Ұзакмерзімді жоспар бөлімі:
Бөлім 3 Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу
Күні: 7.12.2022
Сынып: 10 А
|
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Файлдармен жұмыс жасау
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
10.5.1.2 – жолдарды өңдеу үшін процедуралар мен функциялар
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы:
Python - бағдарламасында процедуралар мен функцияларды бір-бірінен ажыратып, өмірмен байланыстыра алады.
Басым бөлігі
Python- бағдарламасында процедуралар мен функцияларды қолданып, мәтіндік файлдан оқу үшін код жазады.
Кейбірі:
Python - бағдарламында мәтіндік файлдан оқу үшін және мәтіндік файлға жазу үшін кодты жаза алады.
|
Бағалау критерийі
|
Python- бағдарламасында процедуралар мен функцияларды қолданып, мәтіндік файлдан оқу үшін код жазады
Python - бағдарламында мәтіндік файлдан оқу үшін және мәтіндік файлға жазу үшін кодты жаза алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Python - бағдарламасында процедуралар мен функцияларды бір бірінен ажыра алады.
Python- бағдарламасында процедуралар мен функцияларды қолданып, мәтіндік файлдан оқу үшін код жаза алады.
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеямыздың құндылықтарын негізге ала отырып, өз бетімен АКТ-ны қолдана алатын, шығармашыл,сыни тұрғысынан ойлау арқылы инновациялық өзгерістерге бейім, ізденімпаз тұлға қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика, ағылшын тілі
|
Алдыңғы білім
|
Жолдармен жұмыс жасау процедуралар мен функцияларды қолдана білу.
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Педагог әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Білу
Түсіну, талдау
|
Сәлемдесу
«Суреттер сөйлейді»
Мұғалім оқушыларға әртүрлі файлдарды жинақтауын сұрайды (мәтіндік, кестелік, графикалық). Берілген суреттер арқылы 3 топқа бөлінеді:
.
«silent debit» әдісі. Оқулықпен жұмыс.
Материал арқылы постер құрады.
Бағалау критерий:
Python - бағдарламасында процедуралар мен функцияларды бір-бірінен ажырата алады.
Дескриптор:
Open, close функциясының жазылу түрін көрсетеді
‘r’, ‘w’, ‘a’ файлды ашу режимдеріне анықтама береді
readline функциясына анықтама береді және жазылу түрін көрсетеді
|
1 топ – мәтіндік файл.
2 топ – кестелік файл,
3 топ – графикалық файл
|
Бағалау критерий:
Python - бағдарламасында процедуралар мен функцияларды бір-бірінен ажырата алады.
Өзін – өзі бағалау
Өзін – өзі бағалау
|
Үлест. материал.
Оқулықпен жүмыс
88- 89 бет
|
Сабақтың ортасы
Жинақтау
Қолдану
|
Компьютердегі тәжірибелік жұмыс
(Қауіпсіздік ережелерін еске түсіру)
ҚБ.
1 тапсырма. Кіру файлында (input.txt)) латын әріптерінен тұратын s жолы берілген. Осы жолдағы әртүрлі әріптердің санын анықтап, шығу файлына (output.txt) жаз.
Есепті шешудің негізгі идеясы: бос жол аламыз. Программада (5-код) оны t мен белгілейік. Енді s жолындағы әрбір символды t жолынан іздейміз. Егер ізделінген символ кездеспесе, онда символды t-ға қосамыз. Жауап ретінде файлға t жолының ұзындығын берсек жеткілікті.
Дескриптор:
Кіру файлында (input.txt)) функцияларды пайдаланады
Шығу файлына (output.txt) функцияларын қолданады
Жауабын экранға шығарады .
Белгіше арқылы өзін – өзі бағалау
|
Тапсырманың үлгісі.
|
Сабақтың соңы
|