Сабақ мақсаттары
|
1.Қазақстанда ислам дінінің пайда болуы, оның ғылым, білім және мәдениетке әсерін түсіндіріп, сабағымызды өз өлкеміз Қазақстан Республикасының тарихымен ұштастырып, білімдерін арттыру.
2.Оқушылардың сөйлеу мәдениетін қалыптастыру, ойлау қабілеттерін арттыру, ойын еркін айтып-жеткізе білуге үйрету. Рухани байлығын көтеру.
3. Отанымыздың байлығын қастерлеп,тарихты бағалай білуге, патриоттық сезімін қалыптастырып, имандылыққа тәрбиелеу, Отаның сүюге тәрбиелеу.
|
Сабақтың басы
Жаңа білімді меңгерту:
Тапсырмалар
Қорытынды
Үйге тапсырма
|
Сәлемдесу,түгендеу
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру
Үй тапсырмасын пысықтау «Сен-маған, мен-саған» әдісі
Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру
«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа тақырыптың мәнін ашу
Тақырып бойынша мәліметтермен танысу
1-тапсырма.Тақырыптың мазмұнын түсіндір Исламның қазақ жеріне таралуы. Өткен тақырыптарда ислам дінінң таралуы Әбу Бәкір (632-634), Омар (634-644), Осман(644-656) халифалардың билік құрған жылдарында қарқынды жүрді дегенбіз. Соның нәтижесінде Арабия түбегі, Византия мемлекетіне қарасты Сирия, Палестина, Мысыр елдері және сол кезеңдегі қуатты парсы мемлекетінің ыдырауы түркілердің исламмен танысуына кең жол ашты Ислам діні қазақ даласында VIII ғасырда келіп, ұзақ ғасырлар бойы бейбіт түрде тарағаны мәлім. Аббаси халифаты билігіне қарасты Тұлын (856-905), Саж (890-929), Ихшидилер (935-969) сияқты жартылай тәуелсіз түркі саяси биліктері мен Еділ-Бұлғар хандығы (922ж. Ислам дініне кірген), Қарахан(840-1212), Ғазнауи (963-1186), Селжұқ (1038-1194) және Хорезмшах (1092-1221) сынды түркі мемлекеттері ислам дінін ресіми қабылдады. Осылайша түркі әлемінің исламммен біте қайнасуы нәтижесінде жаңа түркі-ислам мәдениеті мен өркениеті қалыптасты ______________________________________________________2-тапсырма
Сәйкестендіру
751ж
|
Тараз қаласында «Үлкен жұма» мешітінің салынғаны туралы деректер бар
|
893ж
|
Жетісуда 200 000 түтін ислам дінін қабылдады
|
960ж
|
Алтын ордада ислам дінін ресми түрде қабылдады
|
1253ж
|
Талас өзенінің маңында арабтар мен қытайлардың арасындағы соғыс
|
3:2:1 рефлексия парағын толтырады.
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу, 5 жеңіл, 5 күрделі сұрақ құрап әкелу.
|
Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды
Жаңа тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді. Жаңа тақырыптың мәнін ашады.
Тақырыптың мазмұнын түсіндіреді
Жылдарды ұғымдармен сәйкестендіреді
|
Мұғалім мадақтауы
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
Оқушылардың бірін-бірі бағалуы
|
Оқулық &22
Оқулық, дәптер
Оқулық, дәптер, кесте
|