Сабақтың тақырыбы:
|
Интернет. Ақпаратты іздеу
|
Мақсаттары:
|
Internet ұғымына түсінік бере отырып, мүмкіндіктерін ұғындыру. Интернет желісінде ақпаратты іздеу икемділіктерін дамыту. Оқушыларды өздігінен жұмыс істеуге, ұқыптылыққа, компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу. Оқушылардың тапқырлық, ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру, шығармашылыққа баулу, пәнге қызығушылығын арттыру
|
Оқыту нәтижесі:
|
Интернетте ақпарат іздеуге, өз ойларын ашық түрде жеткізуге машықтанады.
|
Түйінді идеялар:
|
“Біліміді, сауатты адамдар – бұл адамзат дамуының негізгі күші” Н.Ә.Назарбаев
|
Әдіс-тәсілдер
|
АКТ, сұрақ – жауап, пікірталас, шығармашылық тапсырма
|
Уақыты
|
Ресурсы
|
Сабақтың мазмұны
|
Мұғалімдердің іс-әрекеті
|
Оқушының іс - әрекеті
|
2 мин
|
|
|
Ұйымдастыру бөлімінен бастаймын. Амандасу, сабаққа дайындығын, құралын тексеру, қауіпсіздік ережесін
|
|
2 мин
|
Кеспе қағаздар, слайд
|
|
«Google», «Yandex», «Rambler» жазуы бар кеспе қағаздарын таратып, 3 топқа бөлу.
Оқушылар, қолдарыңыздағы кеспеқағаздарға қарап не айта аласыңдар?
Ендеше, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ деп ойлайсыңдар?
|
Оқушылар өз жауаптарын айтады.
Оқушылар өздері сабақтың тақырыбын анықтайды.
|
4 мин
|
Үлестірмелі қағаз
|
Мәтін тарату
Ендеше, сендерге мәтін таратылады, мәтінді оқып, топ арасында талқылаңдар!
|
Мәтінді оқып, талқылайды.
|
6 мин
|
Түрлі түсті конверттер, слайд
|
Сары, жасыл, ақ, көк, қызыл конверт ұсыну. Таңдалған конверттің сұрақтарын оқып, түсіндіру.
|
Топтар таңдалған конвертке қарай жұмыс жасайды. Топ болып сұрақтарға жауап береді.
Конверттердің сұрақтары:
Ақ конверт - Фактілер
Менде қандай ақпарат бар?
Маған қандай ақпарат алу қажет?
Білетіңізді ғана жазыңыз.
Қызыл конверт - Түйсік
Менің түйсіктік реакциям қандай?
Менің түйсігім маған не дейді.
Өз ойларыңды жазыңыз.
Жасыл конверт - Креатив
Менде қандай идеялар бар?
Қандай баламалы түрлерді ойлап таба аламын?
Барлық жаңасын және қызықтысын жазыңыз.
Сары конверт - Позитив
Жағымды тұстары қандай болды? Оның артықшылығы қандай? Маған не ұнайды? Оң тармақтарын жазыңыз
Көк конверт - шолу
Мен не аштым?Тағы не ашылған жоқ?
Мен оны қалай аша аламын? Жалпы түсінігіңізді жазыңыз.
|
|
3 мин
|
Электронды оқулық
|
Электронды оқулықпен жұмыс
|
Электронды оқулықтағы тапсырмаларды орындайды
|
|
2 мин
|
Слайд
|
Сергіту сәтін ұйымдастыру
|
Слайдтағы биді қайталайды.
|
|
2 мин
|
Слайд, стикер
|
Оқушылар, интернетте қандай байланысу түрлерін білесіңдер?
Өздерін ең жиі қолданатын байланысу түрін атаңдаршы?
Ал сендер агенттің пайдалы бағдарлама деп ойлайсыңдар ма?
Ендеше, «М – агент – пайдалы бағдарлама» атты пікірталас ұйымдастырайық.
|
Оқушылардың мүмкін болатын жауаптары:
Вконтакте, агент, мой мир, скайп....
М – агент
Оқушылардың ойлары екі
жақты болады.
Стикерлер арқылы сарапшы, жақтаушы және даттаушы топтары анықталады.
|
|
10 мин
|
Стикерлер
|
Стикерлер арқылы даттаушы, жақтаушы, әділқазылар алқасы анықтау.
Пікірталасты жүргізу.
|
Топ стикерлерді таңдау арқылы өз атқаратын жұмыстарын айқындайды.Жақтаушы топ жақтайды, даттаушы топ даттайды, әділқазы алқалары қай топтың позициясы айқындау болды соны анықтайды.
|
|
10 мин
|
Компьютер, интенет, ермексаз
|
Әр топқа тапсырма беру, тапсырмаларды түсіндіріп кету.
Топ: «Интернет – бүкіләлемдік желі» тақырыбында презентация құру
Топ: «Ақпараттық жүйені жетілдіру – заман талабы» ойтолғау жазу және сыныптағы достарына электронды поштамен жіберу
Топ: «Компьютерлердің желіде байланысу арналары» тақырыбында ермексазбен мүсіндеу және әіңгіме құрастыру
|
1 топ оқушылары интернеттен мәлімет, суреттер іздеу арқылы тауып, презентация құрады.
2 топ оқушылары ойтолғау жазып, оны достарына электронды поштамен жібереді
3 топ оқушылары желінің байланысу арналары туралы мәлімет интернеттен іздеп, тауып, ермексаздан мүсіндеу арқылы әңгіме құрастырыңдар.
|
|
2 мин
|
Сатустар бейнеленген бағалау қағазы
|
Статустар арқылы оқушылар өз – өздерін бағалату
|
Оқушылар онлайн және сөйлесуге әзірмін , мазалама және уақытша орында емеспін, көрінбей отыру және офлайн статустары арқылы өздерін бағалайды.
|
|
2 мин
|
Стикерлер, қабырғагазеті
|
Кері байланыс үлестірмелі қағаздары тарату
|
Үлестірмелі қағазға сабақтан алған әсерлерін жазады және «Сабақтан алған әсерім» қабырғагазетіне жапсырады.
|
|
Қосымша тапсырмасы
|
Электронды пошта мен кәдімгі поштасына Венн диаграммасын құру
|