Сабақтың тақырыбы: Санау жүйелері (екілік, сегіздік,ондық, он алтылық). Екілік арифметика
|
Сабақтың мақсаты:
|
Білімділік мәні:
|
Оқушыларға екілік жүйедегі кесте бойынша арифметикалық амалдарды орындап, есептер шығаруда білімдерін тексеру.
|
Тәрбиелік мәні:
|
Жан-жақты дамыған білім деңгейі жоғары, теориялық білімін топ ортасында көрсете алатын жеке тұлғаны тәрбиелеу.
|
Нәтиже:
|
Екілік арифметика ережелерін біледі
Компьютермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды
Компьютерде жұмысты аяқтаған кездегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Ұжыммен бірігіп жұмыс істеу ережесін біледі.
Арнайы көзге жаттығу ережелерін жасап үйренеді.
|
Түйінді идеялар:
|
Екілік арифметика ережелері
Компьютермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері
Компьютерде жұмысты аяқтаған кездегі қауіпсіздік ережелері
Ұжыммен бірігіп жұмыс істеу ережесі
Арнайы көзге жаттығу ережелері
|
Сабақтың түрі:
|
Жаңа сабақ
|
Әдіс-тәсілдері:
|
Жаңа сабақты түсіндіру, ойын элементтері қолдану, сұрақ-жауап, тест жұмыстары.
|
Пәнаралық байланыс:
|
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сәлемдесу.
Ұйымдастыру.
Топқа бөлу.
Сабақ барысымен таныстыру.
Бағалау парағын таныстыру.
Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру
|
Сәлемдесу
Өздерін ретке келтіру
Топқа бөліну
Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру
|
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.)
(сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)
1.Информатика ғылымы қай ғасырда пайда болды және қандай сөзден
шыққан?
2. Инфоматика ғылымы нені зерттейді?
3. Ақпараттық процесстер дегеніміз не? Оның қандай түрлері бар?
4. Ақпаратты беру, сақтау және өңдеу дегеніміз не?
5. Санау жүйесі дегеніміз не? Оның қандай түрлері бар?
6. Цифр және Дәреже деп нені айтамыз?
7. Позициялық және позициялық емес санау жүйесінің айырмашылығы
неде?
8. Бүтін ондық сандарды екілік санау жүйесіне ауыстыру ережесі.
9. 76 сандарын ондық жүйеден екілік,сегіздік,он алтылық жүйеге қалай
ауыстырамыз?
10. 1001 сандарынекілікжүйеденондықжүйегеқалайауыстырамыз?
|
|
Қызығушылықты ояту (2 мин.)
|
8-сыныпқа арналған электронды оқулықтан «Екілік арифметика» тақырыбына арналған бейне материал қосылады. Ол материалда: мәтін, сурет, анимация, тарихи деректер және дыбыстық түсіндіру қамтылған.
|
Оқушылар зейін қойып тыңдайды
|
Мағынаны тану
(Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.)
|
ББҮ (2 мин.)
|
ББҮ-ны толтыру
|
ББ бойынша флипчартта жазу
|
Білемін?
|
Білгім келеді?
|
Үйрендім?
|
Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Екілік жүйедегі арифметикалық амалдар ондық жүйедегі ережесі бойынша орындалады. Тек айырмашылығы қосу және азайту, көбейту кестесі арқылы орындалады және тек екі цифр қолданылады 0 және 1 сандары.
Қосукестесі.
Екілік санау жүйесінде 0 және 1 сандарды қосу кезінде мынадай төрт ереже арқылы орындалады:
0+0=0
0+1=1
1+0=1
1+1=10 ( тек қосу амалын орындағанда ғана жоғарғы разрядқа тасмалдау жүреді)
Қосу амалдарына бірнеше мысалдар қарастырайық:
1001 10012=1*23+0*22+0*21+1*20=910
+ 1010 10102=1*23+0*22+1*21+0*20=1010
10011 910+1010=1910
100112=1*24+0*23+0*22+1*21+1*20=16+0+0+2+1=1910
1910=1910
Нәтижелерін салыстыра отырып, қосудың дұрыс орындалуына көз жеткіздік.
Мысалы: 1) 1101 2) 0111
+ 1011 + 0111
11000 1110
Азайту кестесі.
Азайту ережесін қарастырайық:
0-0=0
0-1=1
1-0=1
1-1=0
Азайту амалын орындау барысында әрдайым абсолют тік шамасы бойынша үлкеннен кіші алынып, үлкен санның таңбасы қойылады.
Мысалы: 1) 0101 01012= 0*23+1*22+0*21+1*20=4+1=510
- 0010 00102=0*23+0*22+1*21+0*20=210
00112 310 510 - 210=310
310=310
Көбейту
0*0=0
1*0=0
0*1=0
1*1=1
Мысалы : 1012мен 1102 екілік Сандарының көбейтіндісін табыңдар. Сандарды көбейтуді кіші разрядтан бастап бағанда орындайық:
101 Тексеру: 1012=1*22+0*21+1*20=5
* 110 1102=1*22+1*21+0*20=6
000 5*6 =3010
101 30=3010
+ 101
11110
111102=1*24+1*23+1*22+1*11+0*20=16+8+4+2+0=3010
|
Ой толғаныс (4 мин.)
|
Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру
|
Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру
|
Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау)
Оқулықтағы есептерді шығару 16 бет. 2.3- тапсырма.
1. Қосу амалдарын орындау:
1) 11102+10012=?10
2) 11012+10112=?10
3) 10112+92=?10
2. Азайту амалын орындау:
1) 11102-10012 =?10
2) 10102-01012 =?10
3) 10102-32 =?10
3. Көбейту амалын орындау:
1) 101*101 =?
2) 011*110 =?
Тест тапсырмасы
1.Сандардың аталу және жазылу әдістерін не деп атаймыз?
А) Бит
Ә) Байт
В) Дәреже
Г) Санау жүйесі
2. Санау жүйесінің қанша түрі бар?
А) 1
Б) 4
В) 2
Г) 3
3. Санныңцифрынабөлінетінпозицияны не депатаймыз?
А) Бит
Б) Байт
В) Дәреже
Г) Цифр
4. 11102 мен 10012 екіліксандарыныңқосындысынтабыңдар?
А) 101112
Ә) 11102
Б) 111112
В) 110002
5. 11112 мен 01012 екіліксандарыныңазайтындысынтабыңдар?
А) 00012
Ә) 01102
Б) 10102
В) 10002
6. 1112 мен 1102 екіліксандарыныңкөбейтіндісінтабыңдар?
А) 5
Ә) 13
Б) 10
В) 12
|
Оқулықтағы есептерді шығарады
Тестке жауап береді
|
Бағалау (2 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бақылайды, бағалайды.
Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.
|
Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды.
|
Үйге тапсырма (1 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Үйге: 16 бет. 2.3-тапсырмаларды орындапкелу. §1. «Екілік арифметика» тақырыбын оқып келу.
|
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.
|
Рефлексия (2 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну.
|
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек әдісімен толтырады.
|