- Қарама –қарсы сандар.
- Бүтін сандар жиыны. Рационал сандар жиыны
- Мақсаты:
- Білімділік: Оқушылардың қарама –
- қарсы сандарды ажырата білуін
- және рационал сандар жиыны
- туралы түсініктерін
- қалыптастыру.
- Дамытушылық: таңбалар ережесін есеп шығаруда тиімді қолдана білу білік –дағдыларын дамыту.
- Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлділдікке тәрбиелеу.
- Қарама –қарсы сандар.
- Бүтін сандар жиыны. Рационал сандар жиыны
- Сабақтың типі: бекіту сабағы
- Әдіс –тәсілдер: топпен жұмыс, ауызша жұмыс, ой қозғау деңгейге бөлу, топтастыру.
- Көрнекілік: интерактивті тақта, слайдтар. Үлестірмелі карточкалар
- Қарама –қарсы сандар.
- Бүтін сандар жиыны. Рационал сандар жиыны
- Сабақтың барысы:
- І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқушыларды сабаққа дайындау.
- Бүтін сан, бөлшек сандар,
- Барлығы да бар онда
- Бұл қандай сан айтыңдаршы
- Оң теріс сан бәрі осында.
- Қарама –қарсы сандар.
- Бүтін сандар жиыны. Рационал сандар жиыны
- ІІ. Үй жұмысын тексеру.
- №320 (2,4,6) №316 есептер
-
- Қарама –қарсы сандар.
- Бүтін сандар жиыны. Рационал сандар жиыны
- ІІІ. 1. «Ойлы болсаң озып көр» (сұрақтар жауаптар)
- 1. Теріс сандар қандай таңбамен жазылады?
- 2. Қандай сандар қарама –қарсы сандар деп аталады?
- 3. Қандай сандар бүтін сандар деп аталады?
- 4. Қандай сандар рационал сандар жиынын құрайды?
- 5. Таңбалар ережесін тұжырымда.
-
- Есіңде сақта
- Бүтін сандар жиыны -натурал сандар жиыны, оған қарама –қарсы сандар жиыны және 0 санынан құралады.
- Рационал сандар жиыны - бүтін сандар жиыны, оң бөлшек сандар жиыны және теріс бөлшек сандар жиынынан құралады.
- ІҮ. «Білімің –ұшар қанатың» (оқулықпен жұмыс, деңгейлік есептер шығару)
- А тобына №321 (1,3,5)
- В тобына №324, №326 (1,3,5)
- С тобы №332
- Ү Сергіту сәті.
- (Оң және теріс сандардың өмірдегі қолданысы туралы ой толғау)
- Мәтінмен жұмыс
- Сан ұғымы –математика ғылымындағы ең негізгі ұғымдардың бірі.
- Өмірде, тұрмыста кездесетін көптеген шамалар көбейіп, азайып өзгеріп отырады. Мысалы: жылдамдық, биіктік, температура, баға, т.б
- Шамалардың өрнектерін белгілеу үшін оң сандармен қатар теріс сандар енгізіледі. Теріс сандар туралы ең алғашқы ұғым біздің заманымызға дейінгі ІІ ғасырдағы Қытай математиктерінің еңбектерінде кездескен. Оң санды «өсу» өзгерісінде қолданса , теріс санды «кему» өзгерістерінде қолданған. Ал оң сандарды қолда бар «зат» деп түсінген.
- Математикаға теріс сандардың енгізілуімен қатар 0 саны да жаңа мағынаға ие болды. 0 саны сынақ басы болып, әрі санда жоқ разрядты білдіретін таңба болып енгізілді. Және қарама –қарсы сандардың қосындысы деп есептелді.
- ҮІ. Қолдану (ой қорыту)
- №333 есеп
- Қай тұжырымдама тура:
- Кез келген натурал сан –бүтін сандар жиынының элементі
- Кез келген бүтін сан –натурал сандар жиынының элементі
- Кез келген рационал сан бүтін сандар жиынына тиісті
- Кез келген бүтін сан рационал сандар жиынына тиісті
- 0 саны рационал сандар жиынына тиісті?
- ҮІІ. Үйге тапсырма 93-бет оқу 1-3 сұрақтар
- №321 (2,4,6) №326 (2,4,6)
- ІХ. Сабақты қорытындылау.
Достарыңызбен бөлісу: |