|
Қызылорда облысы,Қазалы қаласы
М.Горький атындағы №16 мектеп-лицейдің
бастауыш сынып мұғалімі
I санатты, III деңгейлі
Сүлейменова Нұргүл Амандосқызы
|
Сабақтың тақырыбы
|
Көктем сәні (ертегі)
|
Оқу мақсаты
|
а) Ертегіні оқи отырып,табиғаттағы аң-құстардың тыныс-тіршілігімен, түрлерімен таныстыру ә) Жыл мезгілдері туралы түсінік, табиғат құбылыстарының ерекшеліктері, олардың бір-бірімен байланысты екенін аңғарту.
б) Оқушылардың сөздік қорын молайту,түсініктерін айта білуге,табиғатқа деген сүйіспеншілігін, қызығушылығын, табиғатты қамқорлауға, қорғауға баулу
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері
|
Білу, түсіну, қолдану,талдау,жинақтау
|
Бағалау критерийі
|
оқушылардың білімдерін жүйелеу және жалпылау.
|
Тілдік мақсат
|
Арыстан-Лев-Lion
Жолбарыс-Тигр-Tiger
Қасқыр-Волк- Wolf
Піл-слон-Elephat
Аю-медведь-Bear
|
Алдыңғы білім
|
Ілияс Жансүгіров «Жазғытұрым» өлеңін жатқа сұрау
Сұрақ – жауап бойынша өткен сабақты бекіту. -І. Жансүгіров кім? -Өлеңде көктемнің қандай белгілері айтылған?
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ынтымақтасық атмосферасын қалыптастыру
2 мин
|
А) Оқушылардың назарын сабаққа аудару Ә)Психологиялық дайындық Сынып оқушыларын топқа бөлу I-топ “Көктем” II-топ “Весна” III-топ “Spring”
Топ басшыларына бағалау парағын түсіндіру
|
Интербелсенді тақта
Қима қағаздар
|
Сабақтың ортасы
Білу
3 мин
Түсіну
10 мин
Қолдану
15 мин
|
Қызығушылығын ояту. Қар мұз еріп,су көбейіп, Сай салаға ағады. Бүршік шашып,жапырық ашып Гүл, бәйшешек басады, Ал,ендеше, айтыңдаршы, Бұл қай кезде болады? - Көктем. -Балалар біз бүгін «Көктем сәні» ертегісімен танысамыз. Көктем мезгілі бір ғажайып ертегіге ұқсайды.Ал ертегі дегеніміз не?Қиялдан туған әңгіме.Ертегілер үш түрлі болады: 1.Қиял — ғажайып ертегілер 2.Хайуанаттар жайындағы ертегілер 3.Шыншыл ертегілер.
-Балалар көктем сәні дегеніміз не ? (ойларын тыңдау) Ендеше бейнероликке назар аударайық. (Көктем ертегісінен үзінді көрсету, оқушылардың ойларымен салыстыру) Ұжымдық жұмыс.Оқулықпен жұмыс «Көктем сәні» ертегісін рөлге бөліп оқыту. Ертегідегі аңдардың әрқайсысының жауаптарын талдату. -Арыстанға бұлғын не деп жауап берді? -Аңдар неге риза болды? -Ертегіден бұлғынның Арыстанға жауап берген сөзін тауып оқу. -Ертегіге сүйеніп гүл шоқтарын құрастыру -Көктем мезгілінде қандай өзгерістер болады? -Көктемде жан – жануарларда қандай өзгерістер болады? Аюлар түлейді. Аю, борсық ұйқыдан тұрады. Бұғылардың мүйіздері түседі. Мүйіздерден әр түрлі дәрілер жасалады. Ақбөкен, бұғы, елік, арқар, бұлғын – «Қызыл Кітапқа» енген аңдар. Бұл аңдарды аулауға болмайды, мемлекет қамқорлыққа алған. Бұлғын – терісі бағалы аң. Ол жылы жақта, орманды жерде тіршілік етеді. Бұл жануар азайып кеткендіктен, оны аулауға тыйым салынған. Топтық жұмыс. (екі жұлдыз ,бір ұсыныс арқылы бағалау) I-топ «Көктем» өлең жолдары
II-топ «Көктемгі табиғат» эссе
III-топ «Көктемнің кереметі» сурет салу
Жұптық жұмыс (смайликпен бағалау)
-Қызыл кітапқа енген аңдардың жауабын теріп жаз.
|
АКТ
Ертегіден үзінді
АКТ
Оқулық
Жыртқыш аңдар суреті
Қызыл кітап
кестелер
|
Сергіту сәті
2мин
|
«Көктем келді» әні караоке айту
|
АКТ
|
Шығармашылық тапсырма
Талдау 3мин
|
Өзіңе ұнаған аңды жұмбақтап жасыру,сипаттап әңгімелеу
|
|
Сабақтың соңы
Жинақтау
5мин
Рефлексия
3 мин
|
Жеке жұмыс.Сәйкестендіру кестесі (өзін-өзі бағалау)
Мұғалімнің бағалауы.
Аңдар
|
|
Сөздер
|
Қасқыр
|
|
Хош иіс
|
Ақбөкен
|
|
Мөлдір су
|
Ит
|
|
Гүл
|
Оқушылардың өзін- өзі бағалауы.
Әр топқа бағалау парағы беріледі. Дескриптор арқылы әр оқушыны топ басшысы бағалап береді.
Білемін.Білдім.Үйренгім келеді?
Кері байланыс
Маған не ұнады?
Мені не қызықтырды?
Алдағы уақытта....
|
сәйкестендіру кестесі
смайликтер
бағалау парағы
кесте
|
Үйге тапсырма
2мин
|
Мәтінді түсініп оқу
“Көктем” тақырыбына ырым-тыйым сөздер іздену
Мәтін бойынша қалаған аңның суретін салу
|
|