Сыныбы 5
|
Күні 12.03.2014
|
Сабақтың тақырыбы
| Дыбыс үндестігі |
Мақсаты
|
Дыбыс үндестігі және дыбыс үндетігінің түрлері туралы мәлімет беру.Жаттығу жұмыстары мен түрлі тапсырмалар арқылы танымын,зертеушілік қабілеттерін арттыру. Сұрақ – жауап әдісі арқылы сыни тұрғыдан ойлауға,өзін –өзі бағалауға, АКТ-ны пайдаланып бірлескен жұмыс жасауға қалыптастыру.
|
Күтілетін нәтижелер
|
Дыбыс үндестігі туралы мәлімет алады, танымы мен зерттеушілігі артады, сыни ойлайды,өзін бағалай алады,топта бірлескен жұмыс жасауға үйренеді.
|
Керекті жабдықтар
|
Презентация, интерактивті тақта, перфокарта, күлегештер, бағалаупарағы, постер.
|
Сабақ формасы
|
Топтық,жұптық,жеке жұмыс
|
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Визуалды оқыту, ой қозғау, сұрақ қою техникалары, топтық жұмыс, жеке жұмыс, формативті бағалау түрлері.
|
Модульдер
|
Білім бері мен білім алудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, диалогтік оқыту, оқыту үшін бағалау, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақы ты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
3 мин
|
Сыныппен амандасамын.
Психологиялық тренинг «Сен бүгін тамашасың»
Күлегештер арқылы топқа бөлу.
|
Оқушылар бір – біріне жақсы лебіздер (комплимпнет)айтады
Күлегештердің мимикасын қайталап, топқа бөлініп отырады.
|
Тұсаукесер
|
2 мин
7 мин
|
Үй тапсырмасы:
Балалар, сіздер өткен сабақта буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалармен таныстыңдар. Ал, енді сұрап көрейік.
«Кубизм» Кубикті иіріп, қай сан түссе, сол санның тапсырмасына жауап береді.
1.Буын үндестігі дегеніміз не?
2.Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшаларды атап.
3. Мысалдар келтір,дәлелде
4.Соңғы буында ә, я, және х дыбысына аяқталған сөздерге қандай қосымша жалғанады?
5. Соңғы буыны ю немесе жіңішкелік белгісіне (ь) аяқталған сөзге қандай қосымша жалғанады?
6.Үйге берілген тапсырманы оқып,талда.
Қосымшалар
|
Буын үндестігіне
бағынбайтын қосымша
|
-мен,-бен,- пен
|
|
-лар,-лер
|
|
-қор,-паз,-кер,-гер
|
|
-ып,-іп,-п
|
|
-ов,-ова,-ев,-ева
|
|
-ин,-ина
|
|
-ныкі,нікі,
|
|
-хана
|
|
-шы,ші
|
|
-ты,ті
|
|
|
|
Негізгі бөлім
|
20 мин
Сергіту сәті
3 мин.
|
1. 1.Түрткі сұрақ:Үндестік заңы дегеніміз не?
2. Сынама сұрақ: Неге үндестік деп айтылған, қалай ойлайсыңдар?
3. Қайта бағыттау:Үндестік заңының неше түрі бар екен?
Олай болса, біз үндестік заңының екініші түрімен танысамыз.
Тақтаға тақырыпты жазамын.
Интербелсенді тақтадан дыбыс үндестігіне байланысты слайдтар көрсетемін.
2. Тақырыпқа байланысты қосымша материалдар таратып беремін. «Кейс Стади» әдісі бойынша орындайды.
3. Оқулықпен жұмыс. 328-жаттығу. Берілген сөздерге қосымша жалғап жазады.
Интербелсенді тақтадан бейнеролик көрсетемін.
|
Оқушылар сұраққа жауап береді, дәптерлерін ашып, күннің реті мен тақырыпты жазады.
Оқушылар оқиды, постерге жазып қорғайды.
