ»
|
Қазақ тілі
|
2-3. 03. 2015ж
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Мектеп кабинеттері
|
Сабақтың мақсаты:
|
Мектеп кабинеттері туралы өз пікірлерің айта білу, грамматиканы қайталау
|
Сабақтың міндеттері:
|
Сөз таптары туралы білімдерін толықтыруға бағыт-бағдар беру;
Сабақты жан-жақты қарастыруларына мүмкіндік жасау;
Өз міндеттрін атқара білуге, білім ордасын құрметтеуге, таза ұстауға баулу.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Оқулықпен жұмыс жасайды, өздігінен сөз тіркесі, сөйлем құрайды және оларды еркін қолдана алады
|
Керекті жабдықтар:
|
Суреттер, оқулық
|
Дерек көзі:
|
«Менің қалам» ІІІ модуль (5-сыныптың қазақ тілі оқулығы 27 - бет)
|
Сабақ барысы
|
І. Психологиялық ахуал.
|
Амандасу.
Оқушыларды топқа бөлу
(шеңбер құрып, әр оқушы өз атына бір сын есім айтады)
|
2 минут
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
1. сөздерді сұраймын
2. мектеп туралы әңгімелейді
3. – «мектеп» қай тілден енген сөз?
- нені білдіреді?
- оқушы қандай болу деп ойлайсыңдар?
|
5 минут
|
Кіріспе
(Тақырыпқа байланысты мақал-мәтел)
|
Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу мақсатындағы суреттерді көрсетемін (шеберхана, спорт зал, асхана, бейнелеу).
Мектеп – кеме, білім –теңіз
Оқу - инемен құдық қазғандай
Тіліңмен жүгірме, біліммен жүгір.
Жеті жұрттың тілін біл,
Жеті түрлі білім біл.
Ұстазыңды ұлы әкеңдей сыйла.
|
4 минут
|
Негізгі бөлім:
|
Жаңа сөздермен жұмыс:
|
Тарих
Құтықтау-ұлықтау
Сырланған – боялған
Жылдамдық- шапшаңдық
Шеберхана-ұстахана
Ою-өрнек
Кесте-сырмақ(вышивка, вышитая кошма)
Тұрмыс-салт – салт-дәстүр
Бұйым – зат, өнім, нәрсе
Даярлау – әзірлеу, дайындау
Көңілді – шат, (уақытты көңілді өткізу, шаттанып күлді)
Бейнелеу-суреттеу
Тамақтану –жеу
|
5 минут
|
|
Тапсырмалар:
|
3-тапсырма: синоним сөздерін теріп жаз
Зат – бұйым, нәрсе; сұлу – әдемі
4-тапсырма: үлгі бойынша сөз тіркестерін құраңдар. Үлгі: үстелдің үстінде, сыныптың ішінде, тақтаның қасында, мектептің артында
Деңгейлік тапсырмалар
ІІІ деңгей – есімдіктерді пайдалана отырып, сөйлем құраңдар. Мысалы, Мынау – мектептің ауласы.
ІІ деңгей – қайда? Сұрағына жауап беретін сөйлемдер құраңдар. Асханада ас даярлайды, тамақтанады. Шеберханада кесте тігеді, ою ояды, ағашпен жұмыс істейді.
І деңгей – мектеп жайлы толық мәлімет береді
|
15 минут
|
Төрт топқа мақал – мәтел беріледі, мазмұнын ашады
|
Постерге топтастыру
Диалог құрастыру
Әрбір топ өз жұмыстарың қорғайды
Әр топ басшылары топ мүшелерімен келісіп, келесі топтарға баға береді.
|
Сергіту сәті
|
«Қызыл өрік» биі
|
2 мин
|
Грамматика:
Тапсырма: ішу, аяқталған, оқу, ілу, құрау, тігу сөздерін жіктеңдер
|
тақтада үш оқушы орындайды, қалғандары
жұмыс дәптерлеріне жазады.
|
8 минут
|
Бағалау:
|
Кері байланыс: Бүгінгі сабақ туралы ойларыңды мына прақшаларға жазыңдар
|
3 минут
|
Үй тапсырмасы:
|
27 бет сөздерді жаттау
Көмекші сөздерді еске сақтау
Мақал-мәтелдерді жаттау
|
1 мин
|