ҚҰМАШ НҰРҒАЛИЕВ АТЫНДАҒЫ КОЛЛЕДЖІ
Тауартану
КМ 03.03 «Әртүрлі тәсілдерді пайдалана отырып, өнімдерді жылумен аспаздық өңдеудіорындау»
Тақырыбы: Қорытынды сабақ
Капашев М.А
1.Жалпы мәліметтер
2 КУРС, 19ОП-каз1 тобы
Сабақ түрі
дәріс, сабақ жаңа білімді меңгеру
2.Мақсаттары мен міндетері
Фактілерді талдау және оларға негізделген ғылыми баға беру білігін қалыптастыру.
Өз көзқарасыңызды белсенді және дәйекті түрде қорғай білуді қалыптастыру, дәлелдеме кезінде сенімді дәлелдер таба білу.
өз бетінше қорытынды жасауға, талдауға үйрету.Тамақтандыру кәсіпорнын жабдықтауды ұйымдастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
2.1 Оқушылардың сабақ барысында үйренетін ,кәсіби біліктілік түрлері
Модульді оқу кезінде алған білімдерді тексеру.Үлестірмелі материалдармен жұмыс
3.Сабақты құрал-жабдықтандыру
Электронды оқулық
3.1 Оқу әдістемелік құралдар,әдебиеттер тізімі
Нормативные правовые акты о качестве и безопасности пищевых продуктов – Алматы: Юрист, 2005
Радченко Л. А. Метрология, стандартизация и сертификация в общественном питании / учебник, М.: «Дашков и К», 2005
Махамбетова Ж. Ж. Основы стандартизации, сертификации и метрологии / Учебное пособие, Алматы: Экономика, 2008
Ловачева Г. Н., Мглинец А. И., Успенская Н. Р. Стандартизация и контроль качества продукцииМ.: Экономика, 1990
Крылова Г. Д. Основы стандартизации, сертификации, метрологии – М. ЮНИТИ, 2001
Лифшиц И. М. Стандартизация, метрология и сертификация – М. ЮРАЙТ, 2004
3.Электронды оқу
3.2 Техникалық жабдықтау,мәліметтер
Техникалық оқу қуралы
1. Компьютер;
2. Теле және бейне аппаратура;
4.Сабақ барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, сабаққа дайындығын тексеру:
2. Студенттерді сабақтың негізгі кезеңінде жұмысқа дайындау (5 мин.): сабақ тақырыбын хабарлау, оқыту мақсатын қалыптастыру, сабақта жұмыс тәртібін талқылау, студенттердің уәждемесін қамтамасыз ету, олардың алдағы қызметтің мақсатын қабылдау.
3. Жаңа материалды оқу және жаңа білімді қалыптастыру және іс-әрекет тәсілдері (10 мин.): дәріс, студенттерді жеке мәселелерді, ережелерді талқылауға тарта отырып, мұғалімді түсіндіру, эвристикалық әңгімелесу, оқулықпен өткізу.
4.Жаңа білім мен іс-әрекет тәсілдерін қорытындылау (10 мин.) (зерттелген материалды түсінуді тексеру, білім мен іс-әрекет тәсілдерін түзету, материалды және іс-әрекет тәсілдерін меңгеруді бақылау және өзін-өзі бақылау.Оқытушының әрекеті: дайындалу техникасы туралы бағыт-бағдар береді.
5. Қорытынды шығару және рефлексия: зерттелген материалды қорытындылау және оның кәсіби маңыздылығы, баға қою.
Қортындылау жұмысы, талдау
Оқытушы ескертуін қабылдау, қортындылау
Сабақ қортындысы, бағалау
6. Үй тапсырмасы туралы хабарлау (5_мин.): үйге тапсырма беру және орындалуын түсіндіру
6.Үй тапсырмасы
Өткен тақырыптарды жалпылау - кайталау
ҚҰМАШ НҰРҒАЛИЕВ АТЫНДАҒЫ КОЛЛЕДЖ
Достарыңызбен бөлісу: |