Жеке орындайды, жұптасып бір-бірін тексереді.
Оқушылар сергіту жаттығуларын жасайды.
|
Қорытынды
|
5 мин
7 мин
|
Сабақ критерилеріне сәйкес оқушылар өздерін бағалайды. Бағалау критерийлері:
Сабақтағы белсенділігі-1,2,3
Жаңа тақырыпты меңгеруі-1,2,3
Тапсырманы өз бетімен орындай алуы-1,2,3
Өтілген тақырыптан ой түюі-1,2,3
10-12 ұпай- «5», 7-9 ұпай- «4», 5-6 ұпай-«3»
Рефлексия.
|
Тақырып бойынша алған білімдерін қорытындылайды. Өздеріне формативті баға береді.
Үй тапсырмасын жазып алады.
Рефлексия парағын толтырады.
|
Сыныбы 5
|
Күні 17.03.2014
|
Сабақтың тақырыбы
| Дыбыс үндестігі (2 сағат) |
Мақсаты
|
Мақсаты: Дыбыс үндестігі туралы алған мәліметтерді жинап келу,талдау, мысалдар арқылы оқушылардың танымын, зерттеушілік қабілеттерін арттыру, өзін-өзі тексеруге, сұрақ –жауап қоя отырып сыни тұрғыдан ойлауға, өзін – өзі бағалауға, сандық технологияны пайдаланып бірлескен жұмыс жасауға қалыптастыру.
|
Күтілетін нәтижелер
|
Дыбыс үндестігі туралы біледі, тақырып бойынша танымы мен зерттеушілік қабілеттері артады. Сыни ойлауға, бірін – бірі бағалауға, сыныпта бірлескен жұмыс жасауға үйренеді.
|
Керекті жабдықтар
|
Презентация, интерактивті тақта, фишкалар, күлегештер, стикерлер, кері байланыс және бағалау парағы, постер.
|
Сабақ формасы
|
Топтық,жұптық,жеке жұмыс
|
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Визуалды оқыту, ой қозғау, сұрақ қою техникалары, топтық жұмыс, жеке жұмыс, формативті бағалау түрлері.
|
Модульдер
|
Білім бері мен білім алудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, диалогтік оқыту, оқыту үшін бағалау, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақы ты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
3 мин
|
Сыныппен амандасамын.
Психологиялық тренинг «Екі шындық,бір өтірік»
Стикеллердегі күлегештер арқылы топқа бөлу.
|
Оқушылар бір – біріне екі шындық пен бір өтірік айтады.
Өздеріне ұнаған стикерлерді алып, топқа бөлініп отырады.
|
Тұсаукесер
|
2 мин
10 мин
|
Үй тапсырмасы:
Балалар, сіздер өткен сабақта дыбыс үндестігінің түрлерімен таныстыңыздар. Үйге қандай тапсырма берілді?
Ал, енді сұрап көрейік.
«Біге ойланамыз» әдісі бойынша 4 топқа тапсырма беріледі:
Буын үндестігі дегеніміз не?
Оқушыларға бағалау критерилері жазылған қағазын таратып беремін.
1.Тақырып мазмұндылығы –1,2,3
2.Сөйлеу мәнері-1,2,3
3.Көркемділігі-1,2,3
|
Үй тапсырмасын айтады, оқушыларды
Оқушылар топпен ақылдаса отырып постерде жұмыс жасайды.
Постер қорғайды, бағалайды.
|
Негізгі бөлім
|
20 мин
Сергіту сәті
3 мин.
|
Дәптермен жұмыс
1.Буын үндестігіне бағынатын бес сөз жаз
2.Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалар арқылы жасалған сегіз сөз жаз
3.Ілгерінді ықпалды бес сөз жаз
4.Кейінді ықпалды бес сөзжаз
Интербелсенді тақтадан бейнеролик көрсетемін.
|
Жеке орындайды, жұптасып бір-бірін тексереді.
