Сабақтың тақырыбы:Жер тарихы мен шежіресі
Мақсаты:
1.Жер тарихына , шежіресіне толық түсінік беру, архей, протерезой, палеозой, мезозой, кайнезой замандарын жеке зерттеп, салыстырып, суреттеу,талдау білімдерін жетілдеру.
2.Оқушылырдың ой-өрісін дамыту, тілін дамыту, сөздік қорын молайту
3.Оқушылардың қызығушылығын арттырып, өз бетімен жұмыс жасауға , өз ойын жеткізе білуге, сауатты да дара тұлға тәрбиелеу
Көрнекілігі: сызбанұсқалар. Үлестірме қағаздар
Сабақ типі:Жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың пән аралық байланысы: әдебиет, тарих, биология
Сабақтың әдісі:топтық жұмыс. кітаппен жұмыс
Сабақтың жоспары:
1.Ұйымдастыру кезеңі
2.Өткен сабақты пысықтау (сұрақ-жауап)
3.Жаңа сабақ меңгеру
4.Бекіту «Шығармашылық жұмыс»
5.Қорытынды: викториналық сұрақтары
6.Бағалау
7.Үйге тапсырма
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі: Құрметті оқушылар .Бүгінгі бізде сабақта қонақтар бар.
2.Өткен сабақты пысықтау Сұрақ-жауап
1.Дегенерация эволюцияның қандай бағыты ?
2.Ароморфоз эволюция қандай өзгеріс әкеледі?
3. Биологиялық прогрес деген не?
4.Гомологтық мүшелер қандай мүшелер жатады?
5.Аналогтық мүшелер қандай мүшелер жатады?
6.Палентология нені зерттейтін ғылым?
7.Түр критерийлері?
8.Биологиялық регресс деген не ?
3.Жаңа сабақты меңгеру
Мұғалім сөзі:
Ертедегі тіршілікті палентология ғылымы жаңартып жасап берді.Жер қабатындағы тасқа айналған қалдықтарды зерттеу арқылы жер тарихының тас шежіресі жасалды.Қазба қалдықтар мен тау жыныстарының қабаттарын геохронологиялық әдіс қолданады.Жер тарихы –заманға , заман- кезеңге , кезең – дәуірге , дәуір – ғасырға бөлінеді.Бір заманның аяқталуы мен келесі заманның басталуының арасында құрлық пен теңіздің арақатынасының өзгеруі ; тау түзілудің қарқынды жүруі – жер бедерін өзгертіп , қайта құрады.
Заман аттары:
1.Архей- ежелгі заман
2.Протереозой-алғашқы заман
3.Палеозой- ертедегі заман
4.Мезозой- ортадағы заман
5.Кайнозой- жаңа өмір.
Бүгінгі сабақты түсіну үшін , осы жер тарихының әр заманындағы өзгерістерді , оның түрлерін , пайда болуын, әр заманға сай табиғатын , жануарларын , өсімдіктерін , жалпы тіршілік туралы білетін боламыз.
Сынып үш топқа бөлінген.Тақырыпты толық меңгерту үшін бізде үш орталық бар.
Бірінші топ-зерттеңіз
Екінші топ – салыстырыңыз
Үшінші топ – суреттеңіз
Енді осы топтар өздерінің қызметіне байланысты әр заманды зерттеп, салыстырып, суреттеп ,анықтау қажет.
Заман аттары:
1.Архей- ежелгі заман
2.Протереозой-алғашқы заман
3.Палеозой- ертедегі заман
4.Мезозой- ортадағы заман
5.Кайнозой- жаңа өмір.
4.Бекіту жұмыстары: Шығармашылық жұмыс
«Мен өз болашағымды осындай заманда көремін»
5.Қорытынды: : викториналық сұрақтар
1.Тірі ағзалардың қазба қалдықтарын зерттейтін ғылым?-палеонтология
2. Жылқы эволюциясын зерттеген ғылым?-коволевский
3.Ұрықтың дамуын зерттейтін ғылым?- эмбриология
4.Ежелгі заман атауы?-архей
5.Теңіз ішекқуыстылыры, буылтық құрттар, ұлулардың басым көпшілігі дамыған заман?-
6.Силур, девон кезеңдері жататын заман?-палеозой
7. Ең алғашқы ашық тұқымдылар дамыған кезең?-тас көмір ,палеозой
8.Археоптрикс құсы мезозойдың қай кезеңінен табылды?- Юра
9.Жаңа өмір заманы?-кайнозой
10.Үш башпайлы жылқының атауы?-гиппориондар
11.Адамдардың дамыған кезеңі?-антропоген
12.Осы күнгі биосфераның түзілу кезеңі?-кайнозой төрттік кезең
13. Ең соңғы мұздық дәуірдің жойылуы қашан?-кайнозой антропоген
14.Палеозой заманы неше кезеңнен тұрады.?-6 кезеңнен
15.Материктер қозғаласы қандай заманда басталды?-мезозой заманында
6.Бағалау:әр оқушы бағалау парағына өздерін бағалайды
7.Үйге тапсырма: бір заманға ертегі құрастырып келу
Өзіңді- өзің бағалау
Өткен
тақырып бойынша
|
Жаңа сабақ
бойынша
|
Шығармашылық
жұмыс
бойынша
|
Викториналық
сұрақтар бойынша
|
Қорытынды
баға
|
|
|
|
|
|
Оқушының аты-жөні:
Өзіңді- өзің бағалау
Өткен
тақырып бойынша
|
Жаңа сабақ
бойынша
|
Шығармашылық
жұмыс
бойынша
|
Викториналық
сұрақтар бойынша
|
Қорытынды
баға
|
|
|
|
|
|
Оқушының аты-жөні:
Өзіңді- өзің бағалау
Өткен
тақырып бойынша
|
Жаңа сабақ
бойынша
|
Шығармашылық
жұмыс
бойынша
|
Викториналық
сұрақтар бойынша
|
Қорытынды
баға
|
|
|
|
|
|
Оқушының аты-жөні
11 сынып оқушыларының алдын – ала еңбекке орналасуы жөнінде мәлімет
-
№
|
Оқушының аты -жөні
|
Қайда , қандай оқу орнына
|
мамандығы
|
1
2
3
4
5
6
7
8
9
|
Болатхан Кайырлыс
Ермағанбетов Асхат
Какимжанов Ерасыл
Марат Айжан
Мұрат Нұрсұлтан
Машаева Талшын
Машаев Маулен
Молдағалива Гүлдана
Молдағалиев Медет
|
|
|
Сынып жетекші: Іңірбаева О.Қ.
Достарыңызбен бөлісу: |