- Сабақтың мақсаты: Бейімбет Майлин
- “Күлпаш” әңгімесі
- бойынша білім беру.
- Сабақтың міндеттері:
- 1.Білімділік: Мәтіннің мазмұнын
- меңгерту,көркем
- шығармаларды оқуға
- қызығушылығын ояту.
- 2. Тәрбиелік: Оқушылардың сөздік
- қорын,ойлау қабілетін
- дамыту,өзіндік ой-пікі-
- рін айта білуге үйрету.
- 3.Дамытушылық: Оқушылардың
- мейірімділік,адамгер-
- шілік қасиеттерін да-
- мыту.
- Сабақтың әдіс-тәсілдері: Ойлау,ой шақыру,пікірлесу,
- Болжау, ЖИГСО әдісі,топтастыру.
- Көрнекіліктер: интерактивті тақта, автор портреті, мазмұнды суреттер,
- Сабақтың типі: Жаңа білімді игерту сабағы.
-
- Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
- Ұйымдастыру кезеңі
- Психологиялық дайындық
- Үй тапсырмасын сұрау.
- Өткен тақырыпты бекіту.
- Жаңа сабаққа ену.
- ЖИГСО әдісін қолдану
- Сергіту сәті
- Ситуациялық сұрақтар
- Ой-толғаныс.
- Қорытынды.(тест)
- Үйге тапсырма.
- Бағалау.
- 1.Ұйымдастыру кезеңі.
- 2.Психологиялық дайындық
- “Шаттық шеңбері”
- Оқушыларды 3 топқа бөлу
- Үй тапсырмасы:
- Үй тапсырмасын Зейін Шашкин «Азаттық жолында» “Бәйге”ойыны арқылы пысықтау
- 1.Әңгіме кім туралы айтылған?
- 2. Ол не үшін күресті?
- 3. Оның анасы кім?
- 4. Ол кіммен серіктес болған?
- 5. Т. Бокинге қандай айыптау
- қорытындысы шықты?
- 6. Осы жаза әділ ме?
-
- Балалар қазақ халқының көптеген осындай жарық жұлдыздары «Халық жауы» деген жалған жаламен 1937 – 1938 жылдарға қуғын – сүргінге ұшырап өлім жазасына кесілді. Олардың барлығы қазақ халқының елдігін, жерін, тілін, дінін сақтап қалуға, қазақ жастарының сауаттануына, азаттығына күресті. Елдің еркіндігін аңсады. Осындай қазақтың айбынды, айбатты ұлдарының бірі – Бейімбет Майлин.
- 2).Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлау
- -Бүгін біз Бейімбет Майлин
- Күлпәш
- Бейімбет Майлин . 1894 - 1938ж Қостанай облысы, Таран ауданында дүниеге келген. Аса көрнекті суреткер жазушы, ақын, драматург. Әкеден ерте жетім қалған ол жалшылықта жүріп, ауыл молдасынан сауат ашып, хат таниды. Қозғаған тақырыптары: ауыл өмірін бейнелеп, қазақ адамының шынайы образын жасады.
- Шығармалары:
- «Шұғаның белгісі» әңгімелер жинағы 2005ж.
- V томдық әңгіме, роман, повесть жинағы 1988ж.
- «Сыр елі» повесть, әңгімелер жинағы 2004ж.
- Көп томдық әңгімелер жинағы жарық көрген.
- Сөздік жұмыс Өрім - өрім – тозған, жыртылған. Бөкебай – басқа жамылатын шәлі. Ызғырық – суық жел. Өлмелі кедей – өте кедей.
Сергіту сәті - Тапсырмалармен жұмыс - Ел басынан өткен бұл әңгімедегі оқиға қай кезеңде болған? - Қали мен Күлпаш Мақтымның келгенін неге асыға күтті? - Бәрі де “шықпа жаным, шықпа” деп отырған секілді дегенді қалай түсінесіңдер? - Мақтым мен Күлпаш неге жылады? - Олардың тұрмыс жағдайы саған қалай әсер етті?
- 1. Суретте ел басынан өткен қай кезең бейнеленген деп ойлайсың?
- 2. Күлпаш пен Қали Мақтымды не үшін асыға күтті?
| | | - Қалидың өмірін қазіргі балалар өмірімен салыстыру
| - Оқулықтағы суретке сүйене отырып, Күлпаштың үйін суреттеу
| - Мақтым үйге оралғандағы үй – ішінің көңіл - күйі.
| - Қазіргі бейбіт заман қазақ елі, жері
| | | | - Б. Майлин кім? Ол қай жылдары өмір сүрген?
| - Б. Майлин қандай шығармаларын білесің?
| - Әңгімедегі оқиға қай жылдары қандай кезеңді әңгімелеген?
| - Шықпа жаным, шықпа сөзіне мәндес сөздер
| Үй тапсырмасы: - Мәтінді түсініп оқу
- Мазмұнын айтуға дайындалу
- Бөлімдерге ат қою
- Бағалау
- Зейін қойып тыңдағандарыңызға көп-көп рахмет!!!
Достарыңызбен бөлісу: |