Оқушылар сергіту жаттығуларын жасайды.
|
Қорытынды
|
7 мин
|
Мен не үйрендім?
Маған не қиын болды?
Ұсыныс...
|
Тақырып бойынша алған білімдерін қорытындылайды. Рефлексия парағын толтырады.
|
Сыныбы 5
|
Күні 11.03.2014
|
Сабақтың тақырыбы
| Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалар (1 сағат) |
Мақсаты
|
Мақсаты: Буын ундестігіне бағынбайтын қосымшалар туралы мәлімет беру, есте сақтауға,өз ойларын еркін жеткізуге дағдыландыр, диалогтік оқыта отырып танымдарын кеңейту, топта бірлескен жұмыс жасауға үйрету.
|
Күтілетін нәтижелер
|
Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалар туралы біледі, тақырып бойынша танымы мен зерттеушілік қабілеттері артады. Сыни ойлауға, өз ойын еркін жеткіе алады. Бірін – бірі бағалауға, сыныпта бірлескен жұмыс жасауға үйренеді.
|
Керекті жабдықтар
|
Презентация, интерактивті тақта, фишкалар, сандар, , кері байланыс және бағалау парағы, постер.
|
Сабақ формасы
|
Топтық,жұптық,жеке жұмыс
|
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Ой қозғау, сұрақ қою техникалары, топтық жұмыс, жеке жұмыс, формативті бағалау түрлері,рефлексия,деңгейлік тапсырмалар
|
Модульдер
|
Білім бері мен білім алудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, диалогтік оқыту, оқыту үшін бағалау, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
3 мин
|
Сыныппен амандасамын.
Психологиялық тренинг «»
1,2,3,4 сандары арқылы топқа бөлу.
|
Оқушылар бір – біріне екі шындық пен бір өтірік айтады.
1,2,3,4 сандарын таңдап алып топқа бөлініп отырады.
|
Тұсаукесер
|
2 мин
10 мин
|
Үй тапсырмасы:
Балалар, сіздер өткен сабақта Буын үндестімен таныстыңыздар. Үйге қандай тапсырма берілді?
Ал, енді сұрап көрейік.
«Бірге ойланамыз» әдісі бойынша 4 топта талқылауға сұрақ беремін
Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалар туралы мәлімет жинау
Оқушыларға бағалау критерилері жазылған қағазын таратып беремін.
1.Тақырып мазмұндылығы –1,2,3
2.Сөйлеу мәнері-1,2,3
3.Көркемділігі-1,2,3
4.Зерттеушілік жұмыстары-1,2,3
|
Үй тапсырмасын айтады, оқушыларды
Оқушылар үйден зерттеп келген мәліметтер бойынша топта талқылайды, топпен ақылдаса отырып постерде жұмыс жасайды.
Постер қорғайды.
|
Негізгі бөлім
|
20 мин
Сергіту сәті
3 мин.
|
Дәптермен жұмыс
С деңгейілі тапсырма
Буын үндестігі туралы айт және төмендегі сөздерді буынға бөл.
Жарнама, алма, тау, жұлдыз, әке – шеше.
В деңгейлі тапсырма
Төмендегі сөздерден буын құрайтын дыбыстардың астын сыз.
Кезекшілер, тауға, аспан, көкпен, жазық, аққу, жылқы, күлкі.
А деңгейлі тапсырма
1 «Жазғы кеш» деген тақырыпқа шағын шығарма жаз.
2. Төмендегі сөздерге фонетикалық талдау жаса
Мылтық, асхана
|
Жеке орындайды
Бұл жерде А, В, С деңгейіндегі оқушылар анықталады.
Оқушылар сергіту жаттығуларын жасайды.
|
Қорытынды
|
7 мин
|
Мен не үйрендім?
Маған не қиын болды?
Қалай қолданамын...
|
Тақырып бойынша алған білімдерін қорытындылайды. Рефлексия парағын толтырады.
|
Достарыңызбен бөлісу: |