Сабақтың тақырыбы: Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті



жүктеу 1,29 Mb.
Дата07.01.2022
өлшемі1,29 Mb.
#37018
түріСабақ
ашық сабақ 2


Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

5.2. Ежелгі көшпелілер өмірі

Педагогтің аты-жөні:

Желдібаева Г

Күні:19.11.21ж




Сынып: 5 г,в

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті.

Зерттеу сұрағы:Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде?



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау

5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну



Сабақтың мақсаты

Көшпенділер баспанасының ерекшелігін анықтау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылығын ояту



Ұйымдастыру кезеңі

Үй тапсырмасын «Лездеме» әдісі арқылы сұрау

1.Дала өркениеті дегеніміз не?

2.Көшпелілердің етті сүрлеу тәсілін қалай түсінесің?

3.Натуралды шаруашылық дегеніміз не?

4.Көшпелі өркениеттің жетістіктері қандай?

5.Көшпелілердің қалалық мәдениеті-Тоқсанбай туралы не білесің?

Киіз үй туралы жұмбақтар


  • Төбедегі көзінен

Күн сәулесі түседі

Бұрышы жоқ төрінен

Самал еркін еседі\ Киіз үй

Жетпіс екі найзаны

Біріктіріп ұстап тұр

Ата- бабаның қай жаны

Ие болса оған- ұшпақ бір

(Шаңырақ)

Көрсең,

Алып тор жолды парақтай,

Жайсаң,

Қатарлап сызған жолақтай.

Кереге

Оқушылар сұрақтарға жауап берген соң мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.



Оқушылар сұрақтарға жауап береді




Мадақ

тау

Тақырып

тық суреттер





Сабақтың ортасы
Мағынаны тану.



Киіз үй туралы бейнежазбадан үзінді көрсетіледі.

Оқушылар бейне материал көріп болғаннан сон төмендегідей сұрақтарға жауап береді:

1.Сіздер бұл бейнематериалдан не көрдіңіздер?

2.Не себепті киіз үй көшпелілер үшін ең қажетті баспана болып есептелді?



3.Киіз үйдің ерекшелігі неде?

Мәтінмен жұмыс «Кемпірқосақ» әдісі арқылы топтық талқылау

1-топ:Ежелгі көшпелілердің қолөнері

2- топ:Көшпелілердің баспанасы- киіз үй

3- топ:Ортағасырлық саяхатшылардың көшпелілердің баспанасы туралы жазған деректері

Тапсырма: «Семантикалық карта»

/ жеке оқушыларға тапсырма/

Мал атауы

Төлі

Малды қалай шақырады?

Мал иесі қалай аталады?

Алынатын өнімдер?

Жүнінен,

терісінен

жасалатын

бұйымдар?

Қой

















Сиыр

















Жылқы

















Түйе

















Ешкі


















Тапсырма. Семантикалық карта


Сұрақтар

шекпен

уық

сәукеле

киіз үй

Көшпелілердің негізігі баспанасы













Қыздың ұзатылғанда киетін бас киімі













Түйе жүнінен тоқылатын сыртқы киім













Шаңырақ пен керегені байланыстыратын















Саяхатшылар_тіл_қатады»_Сәйкестендіру'>Тапсырма

« Саяхатшылар тіл қатады» Сәйкестендіру




Саяхатшылар




Олар айтқан деректер

1

Гильом де Рубрук:




«Киіз үй көшпелі өмір салтының негізгі алғышарттарының бірі болғандықтан ұдайы жетіліп, ұдайы шыңдалып, ұдайы сәулеттеніп отырды. Бұл ретте, киіз үйді көшпелілердің ғасырлар бойғы өмірлік тәжірибесінің, ой өрісінің, талғам – танымының және шеберлік – шалымының ең жарқын айғағы деуге болады»

2

А.Сейдімбек:




«Қазақтың киіз үйі құрылымдық жағынан осы уақытқа дейін көшпелі халықтардың бірде-біреуі асып түсе алмаған, жылжымалы баспананың ең жетілдірілген түрі болып табылады»

3

С. Руденко:




“Дөңгелекті құрылғыны олар “арба” деп атайды. Кеп дөңгелекті арбаның үстіне тұрғызғаны – бір-біріне қайыспен байластырылған ағаштардан құрастырылған күмбез сияқты қаңқа”

4

Ибн Батута




«олар тұратын үйлер ағаш кеспектерден құрастырылып, бұтақтармен шабақталған, төбесінде жоғары қарай мойын созып, ықшамдана түсетін оттықтікі сияқты дөңгелек түтігі бар арба үстіне орналастырылады да, үнемі аппақ болып жарқырап тұруы үшін жүнге әк, ақ топырақ, сүйек үгіндісін қосып басқан киізбен қапталады екен. Осындай үйлі арбаға 22 өгіз жегіледі екен»

Тапсырма.




Киіз үйдің жабдықтары мен жиһаздарын анықтау

Кестемен жұмыс



Жүннен жасалған

Былғарыдан

(теріден) жасалған



Ағаштан жасалған














































Түйінді ой-пікір


Жеке жұмыс. (Сабаққа мейілінше аз қатысып отырған оқушыға)

Баспаналарды пайда болу ретімен орнына қой.




Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайд


Оқушыларға ортағасырлық саяхатшылардың (Г.Рубрук, Ибн Батута, А. Сейдімбек, С. Руденко т.б.) көшпелілердің баспанасы туралы жазған деректерге талдау жасайды

қолданбалы өнер туындыларының атауларын жазады; көшпелілер бұйымдарының қолданылу мақсатын сипаттайды;

қолөнер бұйымдарының көшпелі тұрмысқа бейімділігін түсіндіреді;

Уақыт ағымына байланысты баспаналардың дамып отырғанын анықтайды



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

«Жұлдызшалар»




Киіз үйдің тарихы туралы видео






Ата-бабамыздан жеткен асыл мұрамыз туралы деректер



Суреттер,үлестірме материалдар

Сабақтың соңы


Кері байланыс

«Бес қадам»



Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағалайды.






Тексерілді: ДОЖЖО: Сүйінбай.Р
жүктеу 1,29 Mb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау