Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Денелердің өзара әрекеттесуі
|
Мектеп: Абай атындағы жалпы орта мектеп
|
Күні: 04.12.2017
|
Мұғалім: Ө.Дүйсебай
|
Сынып:7АӘ
|
Қатысқаны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
№4 зертханалық жұмыс. «Серпімді деформацияларды зерделеу»
|
Сабақта меңгерілетін
дағдылық мақсаттар
|
7.2.2.4 – серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен қатаңдық коэффициентін анықтау;
7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар білуге тиісті:
Зертханалық жұмыстың мазмұнын түсінеді
|
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс:
Зертханалық жұмысты тәжірибеде жүргізе біледі, тәжірибені жоспарлайды, қажетті құралдарды анықтайды;
|
Кейбір оқушылар білуге тиіс:
- тәуелді, тәуелсіз және өлшенетін шамаларды ажыратады.
- график арқылы серіппелер қатаңдығын анықтайды;
- алынған мәндерді салыстырып, қорытынды жасайды.
|
Бағалау критерийі
|
- серіппенің қатаңдығын анықтау әдісін ұсынады;
- тәжірибені жоспарлайды, қажетті құралдарды анықтайды;
- тәуелді, тәуелсіз және өлшенетін шамаларды ажыратады.
- график арқылы серіппелер қатаңдығын анықтайды;
- алынған мәндерді салыстырып, қорытынды жасайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Серпімді деформация, серіппе, динамометр, қатаңдық
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, қарым-қатынас орнатуда, топта жұмыс істеу қасиетін дамытады.
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика
|
АКТ қолдану дағдылары
|
7-сынып электронды оқулық
|
Бастапқы білім
|
§16. Тартылыс құбылысы және ауырлық күші.
§17. Салмақ
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Басталуы
0-2 минут
5 мин
|
І. Ұйымдастыру
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сынып ішіндегі тазалық пен оқушылардың сабаққа қатысымын түгендеу
ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру
Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу. Сыныпта ынтымақтастық қарым-қатынас орнатуға ықпал ету. Сыныптың қауіпсіздік ережесін ескерту, зертханалық жұмыстың жүргізілу тәртібімен таныстыру.
2. Үй тапсырмасын сұрау
1.Қандай күш ауырлық күші деп аталады?
2.Дененің массасын динамометр көмегімен анықтауға бола ма?
3. Жердің 1кг денені тарту күші?
4.Дененің салмағы дегеніміз не?
5. Салмақсыздықтың деп нені айамыз?
|
Сыныптың қауіпсіздік ережесі
|
Сабақ ортасы
|
Зертханалық жұмыс
(30 мин)
|
Жұмыстың орныдалу тәртібі:
Жұмыстың мақсаты: Серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен қатаңдық коэффициентін анықтау.
1-тапсырма. Серпімді бөлігі серіппе болып келетін мектеп динамометрін градуирлеу.
Құрал-жабдықтар: динамометр, миллиметрлік жолақ қағаз, әрқайсысының массасы 102г болатын жүктер жиыны, қысқышы, сақинасы және жалғастырғышы (муфтасы) бар штатив.
2-тапсырма. Серпімді дененің ұзаруы мен оған әркет ететін ауырлық күші арасындағы байланысты графикте анықтау және дененің қатаңдық коэффициентін анықтау.
Құрал-жабдықтар: қысқышы, сақинасы және жалғастырғышы (муфтасы) бар штатив. Ұзындықтары 15-20см болатын бірдей екі резеңке жіп, ұзындығы 35-40см жолақ ақ қатырма қағаз (картон), миллиметрлік қағаз, жүктер жиынтығы, сымнан жасалған ілгек, сызғыш, мектеп динамометрі.
Т/р
|
Резеңкелер саны
|
Жүктің массасы, г
|
Ауырлық күші, F=mg, Н
|
Жіптің ұзаруы, мм
|
Қатаңдық, Н/м
|
1
2
3
|
Біреу
Біреу
біреу
|
m1=
m2=
m3=
|
F1=
F 2=
F 3=
|
x1=
x 2=
x 3=
|
k1=
|
1
2
3
|
Біреу
Біреу
біреу
|
m1=
m2=
m3=
|
F1=
F 2=
F 3=
|
x1=
x 2=
x 3=
|
k1=
|
|
АКТ (Компьютер, проектор).
динамометр, миллиметрлік жолақ қағаз ,жүктер жиыны, қысқыш, резеңке жіп, ақ қатырма қағаз (картон), миллиметрлік қағаз, жүктер жиынтығы, сымнан жасалған ілгек, сызғыш.
|
Сабақтың соңы
Үйге тапсырма беру (3 мин)
|
Қайталау
|
|
Дифференциациялау оқушыларға мейлінше қолдау
көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы
қалайша түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін
тексеруді қалайша
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс –
Денсаулық пен қауіпсіздікті
тексеру, АКТ
|
Рефлексия
- Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды?
1.................................................................................................................................................................. 2..................................................................................................................................................................
|