ПСИХОЛОГИЯ НЕГІЗДЕРІ ПӘНІНЕН ТӘЖІРИБЕЛІК
САБАҚҚА АРНАЛҒАН
ӘДІСТЕМЕЛІК ӨҢДЕУ
Сабақтың тақырыбы:
Сезіну.Қабылдау.Ұсыну.Елестету.Ес және назар.
Ойлау және сөйлеу. Парасат.
І Сабақтың тақырыбы: Сезіну, қабылдау, ұсыну,елестету. Ес және назар. Ойлау және сөйлеу. Парасат.
ІІ Сабақтың түрі : Тәжірибелік сабақ
ІІІ Сабақ барысында қолданылатын педагогикалық технологиялар:
Белгіленген технологияны іске асыру әдістері:
Иллюстративті түсіндіру
Жалпы топпен жұмыс
Ынталандыру
Іздену
Бақылау арқылы бағалау және мадақтау әдістері
Көрнекілік құралдарды қолдану арқылы түсіндіру.
ІV Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Жадының анықтамасы мен жіктелуін түсіндіру;
Жадының ерекшеліктеріне және ұмытуға шолу жасау;
Назардың (зейін) анықтамасымен таныстыру;
Назардың түрлері мен зейінсіздікке сипаттама беру.
Ойлаудың анықтамасын түсіндіру;
Ойлау процесінің ерекшеліктері мен ойлау операцияларына шолу жасау;
Тілдің сипаттамалары мен қызметтеріне түсінік беру;
Интеллектуалды қабілетке шолу жасау.
Қабылдаудың негізгі сипаттамасымен таныстыру
Сезінудің анықтамасын түсіндіру;
Түйсіктің қалыптасу механизмдері мен түрлеріне шолу жасау;
Дамытушылық:
Жаңа тақырыпты меңгерту барысында жеке тұлғаның қабілетін, қызығушылығын, ынтасын дамыту;
Жеке тұлғаның жалпы қабілеттерін салыстыра білу, негізгісін ажырата білу және өмір жолын талдау, өз мақсатына жетуге ынталандыру.
Жады туралы білімдерін кеңейту;
Жаңа тақырыпты меңгерту барысында жеке тұлғаның зейінін, жадын, ынтасын дамыту;
Жеке тұлғаның жалпы қабілеттерін салыстыра білу, негізгісін ажырата білу және өмір жолын талдау, өз мақсатына жетуге ынталандыру;
Зейін мен зейінсіздік тіралы білімдерін жетілдіру.
Жаңа тақырыпты меңгерту барысында жеке тұлғаның қабілетін, қызығушылығын, ынтасын дамыту;
Ойлау мен тілдің ерекшеліктері туралы білімдерін кеңейту;
Жеке тұлғаның жалпы қабілеттерін салыстыра білу, негізгісін ажырата білу және өмір жолын талдау, өз мақсатына жетуге ынталандыру.
Тәрбиелік:
а) Өзін-өзі білу, бағалау, бақылау, тәрбиелеуге үйрету;
б) Шапшаңдыққа, өз ойын айта білуге қалыптастыру;
в) Ұжымдық ауызбіршілікке баулып, шағын топта жұмыс істеуге үйрету;
г) Дүниетаным шеңберін кеңейтіп, өз бетінше жұмыс істеуге дағдыландыру.
Студент білуі тиіс:
Сезінудің анықтамасын;
Түйсіктің қалыптасу механизмдері мен түрлерін;
Қабылдаудың негізгі сипаттамасын;
Сезіну мен қабылдау арасындағы айырмашылықтарды.
Елес және қиялдың негізгі ерекшеліктерін;
Ұсыну және оның түрлерін.
Жадының анықтамасы мен жіктелуін;
Жадының ерекшеліктері мен ұмытуды;
Назардың негізгі сипаттамасын;
Уақыты: 180 минут
VI. Сабақтың жабдықталуы:
Көрнекті құралдар:
Слайдтар:№1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13.
Видео ролик:№1
Электронды оқу құралы. «Психология негіздері» Көбекова Ж.С.
Плакаттар.
Үлестірме материалдар:
тест сұрақтары;
суретті тапсырмалар;
қабылдау түрін анықтауға арналған сауалнама
Техникалық оқу құралдары:
Компьютер;
Интерактивті тақта;)
CD, DVD дискілер.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі (2-3 минут): Аудитория тазалығына, сабақтың жабдықталуын, топ түгелдігін тексеріп, студенттердің формаларына көңіл бөліп, журналды толтыру.
