- Қостанай облысы,
- Аманкелді ауданы,
- Ы.Алтынсарин атындағы жалпы білім беретін орта мектебі.
- сынып күні ____________________
- Сабақтың тақырыбы: №1 Зертханалық жұмыс.
- «Әр түрлі температурадағы суды араластырғандағы жылу мөлшерін салыстыру»
- Сабақтың мақсаты:
- Білімділік мақсаты: жылу алмасу кезіндегі ыстық судың берген жылуы мен суық судың алған жылу мөлшерін салыстыру және алған нәтижені түсіндіру; оқушылардың теориялық білімдерін нығайту және практикалық дағдыларын қалыптастыру.
- Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.
- Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
- Сабақтың түрі: зертханалық
- Сабақтың әдіс-тәсілдері: кітаппен жұмыс, демонстрация, жаттығулар орындау
- Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер, үлестірме қағаздар.
- Сабақтың барысы:
- І. Ұйымдастыру кезеңі:
- Сәлемдесу, отырғызу, түгендеу.
- ІІ. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
- А) теориялық білімдерін тексеру.
- Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
- Б) есептерін тексеру.
- ІІІ.Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.
- Зертханалық жұмыс жасауға дайындық. (әңгіме)
- Жылу алмасу дегеніміз не?
- Жылу мөлшері дегеніміз не?
- Денені қыздыруға қажетті жылу мөлшері қалай есептеледі?
- Техника қауіпсіздігі жөнінде нұсқау.
- Зертханалық жұмысты оқулықтағы нұсқау бойынша орындау.
- Жумыс барысы:
- Массасы 100 г ыстық суды сыртқы ыдыстың ішіне қойылған калориметрдің ішкі ыдысына қүйыңдар. Ыстық судың іх температурасын өлшеңдер.
- Стақанға дәл сондай суық су құйып және оның /2 температурасын өлшендер.
- ЬІстық суы бар ыдысқа абайлап суық су қүйыңцар, алынған қоспаны термометрмен араластырып және оның температурасын олшеңдер.
- Ыстық судың, қоспаның / температурасына дейін суығанда, берген жылу мөлшерін және суық судың, осы / температураға дейін жылығанда, алған жылу мөлшерін есептендер.
- Ыстық судың массасы
- т, кг
| - Ыстық судың бастапқы темлерату расы t2,°с
| | | | - Суық судың бастапқы температурасы t1,°C
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | - Өлшеу мен есептеу нәтижелерін кестеге жазыңдар:
- 5. Ыстық судың берген жылу мөлшерін суық судың алған жылу мөлшерімен салыстырындар және тиісті қорытынды жасаңдар.
- Ыстық судың массасы
- т, кг
| - Ыстық судың бастапқы темлерату расы t2,°с
| - Қоспаның температу-расы t,°С -
| - Ыстық судың ерген жылу мөлшері
- Q2, Дж
| | - Суық судың бастапқы температурасы t1,°C
| - Суық судың алған жылу мөлшері,
- Q2, Дж
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | - 6. Тәжірибенің салыстырмалы қателігін мына қатынас пен есептендер:
- мұндағы Q1-суық судың алған жылу мөлшері,— Q2 ыстық судың берген жылу молшері.
- 7. Қорытынды шығарыңдар.
- Жұмысты қорытындылау, жұмыс орнын тазалау.
Достарыңызбен бөлісу: |