Сабақ жоспары мен хронокартасы
№
|
Сабақтың кезеңдері
|
Қолданылатын технологиялар мен әдістер
|
Уақыты
|
1
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Ынталандыру
|
2-3 минут
|
2
|
Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау және тақырыпқа мотивациялық сипаттама беру
|
|
5 минут
|
3
|
Білім деңгейін көрнекілік және оқытудың техникалық құралдарының көмегімен бақылау
|
Фронтальді сұрау
|
30-35 минут
|
4
|
Студенттерге әдістемелік нұсқау таратып, өзіндік жұмыстың үйымдастырылуын түсіндіріп, орындалуына бағыт бағдар беру .
|
Жалпы топпен жұмыс
|
10 минут
|
5
|
Тәжірибелік тапсырмаларды орындаудағы студенттердің өзіндік жұмысы
|
Интерактивті әдіс
(иллюстративті түсіндіру)
|
110 минут
|
7
|
Сабақты қорытындылау
|
Бақылау арқылы бағалау және мадақтау
|
10 минут
|
8
|
Үйге тапсырма беру
|
Іздену
|
5 минут
|
|
|
|
180 минут
|
2. Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау (5 мин):
Психология - адамзатқа арналған күрделі, әрі маңызды ең қызықты көне ғылымдардың бірі. Адамзат баласы ғасырлар көптеген ғалымдардың бойы зерттейтін объектісі болып келеді. Өйткені, адамзат қоршаған әлемдегі ең ғажайып әрі құпия жаратылыс иесі. Адам психикасының жануарлар психикасынан сапалық айырмашылығы бар. Адам психикасының ең жоғарғы түрі – сананың болуымен ерекшеленеді. Адам - саналы құбылыс. Сана адамның мақсатты еңбек қызметінде, іс-әрекеті мен мінез –құлқында аңғарылады. Адам белгілі бір іс-әрекетті орындамастан бұрын, оны ой елегінен өткізеді, алға қойған мақсатқа жетудің жолдары мен тәсілдерін жоспарлайды. Медицинада психология дәрігер қызметінің және ауру мінез-құлқының психологиялық мәселелерін зерттеп, нейропсихологияда, психофармакологияда, психотерапияда, психопрофилактика мен психо-гигиенада бір-бірімен өзара байланысуын, атқаратын қызметін болашақ медицина қызметкерлері үшін маңызы өте зор.
Бізді қоршаған және әсер ететін заттар мен құбылыстар әртүрлі қасиеттерге ие болады. Бұл қасиеттер сезім мүшелері- көру, есту, дәм және т.б арқылы біздің санамызда бейнеленеді.
Біз қызыл, көк, тәтті, ащы, ауыр, жеңіл, жылы, салқын және т.б түйсінеміз. Мысалы: бір шоқ гүлді түйсінетін болсақ, оның түсі (қызыл, сары), хош иісі, дәмі, көлемі және т.б жекелеген қасиеттерін түйсінеміз.
Түйсіктер-бұл бізді қоршаған дүниені танудың алғашқы түрі. Ол заттар мен құбылыстардың қасиеттерін бейнелейді. Біздің санамызда тек қана бұрын біз қабылданған нысандар туралы елестетулер болумен қатар, біз қабылдамаған нысандар туралы елестетулер пайда болады. Мысалы, біз солтүстік полюсте болмасақ та ол туралы елестете аламыз, біздің еліміздің өткен тарихының оқиғалары туралы елестетулер болады, болашақта да болжай білуге мүмкіншіліктеріміз бар. Бұл елестетулер қабылданған заттар туралы елестетулердің негізінде тәжірибе мен білім негізінде қиял арқылы жасалады.
Біздің түйсіктенген және қабылданған заттармыз бен құбылыстарымыз ізсіз жоғалып кетпейді, бірақ белгілі дәрежеде есте қалдырылады, бекітіледі, есте сақталады және қолайлы жағдайларда немесе қажет болған кезде қайта жаңғыртылады. Сонымен қатар біздің ойымыз, сөйлеуіміз, бастап кешкен сезімдеріміз бен әрекеттеріміз бекітіледі, одан кейін бастан кешкен сезімдеріміз бен әрекеттеріміз қайта жаңғыртылады. Бұл әрбір адамға күнделікті тәжірибеден белгілі. Мысалы, мектепте әртүрлі ғылым негіздерінен берілген білімді шәкірттер есте сақтайды және қайта жаңғыртады.
Жеке тұлғаның тәжірибесін есте қалдыру, есте сақтау және кейін есте қайта жаңғыртуын ес деп атаймыз.
Естің түрлері
Достарыңызбен бөлісу: |